Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 

Ruszają masowe kontrole w mieszkaniach w Polsce. Za nieprawidłowości grozi duży mandat

396

Polacy kolejny raz muszą szykować się na kontrole. W teren ruszyli bowiem przedstawiciele Poczty Polskiej, którzy będą sprawdzać, czy opłaciliśmy abonament RTV. Za zaległości w opłatach grożą naprawdę wysokie kary. Na co warto zwrócić uwagę, przygotowując się do kontroli?

Ruszają masowe kontrole w mieszkaniach w Polsce. Za nieprawidłowości grozi duży mandat
Kontrolerzy Poczty Polskiej mogą zapukać do drzwi (Pixabay, Poczta Polska, Ilustracyjne)

Chociaż koalicja rządząca zapowiadała zniesienie abonamentu RTV, to jego opłata nadal jest obowiązkowa dla wszystkich posiadaczy odbiorników telewizyjnych i radiowych. Dotyczy to urządzeń w domu, w firmie czy w samochodzie.

W 2024 roku za miesięczne użytkowanie odbiornika radiowego należy zapłacić 8,50 zł miesięcznie. Opłata za telewizor to 27,3 zł na miesiąc. W 2025 roku zmienią się opłaty za radioodbiornik. Wyniosą 8,70 zł.

Co grozi za brak takiej opłaty? Kary są naprawdę wysokie. Poczta Polska może nałożyć grzywnę w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej kwoty abonamentu. Oznacza to, że w 2024 roku maksymalna kara za brak abonamentu to nawet 819 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Podatek od smartfona trafi do ZAIKS-u. Łepkowska: Ktoś musi reprezentować artystów

Kontrolerzy ruszają w teren - czy jest się czego obawiać?

Jak co roku, kontrolerzy Poczty Polskiej sprawdzą, czy opłaciliśmy abonament radiowo-telewizyjny. Pamiętajmy, że skontrolują nie tylko terminowość opłat, ale też liczbę posiadanych odbiorników telewizyjnych i radiowych. Abonament powinniśmy zapłacić bowiem za każde posiadane urządzenie.

Kontrolowana osoba musi przedstawić wgląd do rejestru urządzeń RTV i pokazać dowód opłaty. Warto pamiętać, że w Polsce nie ma obowiązku wpuszczania kontrolerów do domu. Nie trzeba też otwierać im drzwi.

Kontroler powinien posiadać oryginalną legitymację z imieniem i nazwiskiem oraz zdjęciem. Musi ją okazać na naszą prośbę.

Podkreślmy, że - wbrew powszechnym opiniom - kontroli abonamentu RTV nie przeprowadzają listonosze. Nie trzeba się obawiać, że osoba przynosząca pocztę rozpocznie nagle kontrolę posiadanych przez nas telewizorów czy odbiorników radiowych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić