Seniorzy będą w siódmym niebie. Nadchodzi dodatkowa kasa!

21

W tym roku na seniorów czeka rekordowa waloryzacja. To oczywiście pokłosie potężnej drożyzny, która doskwierała Polakom w trakcie minionych 12 miesięcy. Co istotne, wzrosną nie tylko emerytury. Na co jeszcze mogą liczyć starsze osoby?

Seniorzy będą w siódmym niebie. Nadchodzi dodatkowa kasa!
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Jose Luis Pelaez Inc)

Najnowsze dane z Głównego Urzędu Statystycznego nie wymagają dodatkowego komentarza. Przekazane informacje wyraźnie wskazują na to, że 2022 rok był okresem wręcz potężnej drożyzny. Średnioroczna inflacja dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów wyniosła aż 14,8 proc.

Ten wskaźnik jest bardzo istotny. Bierze się go bowiem pod uwagę w procesie wyliczania waloryzacji emerytur i dodatków do nich na kolejny rok. Uwzględniany jest też realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia. "Tylko okazuje, że w rzeczywistości realnego wzrostu płac nie ma" - zauważa "Super Express".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Waloryzacja" dotacji dla TVP. "To wykręt. PiS nie tłumaczy się ze swoich wydatków"

W związku z tym można zakładać, że w 2023 roku waloryzacja wyniesie 14,8 proc. To więcej, niż przewidywał rząd (13,8 proc.).

Waloryzacja 2023. O ile wzrosną dodatki?

Za sprawą waloryzacji wzrosną nie tylko emerytury, ale i dodatki do świadczeń. Swoimi wyliczeniami w tym zakresie podzielił się "SE".

Dodatek kombatancki wynoszący 256,44 zł wzrośnie o blisko 38 zł miesięcznie, dodatek pielęgnacyjny wynoszący 239,66 zł zwiększy się o ponad 35 zł. W skali roku daje do podwyżkę odpowiednio o ponad 456 zł i 420 zł - zasygnalizowano.

Dodatek kompensacyjny ma wzrosnąć o około 5,69 zł (do 44,16 zł). Dodatek do renty inwalidy wojennego po waloryzacji wyniesie około 1127,12 zł (+145,31 zł), a dodatek za tajne nauczanie zostanie podniesiony o 37,95 zł. Po waloryzacji będzie on wynosić 294,93 zł.

Z pewnością wielu seniorów wyczekuje waloryzacji 2023. Wszystko po to, by móc złapać trochę oddechu w tych trudnych czasach. Obecnie starsze osoby niejednokrotnie ledwo wiążą koniec z końcem...

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić