Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Beata Czuma
|
aktualizacja

Szymon Hołownia apeluje do prezydenta. "Proszę stanąć na wysokości zadania"

101
Podziel się:

"Angażując się w proces zmian w sądownictwie, popełnił Pan wiele błędów. Proszę nie uczestniczyć w gaszeniu pożaru benzyną, tylko dlatego, że ma Pan kontakty z częścią podpalaczy" - napisał Szymon Hołownia w liście otwartym do prezydenta Andrzeja Dudy.

Szymon Hołownia na środowej manifestacji w obronie sędziów
Szymon Hołownia na środowej manifestacji w obronie sędziów (Agencja Gazeta, Sławomir Kamiński)
  • Szymon Hołownia napisał list otwarty do prezydenta
  • Przedstawia w nim to, co Andrzej Duda powinien zrobić
  • Apeluje, aby spotkał się z "wybitnymi sędziami"

Szymon Hołownia wziął w środę udział w proteście pod Sejmem przeciwko wprowadzeniu ustawy dyscyplinującej sędziów. Późnym wieczorem opublikował na Facebooku list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy. Celebryta zapowiedział niedawno swój start w wyborach prezydenckich.

Przypomniał w nim, że prezydent powinien być "strażnikiem Konstytucji" i dbać o to, aby sąd był "niezależny, bezstronny i niezawisły sąd”. "To nie jest prawo jakiejś wyimaginowanej ‘kasty’, ale każdego z nas" - napisał Hołownia. Zachęcił Andrzeja Dudę, żeby spotkał się z wybitnymi przedstawicielami środowiska sędziowskiego, którzy wyrażają obawy odnośnie "ustawy kagańcowej".

Publicysta zwraca też uwagę, że po raz kolejny projekt zgłosili posłowie, a nie rząd, co pozwala na ominięcie ważnych procedur, m.in. konsultacji społecznych.

"Rozumiejąc, że zwiększa to ryzyko poważnych błędów legislacyjnych, które występowały często w przeprowadzanych tą ścieżką ustaw – powinien Pan poprosić Ministerstwo Sprawiedliwości i służby legislacyjne premiera i obu Izb o dokonanie oceny analogicznej do procedury OSR oraz zorganizować debatę z udziałem różnych środowisk, które normalnie powinny być wzięte pod uwagę w procedurze konsultacji. Fakt, że nie było wzięte pod uwagę, pokazuje, jak fatalnie jest prowadzony proces stanowienia prawa w Polsce" - czytamy w liście.

Szymon Hołownia: Popełnił Pan wiele błędów

Hołownia dodaje, że prezydent nie powinien być również obojętny na krytykę nowej ustawy, którą wyrażają instytucje Unii Europejskiej. Publicysta zachęca też, aby Andrzej Duda spotkał się z liderami wszystkich partii oraz kierownictwem Sejmu i Senatu, prezes Sądu Najwyższego i Rzecznikiem Praw Obywatelskich, żeby porozmawiać o tym, jak naprawić sądownictwo w Polsce.

"Uważam, że angażując się w proces zmian w sądownictwie popełnił Pan wiele błędów. Jednak dziś błędem największym byłoby uznanie, że uniemożliwia to zawrócenie z drogi. Proszę nie uczestniczyć w gaszeniu pożaru benzyną, tylko dlatego, że ma Pan kontakty z częścią podpalaczy. Proszę stanąć na wysokości zadania, jakim jest przywrócenie zgody, poczucia bezpieczeństwa i warunków praworządności" - czytamy w liście.

Na koniec Szymon Hołownia przypomina Andrzejowi Dudzie, że powinien być "prezydentem wszystkich Polaków", także tych, którzy manifestowali sprzeciw wobec ustawy dyscyplinującej sędziów.

"Bierność ma swoją cenę. Jeżeli nie podejmie Pan wyżej wskazanych działań – zapłacimy ją jako obywatele wszyscy" - dodaje publicysta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(101)
ina
2 lata temu
holownia to zart chyba ? niech spada do rzeki
Jurek
2 lata temu
Jak on się nazywa Hołownia czy Chhlewnia ? ten niby komik ?
oko
2 lata temu
szymonie do takich ludzi pisowskiego chamstwa to nic nie dociera szkoda pisac
olo
2 lata temu
panie szymonie szkoda pisac bo to najpierw musi nauczyc sie czytac i dostac zgode na odpowiedz od prawdziwego prezydenta nijaki jarek od kota
Ups
2 lata temu
ha ha ha
tomek
2 lata temu
pisowskie trolle obawiaja sie religijnej konkurencji, prawda jest taka że mają wylacznosc na prosty elektorat wiejski i religijny
na swietego g...
2 lata temu
a ten sie urwal z mam talent i mysli ze polska to ameryka a on to tramp chyba trampek
PL. CHLEW
2 lata temu
Brawo Hołownia TĘ DZICZ TRZEBA NISZCZYĆ SŁOWEM W ZARODKU.....NASZ;;;PAN DUDA''TO JARUŚIA CHŁOPIEC NA POSYŁKI
hhhhhhhhh
2 lata temu
twoja głupota jest większa od ciebie, módl się o zdrowie bo o rozum już za późno
antyPIS
2 lata temu
SZYMON HOŁOWNIA = Prezydent Polski !
Leosia
2 lata temu
Holownia,mów za siebie, bo z pewnością mnie nie reprezentujesz
j22
2 lata temu
Komik staje się prawnikiem. I taki człowiek chce być prezydentem, obrażając obecnego prezydenta wybranego przez Polaków.
POKRZYWDZONA
2 lata temu
Tak nowe sady beda polityczne wiec moralnym prawem Polakow bedzie ich odrzucenie
bbc
2 lata temu
spószę się, zabiorę z sobą psa
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić