oprac. Mateusz Kaluga| 

Te przepisy uderzą w palaczy. Zacznie się już w maju

56

Zła informacja dla palaczy. Państwo będzie mieć znacznie większą kontrolę nad wyrobami tytoniowymi. Sprzedawcy chcącymi nimi handlować, będą musieli się zarejestrować, w innym przypadku nie będą mogli sprzedawać swoich produktów. Nowe unijne przepisy będą dotyczyć cygara, czy tabakę.

Te przepisy uderzą w palaczy. Zacznie się już w maju
Cygara też obejmie nowy, unijny system. (Pixabay)

Parlament uchwalił przepisy, które zaostrzą kontrolę nad wyrobami tytoniowymi. Chodzi o unijny System Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace). Nowe przepisy dotyczą głównie sprzedawców wyrobów tytoniowych, ale mogą odbić się na palaczach.

System Track&Trace pozwala na śledzenie pochodzenia artykułów tytoniowych i ma zapobiegać wprowadzaniu na rynek papierosów spoza legalnej produkcji, od których nie jest naliczana akcyza i podatek VAT. Obecnie system monitoruje jedynie "papierosy oraz tytoń do samodzielnego skręcania papierosów". Takie kontrole trwają od 2019 roku. Teraz zakres działania systemu będzie szerszy - informuje "Fakt".

Od 20 maja takiej kontroli będą podlegać wyroby tytoniowe takie jak cygara, cygaretki, tabaka czy tytoń do fajek wodnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miasto z serialu Netflixa. "Oferuje duże możliwości turystyczne"

Konieczna rejestracja sprzedawców wyrobów tytoniowych

To oznacza, że sprzedawcy, którzy oferują tego typu wyroby tytoniowe, muszą zarejestrować się w systemie Track&Trace. Jest to jedyny obowiązek ciążący na punktach sprzedaży detalicznej związany z działaniem systemu kontroli, a jego niedopełnienie może uniemożliwić zakup wyrobów tytoniowych od dostawców od 20 maja 2024 roku - pisze dziennik.

Tym samym transport, magazynowanie i sprzedaż wszystkich produktów zawierających tytoń znajdzie się w 100 procentach pod kontrolą państwa. Dla palaczy może to wiązać się z utrudnieniami w dostępie do wyrobów tytoniowych, gdyby okazało się, że sprzedawcy nie będą rejestrować się w systemie Track&Trace.

Na cygarach i cygaretkach pojawią się na banderolach znaki akcyzy. To dowód, że produkt, który kupią palacz, pochodzi z legalnego źródła.

W 2022 roku z tytułu akcyzy z wyrobów tytoniowych do budżetu trafiło 25,5 mld zł - pisze "Fakt". Objęcie systemem kontroli wszystkich produktów zawierających tytoń pozwoli zwiększyć wpływy z podatku akcyzowego. Tym bardziej, że do 2025 roku stawka tego podatku na wyroby tytoniowe ma rosnąć co roku o 10 proc.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić