aktualizacja 

To brzmi kuriozalnie. Dodatek węglowy nie musi iść na... węgiel

19

Każde gospodarstwo domowe wykorzystujące ogrzewanie przez paliwa stałe może ubiegać się o dodatek węglowy na poziomie trzech tysięcy złotych. Co ciekawe, tego świadczenia wcale nie trzeba wydać na węgiel.

To brzmi kuriozalnie. Dodatek węglowy nie musi iść na... węgiel
Węgiel (Getty Images, Tim Wright)

Rząd skupia się na kolejnej ustawie, która ma uregulować kwestię dodatku węglowego. Obecny plan, który został przyjęty na posiedzeniu 19 lipca, zakłada, że uprawnieni do dodatku otrzymają jednorazową zapomogę w wysokości 3000 zł.

Co ciekawe, tych środków wcale nie będzie trzeba wydawać na węgiel. Takie informacje zostały potwierdzone przez rzecznika resortu środowiska.

Dodatek węglowy. Do kiedy złożyć wniosek?

Wątek dodatku węglowego rozwinęła ostatnio minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. - Naszym zadaniem jest z jednej strony zabezpieczyć odpowiednią ilość węgla na zbliżający się sezon grzewczy, a z drugiej strony chronić polskie rodziny przed znaczącym wzrostem cen energii - powiedziała, cytowana na gov.pl.

Zależy nam, aby węgiel w Polsce był dostępny w wystarczającej ilości i po akceptowalnej cenie, zarówno ten wydobywany w naszych kopalniach, jak i ten, który importujemy - dodała.

Do kiedy należy dopełnić formalności, by uzyskać wsparcie? - Zgodnie z projektem ustawy, aby otrzymać dodatek o wypłatę dodatku węglowego należy do 30 listopada 2022 r. złożyć wniosek do gminy - poinformowała Moskwa.

Ta natomiast będzie miała maksymalnie miesiąc na jego wypłatę. Co ważne, warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - podsumowała.
Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić