Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Łukasz Kuczera
|

To dlatego jedzenie jest drogie. Wieści z Chin was zaskoczą

75
Podziel się

Polacy robiąc zakupy coraz częściej narzekają na wszechobecną drożyznę, a rosnąca inflacja stała się też głównym problemem rządu. Okazuje się, że za wysokie ceny żywności na całym świecie odpowiadają m.in. Chiny. Państwo Środka skupuje miliony ton ryżu, kukurydzy czy zboża, gromadząc w ten sposób ogromne zapasy.

To dlatego jedzenie jest drogie. Wieści z Chin was zaskoczą
Rekordowo droga żywność. Winne są m.in. Chiny (Domena publiczna)
bFdKAPWZ

Z danych przedstawionych przez Departament Rolnictwa USA wynika, że Chiny posiadają obecnie w magazynach 69 proc. światowych zapasów kukurydzy, 60 proc. ryżu, 51 proc. pszenicy i nieco ponad 30 proc. soi. Dane przytacza serwis nikkei.com, którego zdaniem "Chiny gromadzą ponad połowę zapasów zboża na świecie, podnosząc w ten sposób ceny na rynkach".

Rekordowo droga żywność

Jak twierdzi azjatycki serwis, Chiny utrzymują zapasy żywności na "historycznie wysokim poziomie". - Nasze rezerwy pszenicy mogą zaspokoić popyt mieszkańców przez 1,5 roku. Nie mamy żadnych problemów z zaopatrzeniem w żywność - powiedział dziennikarzom Qin Yuyun, szef rezerw zboża w Krajowej Administracji Żywności i Rezerw Strategicznych.

Z danych wynika, że zapasy Chińczyków w ciągu ostatniej dekady wzrosły o 20 punktów procentowych. Co więcej, Państwo Środka nadal skupuje kolejne zboża i powiększa swoje rezerwy.

bFdKAPXb
Zobacz także: Wysoka inflacja i wyhamowanie gospodarcze. Czy to nas czeka w 2022?

Według chińskiej Generalnej Administracji Cen kraj wydał w roku 2020 aż 98,1 mld dolarów na zakup żywności. Podana kwota nie uwzględnia przy tym napojów. W ciągu ostatnich pięciu lat import soi, kukurydzy i pszenicy do Chin wzrósł dwunastokrotnie. Wszystko za sprawą intensywnych zakupów w takich państwach jak USA czy Brazylia.

bFdKAPXh

Chińczycy skupują też coraz więcej mięsa. Import wołowiny, wieprzowiny, a także nabiału wzrósł w ostatnich latach pięciokrotnie. To wszystko przekłada się na windowanie cen żywności na światowych rynkach.

Część importu jest wspomagana przez chińskie firmy. Pochodząca z Azji firma WH Group nabyła w czerwcu głównego konkurenta z europejskiego rynku. Z kolei w 2019 roku Inner Mongolia Yili Industrial Group kupiła wiodącą nowozelandzką firmę mleczarską.

Tymczasem, według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), ceny żywność w listopadzie były o 30 proc. wyższe niż w tym samym okresie w 2020 roku. - Gromadzenie zapasów przez Chiny jest jednym z powodów wzrostu cen - powiedział Akio Shibata, prezes Instytutu Badań Zasobów Naturalnych w prefekturze Tochigi, na północ od Tokio.

Chińczycy mają problem z produkcją żywności

Dlaczego Chińczycy importują więcej zboża i żywności? Powód jest prosty. Krajowa produkcja nie nadąża za konsumpcją. Wzrost gospodarczy powoduje, że rośnie popyt na pasze dla świń i innych zwierząt. Równocześnie sami Chińczycy coraz chętniej spoglądają w kierunku wysokiej jakości produktów zagranicznych.

bFdKAPXi

Chociaż Państwo Środka się rozwija, to produkcja pszenicy i żywności znajduje się na podobnym poziomie od 2015 roku. - Wydajność rolnictwa w Chinach jest niska ze względu na rozproszenie gruntów rolnych i skażenie gleby. Ilość produkowanej żywności będzie nawet spadać, bo rolnicy przeprowadzają się do miast - powiedział Goro Takahashi, emerytowany profesor Uniwersytetu Aichi i ekspert ds. chińskiego rolnictwa.

Równocześnie w kwietniu Narodowy Kongres Ludowy przyjął ustawę o marnotrawieniu żywności, która zakazuje wyrzucania resztek jedzenia i ma wymuszać na Chińczykach niemarnowanie jedzenia.

Xi Jinping, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej, w wielu przemówieniach podkreśla, jak ważne jest posiadanie odpowiednich zapasów jedzenia dla bezpieczeństwa narodowego. Jak przypomina bowiem nikkei.com, starsi obywatele Chin doskonale pamiętają braki żywności i głód podczas rewolucji kulturalnej (1966-1976).

bFdKAPXj
Ludzie naszego pokolenia pamiętają głód w większym lub mniejszym stopniu, wiedzą jak to jest głodować - powiedział w jednym z wywiadów Xi Jinping, cytowany przez agencję Xinhua.

Na przestrzeni dziejów braki żywności wywoływały wiele niepokojów społecznych, a także prowadziły do obalenia chińskich dynastii. Władze mają tego świadomość, dlatego gromadzą zapasy. Zwłaszcza że w obliczu napiętych relacji z USA i Australią, wspomniane państwa w każdej chwili mogą zakazać eksportu żywności do Państwa Środka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdKAPXC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(75)
Adolf
2 tyg. temu
Co wy piszecie, przecież każdy POkemon wie, że rząd sobie nie radzi, że drożyzna to wina PiS i tylko rudy na tronie Polski zapewni dobrobyt i brak drożyzny...
Sepi
2 tyg. temu
Osobiście nie lubię ryżu i soi.ale mięsko tak ,schab po10 PLN,noga od kury po 4 PLN.da się żyć nie narzekam
Zal
2 tyg. temu
Co to za brednie za drożyznę nie odpowiada rząd chińczycy Amerykanie czy kosmici tylko pazerni polscy przedsiębiorcy którzy mają rynki zbytu za granicą i wychodzą z założenia że skoro tam płaca 2 razy tyle to tam sprzedawca albo w Polsce ale za 2 razy wyższa cenę i ot cała prawda
bFdKAPXD
Zibi44
2 tyg. temu
Chińczycy już wiedzą że będzie wojna
Ggrfg
2 tyg. temu
Jakie Chiny..już lepszej głupoty wymyśleć nie możecie?
Tgory
2 tyg. temu
Ktoś Im tę żywność spzedaje. A nie kupują rosyjdkich firm spozywcxych tylko europejskie i hamerykanskie.
Czarnowidz
2 tyg. temu
Świat sam jest temu winny bo zachłysnął się Chinami i ich badziewiem ,przeniósł tam swe produkcję i sprzedał nowe technologie,tak jak unia rozpieszcza chłopów,to musi źle się skonczyc
Bebilo 333
2 tyg. temu
Państwo Polskie powinien skupić żywności bo idą ciężkie czasy.
kree
2 tyg. temu
Będzie wojna....kiedy skosnooki czlowiek stanie po prawej stronie Wisły wtedy nie będzie Polski ...gdzies to czytalem dawno temu.
Pół na pół
2 tyg. temu
Ktoś im to sprzedaje zamiast zostawić dla swoich. Wina zatem rozkłada się t eż na sprzedawcę, a nie tylko na kupującego
***** poko
2 tyg. temu
No i PO strategii tusska.
X15
2 tyg. temu
Szykują się na wojnę. Ich celem jest Syberia...
TO WINA
2 tyg. temu
MORAWIECKIEGO - co wy żrecie w tym WP - niedługo za suszę będzie odpowiadać brak wody na marsie
bFdKAPXv
Ratujmybadyla
2 tyg. temu
Atennaswytruje , a jak jego dziatwa nie bedzie w ministerstwie , to nawet nie podoi i nas wyszczupli jak obywateli w panstwie srodka .
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić