Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Łukasz Kuczera
|

Elon Musk zaatakowany przez Chińczyków. Wielka wściekłość

6
Podziel się

Elon Musk znalazł się na celowniku Chińczyków. Tamtejsze władze mają pretensje do ekscentrycznego miliardera w związku z uruchomionym przez niego programem Starlink. Satelity wystrzeliwane w kosmos przez Muska już dwukrotnie miały być bliskie zderzenia z chińską stacją kosmiczną.

Elon Musk zaatakowany przez Chińczyków. Wielka wściekłość
Elon Musk zaatakowany przez Chińczyków. "Kupa kosmicznych śmieci" (Flickr)
bFdLjBnV

Jak poinformowali Chińczycy, satelity Starlink miały dwa "bliskie spotkania" z chińską stacją kosmiczną. Doszło do nich 1 lipca i 21 października - wynika z dokumentu przesłanego przez Chiny na początku grudnia do ONZ. Do jego treści dotarli dziennikarze CNBC.

"Ze względów bezpieczeństwa Chińska Stacja Kosmiczna wdrożyła specjalne procedury w celu uniknięcia kolizji" - napisali Chińczycy w dokumencie, który trafił do Biura ONZ ds. Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA).

Elon Musk zaatakowany przez Chińczyków. "Kupa kosmicznych śmieci"

Reklamacje Chińczyków miały zostać zignorowane i nie zweryfikowano ich w sposób odpowiedni - skarżą się przedstawiciele Państwa Środka. Również firma SpaceX, należąca do Elona Muska i odpowiedzialna za program Starlink, nie odpowiedziała na zarzuty.

bFdLjBnX
Zobacz także: Spowolnienie gospodarcze i wysoka inflacja. Taki będzie 2022?

Zachowanie Muska, który widzi przyszłość w podboju kosmosu, wywołało gniew Chińczyków. Gorąco zrobiło się na Weibo, chińskiej platformie podobnej do Twittera, gdzie jeden z użytkowników nazwał satelity Starlink "kupą kosmicznych śmieci". Inny z kolei określił je mianem "amerykańskiej broni kosmicznej".

bFdLjBod

Jak przypomina CNBC, wokół Ziemi krąży ok. 30 tys. satelitów i różnego rodzaju śmieci. Dlatego też eksperci od dawna nawołują, aby ograniczyć wysyłanie satelitów w kosmos i ograniczyć w ten sposób ryzyko kolizji pomiędzy różnego rodzaju obiektami.

Sam SpaceX umieścił dotąd ok. 1900 satelitów w sieci. Odpowiadają one za obsługę sieci szerokopasmowej Starlink. Na tym jednak plany firmy Muska się nie kończą.

"Ryzyko związane ze Starlink powoli wychodzi na wierzch. Cała rasa ludzka zapłaci za działalność biznesową Muska" - napisał w Weibo użytkownik publikujący wpisy pod nazwą Chen Haiying.

bFdLjBoe

Pod koniec listopada NASA była zmuszona do nagłego odwołania wyprawy w kosmos, tłumacząc to właśnie nagromadzeniem śmieci w orbicie. Elon Musk zdradził wówczas na Twitterze, że produkowane przez jego firmę satelity Starlink zostały zmodyfikowane, aby ograniczyć ryzyko kolizji w przestrzeni kosmicznej.

Tymczasem Chiny rozpoczęły budowę swojej stacji kwietniu. Inwestycja ma zostać ukończona do końca 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdLjBoy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
chłop ze wsi
2 tyg. temu
Globalny znany śmieciarz Elon Musk wreszcie znalazł się na właściwym celowniku godnych mu przeciwników - Chińczyków, bo to do tej pory jego grupa trzymająca władzę w USA przerosło wyobrażenie najstarszych polskich górali
Galaxy villag...
2 tyg. temu
Robi się ciasno w kosmosie. Galaktyczna wiocha.
Jaskoooo
2 tyg. temu
From Poland 😜
bFdLjBoz
Taki chuj.
2 tyg. temu
Nie patrz w górę ! Ten film to przesłanie dla wszystkich ludzi dobrej woli na Świecie. Garstka miliarderow chce zagłady miliardów ludzi. Możemy ich wszystkich przykryć czapkami. Macie odwagę ?
Hehehe
3 tyg. temu
Zgłosili do ONZ 😁. Pisz na Berdyczów
Tyj
3 tyg. temu
To ciekawe bo Chińczycy mają zamiar zawiesić na orbicie swoje sztuczne słońce, generalnie ogromną konstrukcję odbijającą promienie słońca które już zaszło za ziemskim horyzontem po to żeby mieć jasno bez zużywania prądu.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić