Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

To koniec OFE. Nadchodzą wielkie zmiany

3
Podziel się

Wielkimi krokami zbliża się koniec OFE, czyli Otwartych Funduszy Emerytalnych. We wtorek rząd ma się zająć projektem ustawy, który zakłada wprowadzenie istotnych zmian w tym zakresie.

To koniec OFE. Nadchodzą wielkie zmiany
pieniądze (Pixabay)
bEUlboRh

Nowe przepisy przewidują stopniowe przekształcanie OFE w IKE, a więc Indywidualne Konta Emerytalne. Serwis businessinsider.com donosi, że projekt ustawy ws. OFE został w lutym przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Przypomniano również, że rząd Zjednoczonej Prawicy już w ubiegłym roku zaproponował przeniesienie całości środków do ZUS-u lub na IKE. Wspomniane źródło zaznacza, że w tym zakresie pojawia się pewien haczyk. O co dokładnie chodzi?

bEUlboRj

Przenosząc środki do IKE musimy zapłacić 15-procentowy podatek. Te środki trafiają później do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

IKE. Co z dziedziczeniem środków?

Opcją domyślną ma być przejście z OFE na IKE. By do tego doszło, nie będzie trzeba składać żadnych dokumentów.

Środki, które trafią do IKE, będą podlegały dziedziczeniu. Inaczej sprawa wygląda w przypadku ZUS-u.

bEUlboRp

Jeżeli ktoś chciałby, aby środki trafiły z OFE do ZUS-u, powinien to zgłosić. Będzie to możliwe od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUlboRK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
robot
3 miesiące temu
Jaki 1 czerwca,jaki 2 sierpnia 2021. Przecież mamy już wrzesień
poiu
9 miesięcy temu
PIS zwrócił kasę z ZUS do OFE, zagrabioną przez Tuska. Dziś każdy ma prawo wybrać czy jego składka ma być wliczona do ZUS czy ma być w oddzielnym funduszu. Dla sklerotyków przypomnę że Tusku zawiną całą kasę mówiąc "że ona nie jest własnością prywatną" - dobrze sobie to przypomnijcie. Przypomnijcie co dał Tusk ludziom? Poza stekiem kłamstw i złodziejstwem! Do dziś robi to samo.
Tom
9 miesięcy temu
Ciekawe co na to wyborcy PiSu? Podobno Tusk was okradł ....ciekawe co teraz będzie mówić,jak będziecie płacić kolejną daninę:)
bEUlboRL
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić