Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Tyle wyniesie minimalna emerytura w 2023 roku? Wiceminister podał kwotę

39
Podziel się:

Seniorzy z niecierpliwością czekają na przyszłoroczną waloryzację świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Choć konkretów jeszcze nie ma, to rząd dzieli się pierwszymi szacunkami. Ile po zmianach wynosić będzie najniższa emerytura?

Tyle wyniesie minimalna emerytura w 2023 roku? Wiceminister podał kwotę
Minimalna emerytura może wynieść ok. 1500 zł (Getty Images, Darren Robb)

Inflacja mocno daje się we znaki wszystkim Polakom. Jest ona najwyższa od ponad 25 lat. Rosnące ceny są sporym problemem choćby dla seniorów, których fundusze niejednokrotnie są bardzo mocno ograniczone.

W marcu tego roku podniesiono im emerytury. Waloryzacja wyniosła 7 procent. Ostatni wskaźnik inflacji - z czerwca - to z kolei 15,6 proc. Jak na dłoni widać zatem, że drożyzna wręcz pożera świadczenia.

W związku z wysoką inflacją w przyszłym roku waloryzacja powinna być bardzo wysoka. Jeżeli drożyzna nadal będzie się umacniać, to - według ekspertów - waloryzacja może wynieść nawet ponad 14 procent! Ostateczny wskaźnik ujawniony zostanie dopiero na początku 2023 roku. Właśnie wówczas Główny Urząd Statystyczny zaprezentuje wyniki gospodarcze za 2022 rok.

Ile wyniesie najniższa emerytura?

Jak duża będzie najniższa emerytura po waloryzacji w 2023 roku? Są już znane pierwsze prognozy. W rozmowie z "Super Expressem" podzielił się nimi wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

W przyszłym roku minimalna emerytura może wynieść ok. 1500 zł. Takie są nasze szacunki - powiedział przedstawiciel rządu.

1500 zł brutto emerytury oznaczałoby 1365 zł "na rękę". W związku z tym doszłoby do wzrostu względem aktualnych świadczeń o 147 złotych. Oczywiście na konkrety trzeba jeszcze cierpliwie poczekać.

To wyczekiwanie seniorom ma umilić 14. emerytura. Takie świadczenie będzie wypłacane na przełomie sierpnia i września. Tym razem dodatek wyniesie 1217,98 zł.

Pełne wsparcie dostaną ci emeryci, których regularne świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto.

A co w przypadku tych, którzy dostają więcej niż 2900 zł brutto? "Czternastka" dla takich osób zostanie pomniejszona, zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(39)
Slonce
2 dni temu
Nie wiem co z gazem?
Temida.
miesiąc temu
To nie zadnl rekordowa podwyżka to rekordowa inflacja a podwyżkę to zazacy sobie zrobili bo po 5000i 7ooo zł a 145 zł dla biednego emeryta przy takiej drożyźnie to ogryziony gnat .Ludzie pracowali przez wiele lat a dzisiaj bieduje. Jedynie matki 4 nie pracujące się cieszą bo dostająkase żal darmo A matki które pracowały otrzymały od rządu policzek karę za to że ośmieliły się pracować.
Wika
miesiąc temu
Pracowałam więcej niż do 60r po to żeby mieć wyższą emeryturę a teraz 14 tej emerytury dostanę grosze bo pr:ekraczm 2900.Czy to sprawiedliwe? Napewno jest takich osób wiele,wiele więcej.
Gosc
miesiąc temu
Z tych emerytury nie da sie wyzyc i przy zapowiadanej inflacji i podwyzkach trzeba bedzie dorabiac do tych emerytur albo zyc na koszt dzieci
lolas
miesiąc temu
Pawlak kiedyś pytany o emeryturę powiedział, że liczy na swoje oszczędności i dzieci :) Głowa nie służy tylko do noszenia włosów, a żeby wyjąć to trzeba najpierw włożyć.
Paranoja
miesiąc temu
Niech babcia zbiera do skarpety, bo za chwilę dorosłe wnuczki z kredytem stracą dom i przyjdą na jej utrzymanie.
kbb
miesiąc temu
Zakłady pracy okradają emerytów z funduszu socjalnego i rząd nic nie robi. Wszystko jest utajnione, komisje wybiera dyrektor i nikt nic nie wie. Mój roczny odpis na fundusz socjalny wynosi prawie 1400zł. Na wczasy pod gruszą otrzymuję 400zł. 1000zł zabiera dyrektor zakładu. Nie znam osoby która dostała cały swój odpis nawet razem z zapomogą.
Hekfkot
miesiąc temu
Ludzie, rozwiązujcie umowy o pracę i pracujcie na czarno. Ubezpieczenie chorobowe możecie sobie wykupić w prywatnym zakładzie ubezpieczeniowym. Do niczego nie jest Wam ZUS potrzebny.
Podpowiadak
miesiąc temu
Żona pracuje w szkole (nie jest nauczycielem) zarabia najniższą krajową lecz kwota najniższej krajowej jest osiągnięta po włączeniu premii i 20% wysługi. Pozdrawiam gminę Tłuszcz.
Elzbieta
miesiąc temu
Ludzie w wojsku przez 20lat narazali życie i mają niektórzy 2700zl emerytury kiedy będzie normalność i na bieżąco przelicza. Mają z archiwum wyliczenia. Nic z tym nie robią co na to minister finansów.
Janka 57
miesiąc temu
Przepracowałam 42 lata i 7mcy.....hmmm, wychowałam 2 dzieci, siedzę i tak sobie myślę..... 🤔
Janek
miesiąc temu
Moim zdaniem każdy pracownik powinien mieć konto w banku gdzie pracodawca wpłaca kasę czyli podatek do banku gdzie jest kasa oprocentowana Dopiero kiedy przejdzie na emeryturę mógłby ją podjąć a składki na ZUS by szły do ZUS aby miał ubezpieczenie na chorobie
jan
miesiąc temu
a chleb 45 za kilogram
hahaha
miesiąc temu
moja krewna pracowała 10 lat, ma 60 lat, dostanie 2200 zł, ja pracowałam 40 lat bez urlopów macierzyńskich, wychowawczych....mam 3300 netto, czyli ja pracowałam na jej emeryturę
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić