Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Maciej Deja
|

Uczelnia Rydzyka dyskryminowała kandydatów. Tak twierdzi KE

35
Podziel się:

Komisja Europejska ustaliła, że Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu założona przez o. Tadeusza Rydzyka dopuściła się "pośredniej dyskryminacji". Chodzi o wymóg dostarczenia zaświadczenia od proboszcza stawiany kandydatom na studia.

Komisja Europejska uznała, że uczelnia o. Rydzyka dopuściła się dyskryminacji
Komisja Europejska uznała, że uczelnia o. Rydzyka dopuściła się dyskryminacji (East News, Karol Porwich)

Wszystko zaczęło się od skreślenia z listy studentów Marka Joppa. Były szef toruńskich struktur SLD w 2017 r. został przyjęty na jeden z podyplomowych kierunków. Wyrzucono go, gdy odmówił dostarczenia zaświadczenia od proboszcza.

Jopp próbował dochodzić swoich praw przed sądem. Jego skargę - ze względów formalnych - odrzucił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Toruniu, władze uczelni nie złamały też prawa w opinii ministra nauki Jarosława Gowina. Inaczej uznali w Strasburgu.

KE: Była dyskryminacja

Sprawą zajęło się przedstawicielstwo Unii Europejskiej w Warszawie, rozpatruje ją też Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, toczy się też przed Sądem Rejonowym w Toruniu.

Zobacz także: Zobacz także: Robert Biedroń ostro o o. Rydzyku. Apel do abp Gądeckiego

Teraz Komisja Europejska uznała, że doszło do pośredniej dyskryminacji kandydatów na studia ze względu na wyznawaną religię - informuje Onet. Jest to zakazane w Unii Europejskiej.

UE wzywa rząd do działania

Problemy przez decyzję uczelni będzie miał też polski rząd. Decyzja Komisji Europejskiej wzywa go do "korekty finansowej" (kierunek jest współfinansowany ze środków unijnych). Rząd ma też wdrożyć takie działania, które pozwolą uniknąć podobnej dyskryminacji w przyszłości.

WSKSiM prowadzi nabór na następny rok akademicki na tym kierunku. Na liście wymaganych dokumentów znów jest zaświadczenie od proboszcza - donosi onet.pl.

Masz news, ciekawe zdjęcie lub film? Prześlij nam na dziejesie.wp.pl!

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(35)
T.R
rok temu
No i jak długo będziemy znosić tę sytuację? To nie problem z Radiem Maryja, ono jest społeczeństwu potrzebne a problem z "nietykalnym" jak na razie o. Rydzykiem, który po prostu sobie kpi i z wierzących i z ateistów, czyż naprawdę jest "niezastąpiony..." ?
Student
3 lata temu
szczególnie promowane były polecenia od proboszczów pedofili w drugiej kolejności alkoholików a w trzeciej złodziei
Toruń o tym m...
3 lata temu
Rydzyk musi zostać pojmany i osadzony w więzieniu. Dopuszcza się wielu przestępstw pospolitych, łącznie z seksualnymi.
NO
3 lata temu
A nie potrzebują przypadkiem zaświadczenia o przynależności do NSDAP ?
sky
3 lata temu
To tak jak kiedyś w MON - na WAP (Wojskową Akademię Polityczną) dostawali się jedynie NAJWYBITNIEJSI żołnierze służący dla PZPR a nie dla RP..
oi
3 lata temu
misiewicz w 3 miesiace zrobil licencjat u docenta rudzoka czyli superkraj super ludzikow
Komitet wybor...
3 lata temu
ANDRZEJ PRZYŁĘBSKI: Ambasador R.P. w Berlinie, w PRL TW SB "Wolfgang". Mąż JULII PRZYŁĘBSKIEJ Prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Komitet wybor...
3 lata temu
LEONARD KRASULSKI: Poseł PiS, w grudniu 1970 r. strzelał do robotników na Wybrzeżu
Norma(l)n(y)
3 lata temu
Lewaki uzurpują sobie prawo do usuwania chrześcijan z uczelni, pracy, mediów, urzędów, nawet ze szpitali; ale katolicka uczelnia nie może wywalić lewaków. To jest postępowa sprawiedliwość, równość itd. Nie jestem miłośnikiem Rydzyka, ale w tej sprawie jestem na 200 % po jego stronie.
Rdexi
3 lata temu
Unia może sobie pogwizdać. Może u nich jak Unia coś ogłosi i to sie uprawomocni to się tym ludzie i rządy demokratyczne przejmują. Może nawet szef tamtejszego MEN podałby się do dymisji. Jak jest u nas to każdy wie. A tak nawiasem- gdzie jest granica między Bogiem a pazernością na pieniądze? Raczej to Jezus wygnał kupczących ze świątyni a nie zbierał na jej budowę.
Damrota
3 lata temu
Tadziu otrzymał od miasta w sąsiedztwie swojej szkoły za przysłowiową złotówkę (85% bonifikaty) w wieczyste użytkowanie kilka tysięcy m2 gruntu, wieść toruńska niesie, że postawi tam ...... ekskluzywny dom spokojnej starości dla bogatych katolików - czy już można rezerwować tam miejscówki - byłabym zainteresowana :D
Skandal
3 lata temu
głosowanie przeciw "uczelni toruńskiej " zablokowane ! gdzie wiarygodność Pudla ??!
Komitet wybor...
3 lata temu
TADEUSZ KORDASZEWSKI: biznesmen z Torunia używający nazwiska Rydzyk, w PRL został w RFN, podejrzany jest o współpracę w tamtym okresie z Wywiadem PRL. Sprzeniewierzył pieniądze zbierane na ratowanie Stoczni Gdańskiej.
ss
3 lata temu
No i słusznie.Dlaczego katolicy mają kształcić PO-judaszy?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić