Kosma Szczepaniak| 

Wakacje 2020. Bon turystyczny 500 plus na dziecko. Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek?

27

Bon turystyczny od pewnego czasu wzbudza spore kontrowersje wśród Polaków. Faktem jest jednak to, że już niedługo zacznie on na terenie naszego kraju obowiązywać. Jakie są jego warunki i kto może z niego skorzystać?

Wakacje 2020. Bon turystyczny 500 plus na dziecko. Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek?
Kto może skorzystać z bonu turystycznego? (Getty Images, Danil Shamkin)

W piątek 19 czerwca późnym wieczorem Sejm przyjął ustawę wprowadzającą między innymi bon turystyczny w Polsce. Trafiła ona teraz do Senatu, który według wstępnych informacji zajmie się projektem na początku lipca. W tym samym miesiącu planowane jest udostępnienie bonu pierwszym rodzinom.

Początkowe propozycje rządu dotyczące bonu turystycznego obejmowały udostępnienie go osobom, które posiadają umowę o pracę. Warunkiem otrzymania dopłaty do wakacji o wartości 1000 złotych miała być wysokość zarobków, która nie mogła przekraczać 5200 złotych brutto. Rząd jednak z tego planu się wycofał.

Bon turystyczny 500 plus na dziecko. Szczegóły programu

Ostatecznie, bon turystyczny będzie przysługiwał rodzicom posiadającym dzieci. Podstawowa zasada będzie bliźniaczo podobna do tej, z programu "Rodzina 500 plus". Posiadanie dziecka jest równoznaczne z bonem o wysokości 500 złotych, każde kolejne dziecko poniżej 18. roku życia to dodatkowe 500 złotych dla rodziny.

Bon będzie wydawany w formie elektronicznej. Jego aktywacja będzie odbywała się w ośrodku turystycznym, który będzie objęty programem, natomiast weryfikacji dokonywać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Bon będzie można aktywować internetowo - w Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ważną informacją jest to, że z bonu można skorzystać wyłącznie na terenie Polski. Lista miejsc, z których będzie można skorzystać, będzie opublikowana na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Według szacunków ma znaleźć się na niej ok. 100 tys. firm, z czego 85 tysięcy to będą małe i średnie przedsiębiorstwa.

Bon turystyczny 500 plus. Dodatkowe informacje

Wiele osób zastanawia się, czy bon będzie można wymienić na gotówkę. Odpowiedź brzmi nie, ponieważ bon fizycznie nie trafi do rąk osób uprawnionych, a będzie on widoczny jako aktywny w odpowiednim systemie teleinformatycznym. Dobra informacja jest jednak taka, że bonu nie trzeba będzie wykorzystać za jednym razem. Ważność bonu wygaśnie, według zapisów w ustawie, 31 marca 2022 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić