Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Anna Kozińska,Violetta Baran
|
aktualizacja

Wiadomo, co z ustawami o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Duda je podpisze

110
Podziel się:

Prezydent w specjalnym oświadczeniu poinformował, że podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zaznaczył, że "bardzo, bardzo różnią się" one od tych przedstawianych w lipcu. - Taką decyzję podjąłem. Głosy krytyki, które słyszę, zdumiewają mnie - powiedział.

Prezydent RP Andrzej Duda w lipcu zawetował ustawy o KRS i SN autorstwa PiS
Prezydent RP Andrzej Duda w lipcu zawetował ustawy o KRS i SN autorstwa PiS (prezydent.pl)

Nie było jasne, czego będzie dotyczyć oświadczenie prezydenta. Głowa państwa nie trzymała jednak Polaków długo w niepewności. Już na samym początku wystąpienia Duda przyznał, ze podjął decyzję ws. ustaw o KRS i SN. Podkreślił, że je podpisze.

- Nikt nie miał wątpliwości, że prezydenckie projekty ustaw o SN i KRS, to nie były te same ustawy, z którymi mieliśmy do czynienia w lipcu; w tych ustawach są bardzo, bardzo istotne różnice - powiedział.

Jak tłumaczył, rozwiązania, które przyjmie, służą demokratyzacji państwa i są przeciwieństwem oligarchizacji.

Zobacz także: Zobacz też: Prezydent: podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa

Jak mówił Duda, zmieniono zapis dotyczący przechodzenia sędziów w stan spoczynku.

- Z niesmakiem słucham wielu głosów elit o tym, że ustawy rzekomo upolitycznią KRS - zaznaczył. - Sędziowie nie są specjalną, najwyższą kastą, mają służyć obywatelom. I tego od nich oczekuję. Każda władza ma służyć obywatelom, to nasza podstawowa rola. I o taką refleksję apeluję do środowisk sędziowskich - dodał.

W odniesieniu do ustawy o SN powiedział z kolei, że zwiększy się liczba sędziów Sądu Najwyższego, a także, że powstaną nowe izby oraz instytucja skargi nadzwyczajnej, która jego zdaniem "ma służyć wyeliminowaniu ewidentnych niesprawiedliwości i pomyłek". Według Dudy dzięki niej "wielu obywateli będzie mogło odzyskać wiarę w to, że Polska jest krajem uczciwym".

Prezydenckie weto

Projekty aktów prawnych: nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawy o Sądzie Najwyższym powstały w Kancelarii Prezydenta. Powstały po tym, jak w lipcu prezydent zawetował dwie ustawy autorstwa PiS, dotyczące KRS i SN.

- Zdaję sobie sprawę, że decyzja, którą podjąłem będzie krytykowana przez wielu obywateli, ale zapewniam państwa, że podejmuję ją z wielkim poczuciem odpowiedzialności za polskie państwo, którego prowadzenia spraw w sposób uczciwy, rzetelny i z jak największą troską ja się zobowiązałem - tłumaczył w lipcu swoją decyzje prezydent.

Prezydenckie projekty ustaw trafiły do Sejmu pod koniec września. Ich zapisy nie podobały się PiS. Rozpoczęły się negocjacje. Przez kilka tygodni trwały rozmowy między przedstawicielami PiS i Andrzeja Dudy. Były też spotkania prezydenta i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Pod koniec listopada w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie prezydenckich projektów ustaw. Gdy trafiły do sejmowej komisji posłowie PiS zgłosili do nich swoje poprawki, które - miały być wcześniej przedmiotem negocjacji. Jednak, jak relacjonują media, wiele poprawek zaskoczyło przedstawicieli prezydenta biorących udział w pracach komisji.

Protesty i burzliwa dyskusja

Na początku grudnia, po burzliwej debacie, Sejm przyjął ustawy o KRS i SN. W piątek zostały przyjęte przez Senat i trafiły na biurko prezydenta.

Przeciwko przyjęciu ustaw była opozycja, której zdaniem są one niezgodne z zapisami konstytucji. Podczas prac nad nimi w Sejmie i Senacie trwały manifestacje przeciwników przyjęcia nowych rozwiązań prawnych.

Wiele organizacji pozarządowych, w tym Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz prawniczych (między innymi amerykańska organizacja ABA) apelowało do prezydenta o zawetowanie ustaw o KRS i SN.

Co wprowadzają nowe ustawy?

Nowela ustawy o KRS wprowadza wybór 15 członków KRS - sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm. Dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów - głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5 głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

Nowa ustawa o SN wprowadza możliwość składania skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną dwie nowe izby - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna - z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ta druga będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Ustawa przewiduje też przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta RP.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(110)
Białystok
5 lata temu
Tylko tępa dzida podpisuje wszystko Czyż nie?. Mimo że została zrobiona w balona .... Ale nikt nie powie nam że białe to białe
marta
5 lata temu
pierwszy rząd ,który realizuje obietnice przedwyborcze.dziękuję.
Onikt.
5 lata temu
Zatem w dniu 20. grudnia skończyła się demokracja. A zaczyna na całego rządzić Ziobro. Co zrobi z nami UE, nawet nie chcę myśleć.
POptokach
5 lata temu
I bardzo dobrze wezne się za tych oszustów złodzieji brawo Prezydencie
antek
5 lata temu
Komentarze tu pisza zdrajcy i pajace
Deus Vult
5 lata temu
Czy któryś z obszczymurków wie czego te ustawy dotyczą? W konkretach, nie w wydumanych abstrakcjach?
raul
5 lata temu
Trybunał Stanu dla notariusza adriana, oby z klatki nie wyszedł
Kilo
5 lata temu
Do budy Adrian
Trzeżwy
5 lata temu
Długopis przemówił ....Przejdzie do historii jako grabarz demokracji,jest młody więc zdąży za to zapłacić....
1958
5 lata temu
coś takiego znalazłem Adrian, Adrian, do nogi! - zawołał kaczorek. I w pyszczek Adrianowi wsadził ustaw worek. Leć Adrianie do budy! Weź długopis w łapkę I podpisz to badziewie! Ja się prześpię kapkę. I żeby mi na rano, piesku ukochany, Każdy jeden papierek był już podpisany! Adrian łasi się pięknie, liże rękę pana, Biegnie do swojej budy i już podpisana Ustawa za ustawą. Razem z pierwszym słonkiem Adrian wraca do pana merdając ogonkiem. Pan pochwalił Adriana, pogłaskał go chwilkę. Tylko kotek kaczorka patrzył na to wilkiem. O kim to może być?
pisiorek
5 lata temu
DUDA jesteś Wielki Patriota
lEWEK1
5 lata temu
TO BYLO DO PRZWIDZENIA PO PROTESTACH CHLOTA OCHLONIE I Z POWROTEM DO SEJMU TO SAMO NIECH UCHWALA ZE TO MOJE.
AS
5 lata temu
Ubeckie mordy jesteście tylko świniami oderwanymi od koryta ,możecie sobie tylko pokwiczeć.
gru
5 lata temu
no w koncu ;)
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić