Wystarczy ten wniosek. Inaczej ZUS nie wypłaci należnego świadczenia

4

Rodzinom zmarłych osób w wielu przypadkach należy się wypłata tzw. świadczenia niezrealizowanego. Warunkiem koniecznym jest jednak złożenie wniosku do ZUS-u w określonym czasie. Sprawdź, komu przysługują świadczenia niezrealizowane i jak możesz je odzyskać.

Wystarczy ten wniosek. Inaczej ZUS nie wypłaci należnego świadczenia
ZUS musi otrzymać odpowiedni wniosek, inaczej odmówi wypłaty świadczenia (Adobe Stock)

Jedną z kategorii świadczeń realizowanych przez ZUS jest tzw. świadczenie niezrealizowane. Powstaje ono wówczas, gdy środki nie zostały wypłacone pomimo złożenia wniosku ze względu na śmierć wnioskodawcy.

Tyczy się to zwłaszcza wypłat emerytury. Taka sytuacja pojawia się wówczas, gdy wniosek złożony przez osobę uprawnioną do wypłaty nie zakończył się decyzją o przyznaniu środków, mimo spełnienia wszystkich wymagań w określonym czasie za życia wnioskodawcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 03.01 | Podatki 2023. Oto, na co warto zwrócić uwagę

Jest to związane głównie z czasem oczekiwania na rozpatrzenie wniosku - ZUS ma bowiem na 30 dni. Co ważne, świadczenie niezrealizowane jest wypłacane rodzinie zmarłego nie od momentu otrzymania decyzji, ale od dnia złożenia wniosku.

Komu przysługuje świadczenie niezrealizowane?

Wniosek o wypłatę świadczenia mogą złożyć w pierwszej kolejności osoby z gospodarstwa domowego zmarłego. Mowa tutaj przede wszystkim o mężu lub żonie, a także dzieciach. W dalszej kolejności uprawnione są dzieci nie zamieszkujące z osobą zmarłą, a także inne osoby, które zostały uprawnione do świadczenia w drodze dochodzenia.

Do wypłaty świadczenia prawo mają także osoby korzystające z renty rodzinnej wówczas, gdy osoba zmarła prowadziła z nimi gospodarstwo domowe lub zapewniała utrzymanie.

Jak złożyć wniosek o wypłatę świadczenia niezrealizowanego?

Na złożenie wniosku mamy 12 miesięcy. Co ważne - ZUS nie informuje o możliwości skorzystania ze świadczenia niezrealizowane, więc należne pieniądze mogą przepaść. Wniosek można złożyć za pośrednictwem internetowej platformy PUE, a także za pomocą poczty lub w siedzibie ZUS. W ramach wniosku należy zawrzeć.

  • wypełniony wniosek ENS o niezrealizowane świadczenie (wzór znajdziemy na stronie ZUS);
  • dokumenty potwierdzające pokrewieństwo ze zmarłym;
  • oświadczenie lub dokumenty potwierdzające, że osoba wnioskująca prowadziła ze zmarłym gospodarstwo domowe lub pozostawała na jego utrzymaniu;
  • odpis aktu zgonu osoby uprawnionej do świadczenia.

ZUS ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Warto także wspomnieć, że świadczenie niezrealizowane jest w pełni opodatkowane, a dochód z tego tytułu musi zostać zawarty w rocznej deklaracji podatkowej.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić