Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Złe wieści dla Polaków. Tych leków może brakować w aptekach

16

Na światowych rynkach pojawiają się trudności z uzyskaniem dostępu do niektórych substancji do produkcji leków. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia wydało nowe obwieszczenie ws. leków zagrożonych deficytem. Których medykamentów może zabraknąć?

Złe wieści dla Polaków. Tych leków może brakować w aptekach
Nowa lista antywywozowa (Getty Images, Maskot .)

Niestety, regularnie pojawiają się problemy z dostępnością do niektórych leków. Nowe obwieszczenie ws. medykamentów zagrożonych deficytem wydało Ministerstwo Zdrowia.

Wynika z niego, że nadal brakuje leków dla osób cierpiących na cukrzycę, w tym popularnych insulin. Poza tym pojawiają się problemy z dostępnością Berodualu. Ten specyfik jest wykorzystywany przy chorobach płuc.

W aktualnym wykazie resortu zdrowia, nazywanego listą antywywozową, bo wymienionych leków nie można wywozić za granicę, znalazło się obecnie 238 pozycji - zauważa "Super Express".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kierwiński ostro do Holland. "Skąd to wie?"

Wykaz obowiązuje od 27 maja. Największy problem jest ze wspomnianymi insulinami, bowiem zagrożone deficytem są takie preparaty jak Gensulin, Humalog, Lantus, Polhum oraz Tresiba.

Problemy z lekami. Ozempic trudno dostępny

"SE" spostrzega, że zagrożony deficytem jest również lek Ozempic, wykorzystywany przez cukrzyków (obniża poziom glukozy we krwi).

Jest on często wykupywany przez osoby, które nie mają cukrzycy, tylko stosują go na odchudzanie, gdyż zmniejsza apetyt. Lekarze ostrzegają przed przyjmowaniem Ozempicu bez medycznego wskazania, lek może mieć poważne skutki uboczne - pisze tabloid.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić