Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Natalia Kurpiewska
|

Złośliwe ogniska koronawirusa w Polsce. To tutaj tracimy kontrolę

48
Podziel się:

Liczba zakażonych koronawirusem gwałtownie wzrasta, codziennie bijemy kolejne rekordy. Niestety sprawdzają się czarne scenariusze specjalistów z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego. Ich zdaniem największym źródłem zakażeń są teraz szkoły.

Złośliwe ogniska koronawirusa w Polsce. To tutaj tracimy kontrolę
Koronawirus bije kolejne rekordy, znamy źródła największych ognisk (KONTROLAB/LightRocket via Getty , KONTROLAB)

Koronawirus szaleje coraz bardziej. Przekroczyliśmy kolejną granicę - mamy już ponad 4 tys. przypadków zakażenia w ciągu doby.

Eksperci Zespołu Modelu Epidemiologicznego ICM Uniwersytetu Warszawskiego zaznaczają jednak, że ta liczba w rzeczywistości jest o wiele wyższa. Jak przekonują, zakażeń może być nawet 10 razy więcej, niż pokazują oficjalne dane.

Tracimy w tej chwili trochę kontrolę nad rozwojem epidemii. W dwóch na trzy przypadki nie znamy źródła zakażenia chorego. Wiemy jednak, że w dużej mierze są nimi dzieci w szkołach - powiedział dr Jakub Zieliński w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Sprawdzają się więc czarne scenariusze specjalistów z ICM Uniwersytetu Warszawskiego, przed którymi w rozmowie z money.pl eksperci przestrzegali już pod koniec sierpnia.

Zobacz także: ZUS będzie jak biuro rachunkowe. Czeka nas rewolucja
Szkoły są o tyle groźnym miejscem, że nauczyciele mają kontakt z wieloma uczniami i pracownikami. To można ograniczyć w przedszkolach czy klasach 1-3. Z reguły takie dzieci mają jednego nauczyciela i jedną salę lekcyjną. Na dobrą sprawę nie muszą się przemieszczać, ale w starszych klasach wygląda to już zgoła inaczej - mówił w sierpniu dr Zieliński.

Niestety specjalista chyba się nie mylił. W rozmowie z PAP mówił, że obecnie znamy źródła 1/3 zakażeń. I dużo wskazuje na szkoły.

Dzieci zakażają rodziców i dziadków. I nagle gdzieś indziej ten wirus wybucha, i nie jest to wiązane zupełnie z zakażeniem w placówce - wyjaśniał.

Według modelu ICM, który opracowali eksperci, to dzieci w głównej mierze wpływają na rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Mamy rozproszone w naszym modelu ludziki - ponad 30 mln. Odwzorowują one zagęszczenie ludności w Polsce. Śledzimy poruszanie się ich w modelu. Wiemy, ile w gminach jest szkół. Nasz model pokazuje, że szkoły są tak naprawdę złośliwymi ogniskami - podsumował dr Zieliński.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(48)
wnerwiona
2 lata temu
Dzień w dzień nastoletnia gówniarzeria jeździ komunikacją miejską do szkół bez maseczek, bo nie tylko mają społeczeństwo gdzieś, ale muszą też pokazać swój młodzieńczy bunt, a to głównie oni rozsiewają koronę, bo sami mogą mieć tylko lekkie objawy.Policji nie widziałam ani razu w komunikacji.
Miks
2 lata temu
A co tam w Bergamo? Dalej leżą na chodnikach czy już ich pozbierali?
katolik
2 lata temu
Szkoły będą rozsadnikiem konorawirusa wśród rodzin a szczególnie wśród starszego pokolenia!!!!
Gość
2 lata temu
Jacy rządzący, takie efekty ich rządzenia. Jak zwykle konsekwencje ponosi suweren (rządzący jakoś nie).
strazak
2 lata temu
A naukowcy nie podejrzewają sklepów spożywczych? Od początku "pandemii" media nie podały żadnego newsa, że którakolwiek załoga hipermarketu jest na kwarantannie. Nie słyszałem, aby został zamknięty z powodu kwarantanny załogi ani jeden sklep.Spożywka, która jest głównie w zachodnich rękach działa idealnie - a przecież przez sklep ile ludzi się przewija każdego dnia ...
CNNNC
2 lata temu
Testy nie zostaly stworzone do wykrywania wirusa . Jaka kontrola i czego kontrola ?? Zamet wokol szczepionki naglaza
Iwa
2 lata temu
szok!!!! ale odkrycie!!!! nigdy bym na to nie wpadła!!
Normalny
2 lata temu
Mam świetną propozycję dla wszystkich Covid-sceptyków: skoro COVID-19 nie istnieje, jest wymysłem masonów itd. to Wy, jako sól tej Ziemi, macie teraz niepowtarzalną okazję to udowodnić i oświecić ludzkość! Wystarczy, że zatrudnicie się jako wolontariusze do opieki nad pacjentami chorymi na COVID-19 (czyli tak naprawdę zdrowymi, którzy najwidoczniej udają chorych z nudów żeby poleżeć sobie w szpitalu). Oczywiście bez kombinezonów ochronnych, masek, przyłbic, rękawiczek itd., no bo przecież nie będziecie robić z siebie przebierańców z powodu czegoś, co nie istnieje, prawda?
tytht
2 lata temu
w amazonie tez nie ma wirusa tylko w malych polskich firmach
Fakt
2 lata temu
Co za bzdury. A co z marketami i korporacjami? Tam wirusa nie ma? Tylko w szkołach, Polskich firmach i kościołach? Niech się od nas odp....
👽🛸👽
2 lata temu
A to mieliście kontrole?🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
R40
2 lata temu
Cza drugi lockdown zrobić i dobić już tak upadłą gospodarkę. Oj doczeka się rząd sądu, doczeka.
BrakLogiki
2 lata temu
Szkoły winne? A markety, kościoły, bazary, miejsca pracy? Tam nie ma wirusa. Jest w szkołach. Gratuluje!
prawda
2 lata temu
Sztucznie napopowali statystyki !!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić