ZUS wypłaci 1200 zł. Oto warunki

0

Jest możliwość, by zgarnąć 1200 zł specjalnej renty szkoleniowej. Na otrzymanie takich środków mają szanse te osoby, które znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej.

ZUS wypłaci 1200 zł. Oto warunki
Dla kogo renta szkoleniowa? (Pixabay, Alicja)

Relatywnie niewiele osób ma świadomość funkcjonowania takiego świadczenia, jak renta szkoleniowa. Na 1200 zł mogą liczyć ci, którzy znajdują się w szczególnej sytuacji życiowej.

Renta szkoleniowa przyznawana jest osobom, które utraciły zdolność do wykonywania dotychczasowej pracy i chcą się przekwalifikować. "Świadczenie nie jest szczególnie znane wśród Polaków. Potwierdza to fakt, że chociażby na Dolnym Śląsku od kilku lat nie było ani jednego zgłoszenia po rentę szkoleniową, co przyznała sama rzeczniczka dolnośląskiego ZUS, Iwona Kowalska-Matis" - zauważa serwis biznes.interia.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bosacki zabrał głos ws. Pegasusa. "Setki osób inwigilowany"

By renta szkoleniowa została przyznana, konieczne jest uzyskanie odpowiednich dokumentów o stanie zdrowia. W tym celu należy stanąć przed komisją lekarską ZUS lub lekarzem orzecznikiem.

Lekarz bierze w tym przypadku pod uwagę także predyspozycje psychiczne osoby ubiegającej się o rentę. Liczy się motywacja chorego do nauki nowego fachu i chęć kontynuowania aktywności zawodowej - wyjaśniła Kowalska-Matis, cytowana przez wspomniany portal.

Dla kogo renta szkoleniowa? Szczegółowe zasady

ZUS informuje, że renta szkoleniowa dotyczy osoby, "w stosunku do której została orzeczona celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie i spełniającej łącznie następujące warunki:

 • jest niezdolna do pracy
 • ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy, tj.:
  1. 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat
  2. 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat
  3. 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat
  4. 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat
  5. 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat".
Jeżeli ubezpieczony nie osiągnął okresu składkowego i nieskładkowego, o którym mowa powyżej, warunek posiadania wymaganego stażu uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy posiadał, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe - tłumaczy ZUS na swojej stronie internetowej.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić