ZUS zaczął rozsyłać listy. Nie przeczytasz? Możesz mieć problem

107

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) poinformował, że 5 stycznia zaczął rozsyłać specjalne listy, które trafią do 3,3 mln przedsiębiorców płacących składki. Są to informacje dotyczące stanu ich rozliczeń na kontach ZUS za 2023 rok. Wiadomo, w jakiej formie dostarczone zostaną te komunikaty.

ZUS zaczął rozsyłać listy. Nie przeczytasz? Możesz mieć problem
ZUS (Getty Images, SOPA Images)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) roześle płatnikom składek informacje o stanie rozliczeń na ich kontach. Wyliczenia nie zostaną jednak dostarczone w tradycyjny sposób, ale za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Niewątpliwie warto je przeczytać.

Płatnik, który rozliczał i wpłacał składki w roku 2023 otrzyma informację, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też saldo zerowe. ZUS poda również, w jakiej wysokości płatnik przekazał wpłaty w roku 2023 i jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami. Płatnicy, którzy spłacają zadłużenie w ratach, otrzymają informację o kwocie, która pozostała jeszcze do spłaty - czytamy na stronie internetowej ZUS-u.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Hejt przeniósł się do TV Republika". Wypowiedź Króla szokuje

Wiadomo, że niedopłata na koncie płatnika składek może być spłacana w ratach. "Jeżeli płatnik nie jest w stanie jednorazowo spłacić zadłużenia, powinien złożyć wniosek o rozłożenie jego spłaty na raty" - podkreśla ZUS.

Więcej informacji na ten temat udzieli doradca ds. ulg i umorzeń. Doradca przedstawi najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, pomoże wypełnić wniosek i skompletować niezbędne dokumenty. Z doradcą można skontaktować się telefonicznie link lub umówić na e-wizytę - przekazano.

Nadpłata składek? To możesz zrobić

A co w przypadku nadpłaty? "O nadpłatę płatnik może pomniejszyć kwotę bieżącej wpłaty w najbliższym terminie płatności składek. Może też wystąpić z wnioskiem o jej zwrot (wniosek RZS-P). ZUS zwróci nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika" - wyjaśnia ZUS.

W informacji są uwzględnione wyłącznie deklaracje rozliczeniowe albo opłacone składki, które zostały zapisane na koncie płatnika do 31 grudnia 2023 r. Jeżeli płatnik korygował dokumenty rozliczeniowe albo wpłacał składki po tej dacie, to aktualne saldo konta może sprawdzić na swoim profilu na PUE ZUS - podsumowano.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić