Co się stanie jak spuścisz wodę w toalecie samolotu?

1/8

Mit 1. Nie masz szans na przeżycie katastrofy lotniczej

Mit 1. Nie masz szans na przeżycie katastrofy lotniczej
(flickr.com)
0
0

To mit! Konstrukcje samolotów poddawane są restrykcyjnym przepisom. Dzięki temu nowoczesne samoloty są ognioodporne, łatwe do ewakuacji i konstruowane tak, żeby nie rozpadały się na kawałki po uderzeniu w ziemię.

Przykładem niech będzie katastrofa lotu US Airways w 2009 roku nad rzeką Hudson w Nowym Jorku.

2/8

Mit 2. Spuszczona woda w toalecie spada na ziemię.

0
0

Jest to chyba najczęściej powtarzany mit. Nie jest on jednak prawdziwy. Samoloty wyposażone są w specjalny zbiornik, w którym gromadzone są ludzkie odchody. Opróżnia się go dopiero po wylądowaniu. Jedyne odchody, na które musicie uważać na ziemi to ptasie.

3/8

Mit 3. Otwarcie drzwi podczas lotu spowoduje katastrofę

0
0

Tych drzwi nie da się otworzyć podczas lotu. Nie zrobi tego ani Hardkorowy Koksu ani Sylwester Stallone, ponieważ ciśnienie w kabinie jest zbyt duże. Filmy o superbohaterach i tajnych agentach wyskakujących z lecącego samolotu to tylko hollywoodzka fantazja.

4/8

Mit 4. Toaleta może nas zassać do środka

0
0

To akurat jest możliwe, ale tylko w teorii. Nasze ciało podczas spuszczania wody w toalecie musiałoby idealnie przylegać do muszli klozetowej tworząc swojego rodzaju uszczelkę. Nawet w wypadku zassania nie powinniśmy mieć absolutnie żadnego problemu, żeby zejść z toalety. Jeżeli chcecie uniknąć problemu wystarczy wstać przed spuszczeniem wody.

5/8

Mit 5. Piloci mogą kontrolować powietrze w kabinie

0
0

Istnieje przekonanie, że piloci sterują ilością powietrza w kabinie. Dzięki temu pasażerowie stają się senni, mniej kłopotliwi, a dodatkowo samolot spala mniej paliwa.

Pilot Patrick Smith (w rozmowie z businessinsider.com) uważa ten pomysł za śmieszny. Poziom tlenu w kabinie jest uzależniony od ciśnienia, a nie od woli pilotów.

6/8

Mit 6. W samolocie upijesz się szybciej niż na ziemi

0
0

Jest to kolejny mit. Nie ma żadnego naukowego poparcia, że człowiek upija się szybciej w powietrzu. W zależności od wysokości i ciśnienia, ilość powietrza się zmienia, to może powodować, że czujemy się bardziej pijani niż jesteśmy.

7/8

Mit 7. Obieg powietrza powoduje, że łatwiej złapać infekcje

0
0

W samolocie przez kilka godzin włączony jest obieg powietrza, którym oddycha kilkadziesiąt osób jednocześnie. Czy wystarczy jedna osoba, żeby zarazić pozostałych?

Nie do końca, system filtrów w samolotach jest bardzo skuteczny i powietrze, którym oddychamy jest niemalże czyste. Infekcje dużo łatwiej złapać dotykając innych elementów samolotów tj. stolików lub miejsc pod siedzeniami.

8/8

Mit 8. W maskach tlenowych jest środek uspokajający

0
0

W tej teorii w maskach podawany jest wam gaz uspokajający, który ma zapobiec panice. Drugi bliźniaczy mit opowiada o tym, że piloci, kiedy już wiedzą, że samolot się rozbije, uruchamiają gaz uspokająjący w maskach tlenowych. Nie ma nic piękniejszego niż spokojna śmierć, prawda?

Jest to oczywiście nieprawda. Czasami zdarza się, że w kabinie zmienia się ciśnienie, co może powodować problemy z oddychaniem i właśnie po to są maski tlenowe. W przypadku rozszczelnienia kabiny piloci sprowadzają maszynę na wysokość, która umożliwi pasażerom swobodne oddychanie. Pojawienie się masek tlenowych nie znaczy więc, że samolot się rozbije.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić