Justyna Mucha| 
aktualizacja 

Wielkanoc na świecie. Zobacz, jak obchodzi się ją w innych krajach

7
1/11

Co by było gdyby...

Co by było gdyby...
(East News, face to face)
0
0

W Polsce tradycja wielkanocna kojarzy się z pisankami, święconką, barankiem i kurczaczkami na pocztówkach. Dzieciom na myśl zazwyczaj przychodzi Lany Poniedziałek, a bardziej religijnym osobom przypomina o zmartwychwstaniu Jezusa. Jednak jak wiadomo, co kraj to obyczaj. Różne są wierzenia i różne są tradycje. Zobaczmy, co by było, gdybyśmy w czasie Świąt Wielkanocnych udali się w podróż.

2/11

Wielki Piątek

0
0

Ten dzień to szczególne święto dla Filipińczyków. To tam odbywają się znane na całym świecie krwawe procesje. Niektórzy w akcie pokuty dokonują samobiczowania. Co roku wybierana jest także osoba, która wcieli się w postać Jezusa. Ochotnik jest przybijany do krzyża prawdziwymi gwoździami.

3/11

Meksyk

0
0

Obchody Wielkanocy w Meksyku wyglądają dość podobnie do tych w Polsce. Są oczywiście niewielkie różnice, ale z jednym wyraźnym wyjątkiem. Meksykański Jezus jest czarnoskóry.

4/11

Purim

0
0

Nie jest to święto o charakterze wielkanocnym, bo Żydzi wierzą, że mesjasz dopiero nadejdzie. Jednak Purim przypada w tym samym czasie, co święto chrześcijan. Dla mniej religijnych ma ono charakter karnawałowy. Urządzane są bale, a uczestnicy przebierają się w różne stroje. Dla ortodoksyjnych wyznawców judaizmu to z kolei upamiętnienie uchronienia Żydów od zagłady w perskim imperium Achemenidów za czasów panowania króla Achaszwerosza, a także czas intensywnych modlitw podczas tradycyjnej uczty.

5/11

Hiszpania

0
0

Najciekawszym dla osób z zewnątrz hiszpańskim zwyczajem wielkanocnym są pochody w Niedzielę Palmową. Stroje zakładane przez biorących w nich udział mogą budzić pewne skojarzenia, jednak wedle tradycji chodzi tylko o to, by zakryć twarz i w ten sposób okazać pokutę.

6/11

Kolumbia

0
0

Jeśli w czasie świat wielkanocnych traficie do Kolumbii, nie zdziwcie się, kiedy gospodarz postawi na stole pieczonego legwana. To bowiem tradycyjne danie spożywane w tym okresie. W niektórych domach podaje się także pieczone żółwie.

7/11

Włochy

0
0

Obchody Wielkiego Czwartku to również przypomnienie Ostatniej Wieczerzy. Jednym z jej elementów było umycie stóp apostołom. Z tej okazji papież Franciszek, na znak miłosierdzia, obmył w tym roku stopu mieszkańcom ośrodka dla uchodźców w miejscowości Castelnuovo di Porto pod Rzymem.

8/11

Australia

0
0

Na tej odległym od Polski kontynencie tradycję zajączka wielkanocnego wyparło zupełnie inne zwierzę. Tam jego rolę przejął bilby. Najprawdopodobniej stało się tak dlatego, że ten niezbyt uroczy gryzoń jest zagrożonym gatunkiem, a w ten sposób zwrócono większą uwagę na jego problemy.

9/11

Indie

0
0

Holika Dahan to dawne święto obchodzone przez Hindusów. Jest powiązane z radosnym Holi, czyli świętem kolorów i polega na paleniu Holiki, czyli diabła. Każdy ze zgromadzonych wrzuca do ogromnego ogniska kawałki drewna, co według wierzeń pozwala na wypędzenie zła z ich domów.

10/11

Niemcy

0
0

Ostereierbaum to tradycja naszych zachodnich sąsiadów. Polega na ozdabianiu drzew pisankami, co gwarantuje niekiedy ciekawe widoki.

11/11

Węgry

0
0

Na Węgrzech, podobnie jak w Polsce, w świąteczny poniedziałek panowie oblewają panie wodą. Najlepiej od razu całym wiadrem.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić