23-latek po pijaku wsiadł do luksusowego auta. Grozi mu więzienie

46

W miejscowości Sójki (woj. łódzkie) 23-latek wsiadł za kierownicę mercedesa mając ponad pół promila alkoholu w organizmie. Nie zapanował nad samochodem i dachował. Mężczyźnie grozi teraz do 2 lat więzienia. Rozbity samochód był warty niemal milion złotych.

23-latek po pijaku wsiadł do luksusowego auta. Grozi mu więzienie
Nietrzeźwy kierowca stracił panowanie nad pojazdem i dachował mercedesem. (Policja)

W poniedziałek 19 lutego około godziny 05:00 nad ranem kutnowscy policjanci otrzymali zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na węźle Kutno Północ w miejscowości Sójki.

Kierowca osobowego mercedesa stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z jezdni i dachował. Kierowca podróżował z dwoma osobami, na szczęście nikt podczas tego zdarzenia nie ucierpiał.

Jak się okazało 23-latek miał ponad pół promila alkoholu w wydychanym powietrzu - informuje mł. asp. Daria Olczyk z KPP w Kutnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Orkan Eunice. Drzewo spadło na rozpędzony autobus. Mamy nagranie

Policja przypomina, że za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 tys. zł do 60 tys. zł,
  • jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Jazda po alkoholu niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne. Na drodze nie jesteśmy sami.

Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu i odjechać, nie pozwól na to! Nie zgadzaj się również na podróż z pijanym kierowcą. Pamiętaj, że pasażer, który nie powstrzymuje nietrzeźwego przed prowadzeniem pojazdu, w pewnym stopniu jest współodpowiedzialny za wypadek. Powinien mieć świadomość, że ryzykuje nie tylko utratą życia i zdrowia, ale także nie należy mu się odszkodowanie w pełnej kwocie - przypomina policja.
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić