Afganistan. Próbują uciekać przed rządami talibów. Widać ich aż z kosmosu

29

Tysiące osób próbują wydostać się z Afganistanu z obawy przed przemocą ze strony talibów. Skala tego zjawiska jest tak ogromna, że auta uciekinierów można dostrzec aż z kosmosu. Nie wszystkim uda się opuścić granice i dostać do bezpiecznego kraju.

Afganistan. Próbują uciekać przed rządami talibów. Widać ich aż z kosmosu
Mieszkańcy Afganistanu rozpaczliwie próbują się z niego wydostać. Jest ich tak wielu, że są widoczni z kosmosu (Twitter.com, @Maxar)

Zdjęcia z Kabulu zostały wykonane przez Planet Labs. To prywatna firma, której siedziba mieści się w Stanach Zjednoczonych. Zajmuje się wykonywaniem fotografii satelitarnych różnych zakątków Ziemi.

Uchodźcy z Afganistanu. Tysiące osób ucieka przed talibami

Jak podaje "Daily Mail", na zdjęciach z satelity wykorzystywanej przez Planet Labs utrwalono gigantyczny korek, który utworzył się po cywilnej stronie międzynarodowego lotniska w Kabulu. Wśród pasażerów aut są zarówno rodowici Afgańczycy, jak i cudzoziemcy.

Mimo że z kraju próbują wydostać się tysiące osób, nie wszystkim to się powiedzie. Talibowie, aby zapobiec wyjazdom swoich rodaków, otoczyli lotnisko stalowym ogrodzeniem, za które wpuszczają tylko posiadaczy zagranicznych paszportów. Z tego powodu większość samolotów odlatuje praktycznie pusta.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Według ustaleń niemieckiego dziennika "Bild" cudzoziemcy obawiają się, że nawet zagraniczny paszport nie uratuje ich przed pozostaniem w Afganistanie. Obywatele Wielkiej Brytanii i Niemiec relacjonują, że, ze względu na panujący na lotnisku chaos, nie są w stanie dotrzeć do samolotów.

Rządy zachodnich państw nie kryją obaw, że talibowie wezmą ich obywateli za zakładników. Jak tłumaczą, mogliby wykorzystać zagranicznych więźniów w trakcie przyszłych negocjacji.

Zobacz także: Zobacz też: Afganistan. Michał Dworczyk dziękuje dziennikarce. "Wykonała olbrzymią pracę"
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić