Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski
|

Afganistan. Dramat, który odbije się na Polsce? Oto co może nas czekać

809
Podziel się:

Na oczach polityków, wojskowych i zwykłych ludzi upada Afganistan. Talibowie sukcesywnie przejmują kontrolę nad krajem, a kiedy przejmą ją całkowicie, do Europy może wyruszyć fala uchodźców. Szlak migracyjny prowadzi przez Białoruś. Tymczasem na naszej wschodniej granicy od dawna nie dzieje się najlepiej.

Afganistan. Dramat, który odbije się na Polsce? Oto co może nas czekać
Uciekinierzy z Afganistanu. Przejęcie władzy przez talibów może wywołać falę migracji. (Getty Images)

Z Białorusi już teraz trafiają do Polski uchodźcy z Bliskiego Wschodu. Ściąga ich do swojego kraju i "eksportuje" do Europy Aleksander Łukaszenka, traktujący to jak swoisty sposób walki z Zachodem. Sytuacja może się dodatkowo zaostrzyć, jeśli na pograniczu pojawią się uchodźcy z Afganistanu. Jak dziś wygląda sprawa bezpieczeństwa wschodniej granicy RP?

Od kilkunastu dni polsko-białoruska granica przeżywa oblężenie migrantów z Bliskiego Wschodu. Tylko 5 sierpnia Straż Graniczna zatrzymała 71 osób. Między 6 a 8 sierpnia przekroczyło ją 349 osób. Obrazy, jakie płynęły z Podlasia, były niepokojące.

Afganistan, uchodźcy i terroryści

Wkrótce Europa może stanąć w obliczu poważnego kryzysu. Trudno oczekiwać, by zwycięski pochód talibów po władzę w Afganistanie nie wywołał fali uciekinierów z tego kraju. Trudno także uwierzyć, by takiej sytuacji nie wykorzystała Rosja i coraz bardziej zależna od niej Białoruś. Sygnalizowała to specjalistka ds. bezpieczeństwa i Europy Wschodniej Anna Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Uchodźcy z Afganistanu mogą się tu jak najbardziej pojawić. Niebezpieczne jest to, że wśród uchodźców mogą znaleźć się terroryści. Choćby z uwagi na to, że z więzień w Afganistanie wypuszczane są lub uciekają osoby za terrorystów uznawane. Znaleźliśmy się w punkcie wyjścia, w sytuacji, w jakiej byliśmy 20 lat temu. Wyrosło nowe pokolenie terrorystów, zahartowanych w bojach w różnych miejscach świata – mówi o2.pl były szef Agencji Wywiadu, płk Grzegorz Małecki.

Warto podkreślić i wyartykułować, że uchodźca nie równa się terroryście. Przed reżimem talibów nie uciekają dziś przecież bojownicy organizacji terrorystycznych, ale zwykli ludzie. Rodziny z dziećmi, studenci czy urzędnicy upadłego rządu. Należy jednak przyjąć założenie, że takie organizacje jak Al-Kaida czy wciąż działające Państwo Islamskie mogą tę okazję wykorzystać, by między tłumem obawiających się o wolność, zdrowie i życie uciekinierów wkomponować ludzi stanowiących realnych zagrożenie.

A płk Małecki ocenia, że to co się dziś dzieje w Afganistanie, będzie miało przełożenie na globalną sytuację bezpieczeństwa.

Afganistan funkcjonował w naszej świadomości na zasadzie garnka z zupą, który stoi gdzieś daleko na gazie i się gotuje. Ale teraz ten garnek wykipiał i może poparzyć wszystkich dookoła – zauważa Małecki.

Kluczowe Iran i Rosja

O potencjalnym zagrożeniu mówi także były wiceszef Służby Kontrwywiadu Wojskowego płk Maciej Matysiak. W rozmowie z o2.pl opowiada, że wszystko zależy od tego, jak zachowają się w Afganistanie talibowie i jaki przyjmą scenariusz: czy zablokują granice, czy też nie. Podkreśla również, że istotne będzie postępowanie Iranu i Rosji. A Rosjanie swojej ambasady z Afganistanu nie ewakuują.

Zobaczymy jak będzie wyglądał nowy rząd stworzony przez talibów oraz strategia Rosjan i Irańczyków na zarządzanie uchodźcami. Dla obu tych krajów USA i Europa Zachodnia to główne cele. Co więc zrobić, by im zaszkodzić? Udrożnić szlaki dla uciekinierów – twierdzi płk Matysiak.

Dodaje również, że Białoruś może być dla Rosjan bardzo dogodnym kanałem przerzutu, więc to realny scenariusz.

W ciągu miesiąca lub dwóch przekonamy się jak będzie wyglądała sytuacja, bo nie jest łatwo zorganizować przerzutu takiej masy ludzi. Ale ten ruch będzie działał, nie oszukujmy się. Choćby i przy pomocy TIR-ów. Do TIR-a zmieści się około 20-30 osób. A niech takich pojedzie kilka tysięcy. I co? – pyta dalej oficer.

Uważa, że realny jest scenariusz, w którym znowu dojdzie w tej sprawie do konfliktu na linii Polska - Unia Europejska.

A na granicy?

Wróćmy jednak do granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczna pracuje na wysokich obrotach, ale funkcjonariusze wypowiadać się nie chcą. A przez "zieloną granicę", głównie na odcinku między Krynkami a Kuźnicą Białostocką płyną imigranci.

Nieoficjalnie mówi się o dużych, kilkudziesięcioosobowych grupach dziennie. Pytanie, co stanie się, jeśli na pograniczu pojawi się fala ludzi z Afganistanu, powinno dziś wybrzmiewać w budynkach kilku ministerstw i gabinetów szefów służb.

Obejrzyj także: Kabul się boi. Najnowsze zdjęcia ze stolicy Afganistanu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(809)
kwik
rok temu
Teraz "towarzysze" z Rosji i Białorusi ściskają serdecznie ręce. W 2010 roku Nasi byli rządzący w ten sam sposób ściskali się z Naszym wrogiem z 17 września 1939 roku....
Twój Nick
rok temu
W czasie pandemii nie wolno przekraczać granic.Chyba ,że w maseczkach, kominiarkach, kwefach, hidżabach i innych chustach na twarzy.Gdyby wiedzieli jakie obostrzenia czekają ich w Polsce w związku z walką ze skutkami pandemii Sars Cov 2 ,to za Chiny ludowo-demokratyczne nie pojawiliby się tutaj.
Filozof
rok temu
W tekście o tolerancji w książce mini wykłady o maksi sprawach mówiłem że tolerancja zdelegalizować i wyłączyć spod ochrony prawnej grupy wyznaniowe i ideologiczne będące wrogiem wolności równości i tolerancji, czyli nietolerancję. Między innymi dlatego bo wiedziałem, że to się skończy talibami i Europie.
ciekawy prawa
rok temu
Gdyby zwykły obywatel podszedł do granicy i przerzucał jakieś przedmioty za granicę to by poszedł za kraty a dwaj kundle z P-owszechnej O-błudy to zrobili a straż graniczna się przyglądała czy ich nie obowiązują takie same prawa jak zwykłych obywateli?
Marko
rok temu
Jeszcze Ta Pandemia ! Nie Nie Chcemy Terorystow w Polsce! Sami Borykamy Sie ! Niech Ich Z Powrotem Przetransportuja do Rosji i Bialorusi! I Tyle W Temacie!
!!!
rok temu
Malo Mamy Przykladow Teroryzmu W Niemczech, Francji ITD. Nie Nie Chcemy Krwi! I Terorystow! Niech Ich Putin i Lukaszenko Wezma!
Marko
rok temu
Zamknac Granice Polski ! Tak Wysokim Drutem ! Stanowczo Nie Wpuszczac Migrantow Z Afganistanu Do Polski. Chcemy Zyc W Spokoju!!! Brawo Zlonierze Graniczni Szacun! Niech Wracaja Do Bialorusi i Rosja Niech Ich Przyjmie Putin i Lukaszenko Cwaniaki. Spychaja Ich Bo Sami Ich Nie Chca! Tyle Ile Mozemy To Im Pomagamy. Zywnosc, Namioty, Koce, Woda, Lecz Niech Ich Zabieraja Z Granicy Naszej Cwaniaki . Nie Nie Chcemy Ich. BO Nie Wiemy Czy Maja Dobre Zamiary i Chca Pracowac? Niektorzy Moze Sa Pokojowi Ale sa I Tacy Co Nie ! Pisze O Terorystach! Nie Nie Chcemy Ich w Polsce!
głowa boli
rok temu
Jak obecny prezydent Stanów Zjednoczonych będzie prowadził taką politykę dalej, to trzecia wojna światowa jest bliżej niż dalej, i to z powrotem w europie. To najgorszy nie udolny prezydent w dziejach Ameryki.
głowa boli
rok temu
Jak obecny prezydent Stanów Zjednoczonych będzie prowadził taką politykę dalej, to trzecia wojna światowa jest bliżej niż dalej, i to z powrotem w europie. To najgorszy nie udolny prezydent w dziejach Ameryki.
A.W
rok temu
Afghani moga uciekac do PAKISTANU (ta sama religia, dluga granica) Uzbekistanu (tez muzulmanski) Nigdie nie pisze ze Polska musi ich brac)
budowa
rok temu
Instrukcja budowy płotu na granicy. Należy postawić dwa rzędy ogrodzenia z siatki stalowej, wysokie co najmniej 4 metry zabezpieczone na górze trzema zwojami drutu żyletkowego, a między te płoty ułożyć kilka warstw zwojów drutu kolczastego żyletkowego tak by wstawał co najmniej metr ponad ogrodzenie.
Hibride-Krieg
rok temu
Rosja jest bardziej zagrozona Teroryzmem islamskim niz Polska gdyz Talibowie napewno beda starac sie zdominoiwac byle Respubliki kaukaskie bylego ZSRR narzucajac tam swoj ORDNUNG a stamtad do Rosji tylko krok przez granice i tylko w jednej Moskwie zyje dzis 4 miliony Muzulmanow a w calej Rosji ponad 20 milionow przy czym jeden Bojownik Muzulmanski to tyle co 10 sredniej klasy MIEKISZONOW z Rosji albo i 20 Miekiszonow z Europy, totez juz wiadpomo KTo bedzie Zwyciezca. Poza tym tylko w Niemczech w ostanich 30 latach wybudowano tysiace MECZETOW a beda budowane kolejne bo caly czas wzrasta liczba Ludnosci Muzulmanskiej nieintegrowalnej z poganska Ludnoscia Europy. Stad wniosek, ze Rosji bardziej zalezy niz Polakom na tym aby Muzulmanie nie plyneli na tak masowa skale do Europy bo w ich szeregach juz sa Terorysci albo kandydaci na jutrzejszych Terorystow a slaba Europa zdominowana przez Muzulamnow to zagrozenie dla Rosji od strony Flanki Zachodniej na czym Rosji zalezec nie moze.I nie zapominajmy ani prze sekunde, ze Muzulmanie maja parwo MORDOWAC Kazdego i to na wiele sposobow i za bele co a Europejczycy maja bezwzgledny ZAKAZ karania smiercia nawet Terorysty , ktory zdolalby wysadzic w COSMOS polowe Mieszkancow Berlina czyli ok. 2,- miliony Ludzi to bedzie ukarany max. dozywociem ale z prawem do warunkowego zwolnienia i bedzie mial lepsze warunki zycia i opieki medycznej niz ma 85% ludzkiej Populacji na swiecie. Wniosek. Europa na wlasne zyczenie jest BEZBRONNA totez musi byc zdominowana przez Muzulmanow, ktorzy pod tym wzgledem sa bardziej INTELIGENTNI od europejskich POKEMONOW juz ODMOZDZONYCH.Badzmy REALISTAMI.
dobra rada
rok temu
Jestem wiecej niz pewna,zexto od poczatku zaplanowana akcja przerzutu terrorystow do Polski.Nie czarujmy się- razem z Anerykanami bezpodstawnie napadlismy na ich kraj.Teraz wg międzynarodowych ustaleń migrantow z zaarakieanego przez nas kraju - przetransportują do PolskimJak sąsadzuc,jakie uczucia żywią do agresora? Tak ,słusznie się spodziewacie- maczety i nie tylko pójdą w ruch. Terror i mordy będą ogromne- a władze na to czekają.W koncu im nas mniej,tym.wiecej mieszkan dla tych z pewnego kraju w Palestynie,prawdaprApokaliosa szykowana nanaprzez wladaze nuenawidzaca Polakiw.Co to jest dla USA 3 tys.Ludzl? Dlaczego niby ich u siebie nue zagospodarują? Jedyne rozwiązanie- przepchac ich ukradkiem na zielono do Niemiec.Pierwszym ich krajem byla Rosja lub Bialorus- wiec wg miedzynarodiwych przepisow Niemcy nie beda nam ich mogli zwrocić.Azyl w 1- szym kraju po swoim.To się uda na pewno.Tam beda mogli udawac Syryjczykow czy kogo chcą.
Gal Anonim
rok temu
Kto pisze takie głupoty.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić