Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Radosław Rosiejka
|
aktualizacja

Angela Merkel chce, aby Niemiec był nowym szefem KE

23
Podziel się:

Dotychczas uważano, że Niemcy będą zabiegać o stanowisko prezesa Europejskiego Banku Centralnego. "Handelsblatt" pisze, że Angeli Merkel bardziej zależy na kierowaniu Komisją Europejską. Weber, Altmaier czy może von der Leyen staną na jej czele?

Niemieccy dziennikarze twierdzą, że Merkel zmieniła ostatnio zdanie
Niemieccy dziennikarze twierdzą, że Merkel zmieniła ostatnio zdanie (PAP, FELIPE TRUEBA)

Za pewnego kandydata na stanowisko szefa EBC po zakończeniu kadencji przez Mario Draghiego uchodził dotychczas Jens Weidmann, od 2011 roku prezes Niemieckiego Banku Federalnego (Deutsche Bundebank) i tym samym, z racji urzędu, członek Rady EBC. Jak pisze "Handelsblatt", w rozmowie z Merkel Weidemann wyraził gotowość do objęcia stanowiska, jeżeli przypadnie ono Niemcom. W umowie koalicyjnej utworzonego w marcu rządu Merkel uzyskała od koalicjanta SPD zapewnienie, że też poprze starania o stanowisko dla Weidmanna.

Angela Merkel zmienia zdanie

Niemieccy dziennikarze twierdzą, że Merkel zmieniła ostatnio zdanie. "Należy zapytać, co oprócz prestiżu zyska niemiecki rząd na tej nominacji? Co poniektórzy politycy koalicji odpowiadają krótko: nic. Z prezesem EBC nie można dobijać żadnych targów, bank centralny jest politycznie niezależny" – czytamy w "Handelsblatt".

"Najwyższym priorytetem jest dla Merkel nie stanowisko prezesa EBC, lecz urząd przewodniczącego Komisji Europejskiej" – powiedział gazecie pragnący zachować anonimowość wysoki rangą przedstawiciel rządu. Urząd kanclerski odmówił komentarza. Zdaniem redakcji wiele wskazuje na to, że strategię Merkel w walce o europejskie stanowiska można opisać hasłem "Bruksela zamiast Frankfurtu, Komisja zamiast EBC". "Handelsblatt" zwraca uwagę, że w przyszłym roku zwolnią się aż trzy kierownicze stanowiska unijne. Oprócz prezesa EBC do obsadzenia będzie stanowisko szefa KE i przewodniczącego Rady UE.

Zobacz także: Zobacz też: Oświadczenie Andrzeja Dudy ws. ordynacji do PE

Czas na niemieckiego szefa KE?

"Niemcy zachowywały w minionych dekadach w ubieganiu się o te urzędy dużą powściągliwość" – stwierdza "Handelsblatt” przypominając, że ostatnim niemieckim szefem KE był urzędujący do 1967 roku Walter Hallstein. Na czele EBC stali dotychczas Holender, Francuz i obecnie Włoch. Kierując KE Berlin miałby więcej do powiedzenia w kwestiach dotyczących reformy UE i strefy walutowej, polityki energetycznej i konfliktu handlowego z USA.

Wszystko wskazuje na to, że po wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku konserwatywna Europejska Partia Ludowa, do której należą niemieckie partie chadeckie CDU i CSU, pozostanie najsilniejszą siłą i zdecyduje o obsadzeniu stanowiska szefa KE.

Kandydatów nie brak

"Handelblatt" przypomina, że wśród ewentualnych kandydatów najczęściej wymienia się głównego negocjatora Brexitu, Francuza Michela Barniera, byłego premiera Irlandii Endę Kenny'ego, byłego szefa rządu Finlandii Alexandra Stubba oraz polityka CSU Manfreda Webera – szefa europejskich chadeków w PE.

Autorzy zwracają jednak uwagę, że w Berlinie "rozgrzewają się" dwaj inni czołowi politycy – minister obrony Ursula von der Leyen oraz minister gospodarki Peter Altmaier. Von der Leyen podpadła Bundeswehrze, co utrudnia jej kierowanie resortem obrony. Jej atutem jest to, że jest kobietą – piszą dziennikarze "Handelsblatt".

Altmaier faworytem

Bardziej prawdopodobna jest jednak kandydatura Altmaiera – zaufanego współpracownika Merkel i "płomiennego Europejczyka mówiącego płynnie w kilku językach". Jak twierdzi "Handelsblatt", Altmaier jako jedyny minister w nowym rządzie Merkel nie przeprowadził w swoim resorcie żadnych zmian kadrowych. Autorzy interpretują ten fakt jako sygnał, że minister nie zamierza pozostać zbyt długo w Berlinie i przygotowuje się być może do wyjazdu do Brukseli.

Jacek Lepiarz

Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(23)
lllloooolll
4 lata temu
maj tuska on lepszy Niemiec od tego urodzonego w Niemczech pokazał to nie jeden raz
eu
4 lata temu
co to znaczy ze ona chce ? a moze tak troche demokracji i jakiś konkurs , jakies wybory itp
Mirek
4 lata temu
To znaczy, że w Unii jest dyktatura, a nie demokracja. Skoro główni dowodzący są mianowani, a nie wybierani w głosowaniu oznacza dyktat. Zatem nie rozumiem dlaczego nie ma tu krzyków o obronie demokracji. Sam bym się do tego przyłączył.
gosc
4 lata temu
Jak tak dalej pójdzie z polityką to już nie będzie EUROPY jako kontynent tylko NIEMCY i zawsze mówiłem że z polityka niemieckiego nie wyjdzie faszyzm do wykorzystywania innych narodów w celach zarobkowych i szantażu
gość
4 lata temu
Jak tak dalej pójdzie z polityką to już nie będzie EUROPY jako kontynent tylko NIEMCY i zawsze mówiłem że z polityka niemieckiego nie wyjdzie faszyzm do wykorzystywania innych narodów w celach zarobkowych i szantażu
rybak
4 lata temu
Miejsce makreli jest w puszce.
Hans Kloss
4 lata temu
Toć, przecież ma przydupasa - bladorudego. On dla niej zrobi wszystko, wygłaska, wyliże i posmaruje.
J-23
4 lata temu
Toć ma przydupasa - bladorudego. On dla niej zrobi wszystko, wygłaska, wyliże i posmaruje.
Polak
4 lata temu
niech będzie Niemiec z Awganistanu :)
Nie dzięki
4 lata temu
IV rzesza pod przywództwem zepsutej, śmierdzącej makreli w natarciu.
Kula
4 lata temu
Szeregowy posel wyjedzie z Polski do domu?
gość
4 lata temu
no proszę, odrobiła lekcję, cała Europa u stóp i to bez jednego wystrzału...
oxy
4 lata temu
Germanizacja....
nki
4 lata temu
tylko nie Ursula
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić