Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|

Arcybiskup Gądecki ostro o rządzie. "Drastyczne ograniczenia swobód"

444
Podziel się:

Arcybiskup Stanisław Gądecki napisał artykuł "Duszpasterstwo po pandemii", w którym ocenił obecną sytuację Kościoła i stwierdził, że "trzeba zwrócić uwagę na bezprecedensowe potraktowanie Kościoła przez państwo".

Arcybiskup Gądecki ostro o rządzie. "Drastyczne ograniczenia swobód"
Arcybiskup Gądecki napisał o obecnej sytuacji Kościoła. (Getty Images)

Metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski napisał artykuł o sytuacji Kościoła po pandemii. Tekst został opublikowany przez portal tygodnika "Niedziela". Arcybiskup Stanisław Gądecki zaczyna od stwierdzenia, że "trzeba zwrócić uwagę na bezprecedensowe potraktowanie Kościoła przez państwo".

"Nic podobnego nie wydarzyło się w dwutysiącletniej historii Kościoła"

Gądecki zarzuca rządzącym, ze przez przepisy, które obowiązywały w trakcie lockdownu, wiele osób nie było w stanie uczęszczać na nabożeństwa. Wierni zostali odcięci od Kościoła.

Nic podobnego nie wydarzyło się w dwutysiącletniej historii Kościoła. Nie wydarzyło się też podczas wojen, bombardowań czy w czasach zarazy, często dotykającej ludność naszego kraju. Dokonano w ten sposób aktów, które do tej pory przysługiwały na mocy prawa kanonicznego tylko władzy kościelnej, i tylko z najpoważniejszych przyczyn - pisze w artykule.

Wirus, który zabił ponad 4 mln ludzi nie jest "poważną przyczyną"?

Zdaniem duchownego to, co działo się podczas pandemii jest drastycznym ograniczeniem swobód obywatelskich. Biskup, powołując się na artykuł 228 konstytucji stwierdził, że podobne rozporządzenia mogą być ustanowione jedynie po wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego.

Abp Gądecki stwierdził także, że władze świeckie nie podejmowały dialogu z władzami Kościelnymi. Duchowni nie mieli wpływu na ograniczenia, a o niektórych decyzjach dowiadywali się na kilka godzin przed ich oficjalnym ogłoszeniem.

Często było to tylko poinformowanie o podjętych uprzednio decyzjach, na kilka godzin przed ich ogłoszeniem. Nie było rozmów co do zasadności i proporcjonalności wprowadzanych ograniczeń. Nie było dialogu odnośnie do poszczególnych kwestii, jakie zazwyczaj przekazuje się w ramach konsultacji publicznych - zaznaczył duchowny.

Biskup dodał, że Kościół został potraktowany gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe. "Rządy z przeszłości nigdy nie ośmieliły się nałożyć na Kościół tak drastycznych zakazów, okazując w ten sposób znikomy respekt dla Kościoła i jego roli w życiu społecznym" - pisze biskup.

Ponadto obostrzenia sanitarne obowiązujące w świątyniach podczas pandemii wywołały uzewnętrznienie antykościelnych emocji. Prośby o interwencję w kościołach składali najczęściej ludzie nieprzychylni Kościołowi. Tym samym osobom nie przeszkadzały jednak kolejki do kas w supermarketach i widząc je, nie dzwonili na policję - napisał arcybiskup.
Zobacz także: Znaki drogowe w przedwojennej Polsce. Rozpoznasz je wszystkie?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(444)
czarny
11 miesięcy temu
Gdyby głupota umiała latać to ten cały pożal się boże Gądecki już dawno podbiłby kosmos
PGR
11 miesięcy temu
Oszojeby z Ostrowa Tumskiego....
emerytka
11 miesięcy temu
nie ma slow na ta bezczelnosc
bardzo wierny
11 miesięcy temu
Pani Krysia ma racje,Koscioly beda puste,jak w Uk puby i domy praywatne,tylko ze w Polsce to sa ogromne magazyny
Elle👎
11 miesięcy temu
Gądecki zapomniał chyba o podstawowej zasadzie , źe kto płaci ten wymaga . Za olbrzymie pieniądze , które co roku dostajecie z budżetu państwa to powinien przynajmniej siedzieć cicho a nie kłamliwie użalać się. Tym bardziej , źe przez cały okres pandemii kościoły były otwarte i mało który proboszcz przestrzegał limitu wiernych na mszach. Poza tym rekompensowaliście to sobie zwiększajac dzienną ilość mszy. Podwyższyliście opłaty za msze dziękczynne , chrzty , pochówki i inne wasze posługi. A ,,odwdzięczyliście ,, się rządowi namawiając ludzi by nie szczepili się bo szczepionki są z ludzkich embrionów . Wy już chyba nigdy nie zmądrzejecie , jedynym rozwiązaniem w stosunku do was jaki papież powinien zastosować to wariant chilijski.
Aneta Zam.
11 miesięcy temu
oni doskonale wiedzą , że po śmierci już nic nie ma. Dlatego kradną, oszukują, balują , pija i gwałcą. Oby tylko użyć tego świata. Nic tym draniom nie grozi. I jeszcze trzymają z jaja Pis. Jak Pis piśnie - to ogłoszą z ambony ciemnemu ludowi na kogo głosować. I po balu...
Krystyna Z.G....
11 miesięcy temu
Moje pokolenie chodzi do kościoła z przyzwyczajenia, z braku wiedzy ( czytaj z głupoty ) ..( mam 60+) Ja przestałam chodzić już w liceum. Dostałam szału jak ksiądz kłamał o tym jak kościół wspierał nauki Kopernika !!!! On całe życie bał się żeby go na stosie nie spalili! Wtedy zrozumiałam czym jest ta złodziejska sekta. Wymrze moje pokolenie - to kościoły będą sprzedawać na magazyny...( odpowiednia wysokość)
obywatel
11 miesięcy temu
powinny być zamknięte na cztery zamki także nie becz bo mogło być gorzej , to były zgromadzenia praktycznie nielegalne
Mic
11 miesięcy temu
"Zrabowana wolność człowieka"dokumentalny film na internecie dostępny dużo daje wszystkim którzy jeszcze nie są pewni co do tej organizacji która grabi gwałci morduje w Irlandii Kanadzie ponad 1000 dzieci znalezionych na placach kościelnych to ostatnie wykopki że tak powiem a co było wcześniej ile zatajonych ukrytych spraw za maltretowanie zwierzęcia idzie się do więzienia a ci panowie w hipnotyczny sposób prowadzą biznes dalej bez odpowiedzialności jakieś przepraszam może może coś tam tego jakieś pokuty żenada życzę uwolnienia z hipnotycznej matni tej i organizacji która powinna zagrabiony majątek rozdać wszystkim oszukanym ludziom i poddać się jak to w polityce do dymisji zakończyć tą żenadę pozdrawiam i w radości życzę godnie żyć
Natychmiast
11 miesięcy temu
Deportować do Watykanu.
Seniorka- kat...
11 miesięcy temu
Dlaczego dopiero teraz o tym mówi. Pisałam do premiera Morawieckiego wiosną ubiegłego roku, gdy wydano zarządzenie, że na pogrzebach może być tylko 5 osób!!! To uważam, ze strony rządu za okrucieństwo wobec najbliższych, pogrążonych w żałobie.Kancelaria premiera nie odpisała mi do dziś, mimo podania adresu.
Jemioła
11 miesięcy temu
Wiecie jak zimową porą gdy drzewa pogubiły liście, i walczą by mrozy przetrwać gdy lodowaty wiatr pod korę się wdziera , a złotem haftowana jemioła , pasożyt drzewa żywi się jego sokiem i radośnie szumi? Właśnie w ten sposób. I jeszcze na wsiach mówią cze to pasożyt szczęścia! Że miłość i całować się można z radości. Tyle tylko że drzewo umiera na stojąco...Pasożyt przeżyje . Znajdzie sobie kolejne tysiąclecie. Feudalizm, Nazizm , komunę ,prezesa.
Zuza
11 miesięcy temu
Nic tak nie ogłupia ludzi jak religia
Sam
11 miesięcy temu
Czyżby widzę kościelne szukały winnego dramatycznego spadku liczby wiernych? Zacznijcie od siebie proszę! Tak robi prawy człowiek… O łamaniu konstytucji teraz mowa? Znacie nasza konstytucję? Wcześniej nie była łamana?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić