Armia Ukrainy nie ma litości. Tyle zostało z drona kamikaze

Ukraińscy żołnierze zniszczyli wrogiego drona kamikaze - poinformował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

.Armia Ukrainy nie ma litości. Niszczy rosyjski sprzęt
Źródło zdjęć: © Facebook

Jak czytamy w oświadczeniu, bardzo precyzyjny dron Cub-UAV został zestrzelony przez żołnierzy 128. Oddzielnej Zakarpackiej Brygady Szturmowej Górskiej.

To urządzenie zostało opracowane przez firmę Kałasznikow (rosyjski koncern zbrojeniowy i przemysłu maszynowego) i zostało zaprezentowane po raz pierwszy w 2019 roku. Jego największą zaletą jest fakt, że może przez długi czas wisieć w powietrzu i zaatakować cel.

Urządzenie nazywane jest też dronem kamikaze. Po wystartowaniu nie wraca do operatora: albo trafia w cel lub uruchamia opcję spadochronu, czekając na odpowiedni moment i eksploduje.

Co ciekawe, drony kamikaze ma w swoim zanadrzu także armia Ukrainy. Administracja Joe Bidena dostarczyła drony wyprodukowane w USA. To nowoczesne pociski kierowane, które służą do niszczenia czołgów i pozycji artylerii z dużej odległości, wynoszącej nawet kilkadziesiąt kilometrów.

Switchblade to, najprościej mówiąc, inteligentne bomby, wyposażone w kamery, systemy naprowadzania i materiały wybuchowe. Można je zaprogramować tak, aby automatycznie uderzały w cele oddalone o wiele kilometrów.

Kolejne sukcesy armii

Wcześniej informowano, że wojska ukraińskie zniszczyły stanowisko dowodzenia bezzałogowych samolotów rozpoznawczych oraz stanowisko dowodzenia jednej z jednostek wroga na południu kraju.

Czas na zaciskanie pasa? PiS przed trudnym egzaminem

Wybrane dla Ciebie