Awaryjne lądowanie polskiego samolotu. Przyczyną zadymienie

18

Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT musiał awaryjnie wylądować w Bułgarii. Przyczyną miało być zadymienie. Maszyna wracała do Polski z Izraela.

Awaryjne lądowanie polskiego samolotu. Przyczyną zadymienie
Awaryjne lądowanie polskiego samolotu. Zdjęcie poglądowe (Flickr, Janusz Jakubowski CC BY 2.0 Flickr)

Jak podaje Polskie Radio 24, polski samolot LOT-u musiał awaryjnie lądować w Bułgarii. Był to Boeing 737 lecący z Izraela do Polski. Przyczyną miała być pojawiająca się sygnalizacja wskazująca na zadymienie luku bagażowego.

Polski samolot leciał z Tel Awiwu do Warszawy. W trakcie lotu piloci zobaczyli sygnalizację możliwego zadymienia luku bagażowego. Z tego powodu maszyna musiała awaryjnie lądować w stolicy Bułgarii, Sofii.

Jak poinformował rzecznik prasowy LOT-u Krzysztof Moczulski, wszystko działo się zgodnie z procedurami. "Stąd też zgodnie z procedurami kapitan podjął decyzję o lądowaniu na najbliższym dostępnym lotnisku, czyli w tym przypadku w Sofii" - przekazał Informacyjnej Agencji Radiowej.

Dopiero po wylądowaniu okazało się, że do zadymienia jednak nie doszło. Jak podał rzecznik, było to złe wskazanie przyrządów. Samolot został w Sofii.

Po wylądowaniu okazało się, że nie było żadnego zadymienia, a winne było złe wskazanie przyrządów, natomiast samolot został w Sofii - relacjonował dla IAR Moczulski.

Pasażerowie Polskich Linii Lotniczych LOT będący na pokładzie opisywanego samolotu, będą mogli kontynuować swoją podróż innymi połączeniami przewoźnika, jak zapewnił rzecznik firmy.

W ostatnim czasie media informowały o innym, groźniejszym awaryjnym lądowaniu w Miami. Chodzi o samolot dominikańskich linii Red Air z 126 osobami na pokładzie. Przyleciał z Santo Domingo. W samolocie załamało się przednie podwozie, co prawdopodobnie spowodowało pożar.

Na nagraniach, które trafiły do sieci, widać uciekających pasażerów. Niestety wielu z nich nie zastosowało się do ogólnych zaleceń podczas ewakuacji. Niektórzy zabierali ze sobą walizki, inni nagrywali całe zajście.

Jak zachować się podczas ewakuacji z samolotu? Przede wszystkim należy głęboko oddychać i starać się zachować spokój. Pomoże to uważnie słuchać komunikatów załogi pokładowej, która wskaże pasażerom, jak wydostać się z maszyny. Należy zorientować się, gdzie jest najbliższe, bezpieczne wyjście ewakuacyjne i niezwłocznie udać się do niego zostawiając swój bagaż i wszelkie inne przedmioty.

Zobacz także: Awaryjne lądowanie samolotu na autostradzie
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić