Katarzyna Bogdańska
Katarzyna Bogdańska| 

Będzie specjalna "ustawa maturalna". Rząd przedstawi plan awaryjny

93

Strajk nauczycieli trwa już trzeci tydzień. Jest ryzyko, że uczniowie nie będą mogli przystąpić do matur. Rząd szykuje rozwiązanie. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział w RMF FM, że będzie pilna nowelizacja prawa oświatowego. Portal wPolityce.pl dotarł do szczegółów.

Strajk nauczycieli trwa już trzeci tydzień
Strajk nauczycieli trwa już trzeci tydzień (East News)

Portal wPolityce.pl dotarł do informacji, które mówią co będzie zawarte w tzw. ustawie maturalnej. Oprócz nadaniu dyrektorowi szkoły uprawnień do klasyfikacji czy dopuszczenia do matur w wyjątkowych sytuacjach, o czym poinformowała "DGP”, ma zostać również wydłużony rok szkolny.

Potwierdza to osoba osoba związana z rządem.

Osobom, które będą pisały egzamin maturalny, zostanie wydłużony rok szkolny. Dzięki temu dyrektorzy szkół będą mogli przeprowadzić wszystkie niezbędne formalności. Dostaną oni prawo do klasyfikacji uczniów i dopuszczenia ich do matury.

Ustawa już w środę ma trafić pod obrady rządu. W czwartek zajmie się nią Sejm i Senat. Potem zostanie tylko podpisanie jej przez Andrzeja Dudę.

Michał Dworczyk zapewnił w TVP1, że matury się odbędą. - Żeby przeciąć ten stan niepewności wczoraj premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłożeniu specjalnej nowelizacji prawa oświatowego, która pozwoli na to, że wszyscy maturzyści będą mogli przystąpić do egzaminów - powiedział.

Zapowiedział też, że będzie to temat numer jeden na posiedzeniu Rady Ministrów, które odbędzie się o godzinie 15.

Strajk nauczycieli. Komunikat ZNP

Środa to kolejny dzień, w którym dzieci w zdecydowanej większości szkół nie będą miały lekcji. "Odpowiedzialność za los maturzystów w strajkujących w całej Polsce liceach i technikach spada na rząd" - brzmi komunikat Zarządu Głównego ZNP po posiedzeniu Prezydium.

ZNP i FZZ oraz pracodawcy nie wezmą w piątek udziału w obradach okrągłego stołu na temat oświaty na Stadionie Narodowym. Tymczasem Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy Nauczycieli zdecydował, że zrzeszone w nim szkoły będą klasyfikować uczniów.

Wiadomo, że z decyzją o klasyfikacji uczniów nie zgadza się między innymi komitet w Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu.

Zobacz także:#GdybyNieNauczyciel. Jurek Owsiak wspiera akcję Wirtualnej Polski

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Wiesz coś więcej na temat tego zdarzenia? Prześlij nam informację, zdjęcie lub wideo przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić