o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Białoruś. Gigantyczny majątek Aleksandra Łukaszenki. Luksusy to mało powiedziane

212
Podziel się

Oficjalnie zarobki Aleksandra Łukaszenki to w przeliczeniu około 16 tys. złotych miesięcznie. Nieoficjalnie prezydent Białorusi jest jednym z najbogatszych ludzi w Europie. Jego pałac w Mińsku kosztował obywateli 135 milionów dolarów.

Białoruś. Gigantyczny majątek Aleksandra Łukaszenki. Luksusy to mało powiedziane
Majątek Aleksandra Łukaszenki. Luksusy to mało powiedziane (Getty Images, Nikolai Petrov \ TASS)
bDfKetfp

Oficjalne informacje o majątku Aleksandra Łukaszenki nie są imponujące. Prezydent Białorusi zarabia równowartość 16 tys. zł miesięcznie, od kilku lat pobiera także emeryturę. Łukaszenka oficjalnie nie ma domu, mieszkania ani nawet samochodu. Dochód pierwszej damy to w przeliczeniu nieco ponad 800 zł miesięcznie – informuje białoruski portal Naviny.

Łukaszenka ma zapewnione mieszkanie i "środki transportu specjalnego". To tylko niektóre z przywilejów, które przysługują mu zgodnie z artykułem nr 37 ustawy "O prezydencie". Jego służba bezpieczeństwa kosztuje podatników rocznie 18 mln dolarów.

bDfKetfr

WikiLeaks: majątek Łukaszenki wynosi 9 miliardów dolarów

Były ambasador USA na Białorusi George Krol jeszcze w 2010 roku informował dziennik "The Guardian", że Łukaszenka "zajmuje wygodne miejsce na szczycie listy 50 najbogatszych oligarchów w kraju". Z informacji ujawnionych przez WikiLeaks wynika z kolei, że prezydent Białorusi dysponuje majątkiem o wartości około 9 miliardów dolarów.

Jeśli znajdziesz te pieniądze, daj mi jeden procent, a 99 proc. weź dla siebie – kpiąco komentował doniesienia WikiLeaks Łukaszenka.

Prezydent Białorusi przyznał, że ma 17 rezydencji rozsianych po całym kraju. Łukaszenka stara się nie zwracać na nie uwagi obywateli, dlatego rzadko pozwala się fotografować na terenie posiadłości. Nie jest w stanie jednak całkowicie odciąć świat od informacji na temat tzw. prezydenckich daczy.

bDfKetfx

Na budowę Pałacu Niepodległości w stolicy wydano 135 mln dolarów. Łukaszenka zapowiadał, że budynek będzie otwarty dla zwiedzających, jednak pałac nie został udostępniony turystom i odkąd oddano go do użytku, jest pilnowany przez straż.

Z kolei w kolejnej rezydencji, mieszczącej się w willowej dzielnicy Drozdy, Łukaszenka ma sporą działkę, gdzie uprawia m.in. arbuzy. Na brzegu Mińskiego Morza – sztucznego zalewu pod Mińskiem – mieści się np. rezydencja "Zasław". Prezydent Białorusi od czasu do czasu organizuje w niej nieformalne spotkania – informuje Biełsat TV.

Samochody Łukaszenki

Latem zeszłego roku prezydenta Białorusi widziano w Maybachu Pullmanie, samochodzie, którego podstawowa wersja kosztuje w przeliczeniu około 2,2 mln zł. Wcześniej białoruski prezydent jeździł pancernym mercedesem za ok. 160 tys. euro oraz Teslą. Twierdził, że podarował mu ją sam Elon Musk, ale przedsiębiorca szybko zdementował tę informację.

Zobacz też: Topnienie szwajcarskiego lodowca. Dramatyczne nagranie z Alp

bDfKetfS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(212)
gorszy sort
2 miesiące temu
Jakby łukaszenka przepisał swój majątek na żonę jak nasze kryształy Mazowiecki i Szumowski to też były tak jak oni ubodzy !!!!
nemo
2 miesiące temu
nasi wladcy chca tak samo.
iza
2 miesiące temu
Białorusini powinni przegonić tego dyktatora, a cały majątek przekazać na rzecz państwa. Albo zrobic to samo co Rumuni.Jak jeden bandzior ,może decydowac o losach milionów? Czyżby Polska szła w tym samym kierunku?
bDfKetfT
Oborowa
2 miesiące temu
Należy mu się to.
Tak-tak
2 miesiące temu
Teslę na pewno podarował mu bezdomny - skąd my to znamy.
Najnowsze komentarze (212)
STILL NORMAL
2 miesiące temu
Jemu się to, po prostu, należy.
real world
2 miesiące temu
To samo pisały polskojęzyczne portale o prezydencie Ukrainy Janukowyczu. Prawda okazała się co najmniej rozbieżna, a następca bogatszy, pazerniejszy i okrutniejszy. O ewidentej zależności od brata zza oceanu nie ma co pisać.
ben1
2 miesiące temu
Przesada.Z tym oczernianiem w tym artykule przesada
trzeżwy
2 miesiące temu
Pani Smykla nie wiem czy pamięta Pani jak polscy pismacy opisywali jak to Gierka złapano z torbami pełnymi złota , takimi prymitywami się brzydzę. Życzę dobrego samopoczucia.
trzeżwy
2 miesiące temu
Pani Smykla nie wiem czy pamięta Pani jak polscy pismacy opisywali jak to Gierka złapano z torbami pełnymi złota , takimi prymitywami się brzydzę. Życzę dobrego samopoczucia.
Krewetka
2 miesiące temu
Czego to nie wypisywano o Saddamie Husseinie. A ostatnio o Fidelu Castro? Umarł i co??? Gdzie majątek. Każdy za kogo biorą się media amerykańskie okazuje się mieć majątek sięgający miliardów dolarów. A ludzie łykają te brednie. Nie twierdzę że Łukaszenko żyje w ubóstwie, chyba uszami mu się przelewa ale w rzeczywistości jeżeli ma 5 promili z owych 9 miliardów to jest to górna góra tego co ma.
eeee
2 miesiące temu
okropność to jest chory człowiek.. dyktatura jak można na to pozwolić w 21 wieku
Just asking
2 miesiące temu
A kto z przywódców w UE jest biedny?????
bDfKetfL
Robert
2 miesiące temu
U nas to samo...
doniek
2 miesiące temu
Białoruś to jest Łukaszenka jak jego nie będzie to zachód zniszczy Białuruś tak jak niszczy Ukrainę
Brednie
2 miesiące temu
To mało powiedziane
mkk
2 miesiące temu
Jak to! Przecież to ubogi człowiek ! On nie ma domu, daczy, mieszkania, ba, nawet auta nie ma (oficjalnie). Nie szkalujcie więc "biedaka". Pewnie wziął sobie do serca słowa p. Karczewskiego i pracuje dla idei. :)
muchozol
2 miesiące temu
Jaki to jest jego majątek? To jest majątek ukradziony społeczeństwu. Baćko chyba jak Janukowycz pakuje walizki i czeka na transfer do swojego przyjaciela w Moskwie
LIKEPANEL.PL
2 miesiące temu
⭐⭐⭐Szukasz dobrego miejsca do Randkowania? Jesteś samotny i szukasz dziewczyny? To strona dla Ciebie!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić