Dagmara Smykla| 

Białoruś nie zważa na krytykę WHO. Łukaszenka nie odwoła defilady

419

Białoruskie władze zdecydowanie odrzuciły zalecenia odwołania defilady wojskowej w Mińsku. Zgodnie z planem 9 maja ulicami stolicy przejdzie Parada Zwycięstwa. A Aleksander Łukaszenka podkreśla, że jego kraj jest drugim na świecie, jeśli chodzi o liczbę testów na koronawirusa.

Aleksander Łukaszenka nie słucha WHO
Aleksander Łukaszenka nie słucha WHO (Getty Images)

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega Białoruś przed katastrofą. WHO wyraziła zaniepokojenie w związku z planowaną na 9 maja defiladą wojskową w Mińsku. Mimo pandemii koronawirusa władze Białorusi nie zamierzają odwoływać tradycyjnej Parady Zwycięstwa.

Białoruś nie zważa na krytykę WHO. Chodzi o "ideologię i emocje"

Nie możemy odwołać defilady. Po prostu nie możemy. To emocjonalna, bardzo ideologiczna sprawa. Ci ludzie umierali, być może także od wirusów i z powodu innych chorób. Umierali za nas, jak patetycznie by to nie brzmiało - oświadczył Aleksander Łukaszenka.

Na Białorusi w ciągu doby odnotowano 861 nowych zakażeń koronawirusem. Prezydent Łukaszenka ogłosił we wtorek, że liczba wszystkich zainfekowanych w jego kraju wynosi obecnie 18 350. Przy okazji pochwalił się liczbą testów na koronawirusa przeprowadzonych na Białorusi.

Przetestowano 211 369 osób w ciągu dwóch i pół miesiąca. Więcej testów robi tylko Rosja - powiedział Aleksander Łukaszenka.

Prezydent nie zaktualizował liczby ofiar koronawirusa na Białorusi. W poniedziałek liczba zmarłych wynosiła 103 osoby. Według danych Johns Hopkins University & Medicine we wtorek wzrosła do 107 ofiar. WHO przypomina Łukaszence, że odwołanie imprez masowych jest jedną z kluczowych rekomendacji organizacji w walce z koronawirusem. Parada Zwycięstwa w Rosji została przełożona z powodu pandemii.

Jesteśmy bardzo zaniepokojeni możliwymi negatywnymi konsekwencjami przeprowadzenia takiego masowego przedsięwzięcia w czasie epidemii. Szczególnie martwi nas możliwy udział osób starszych, wśród których odnotowano ciężki przebieg i wysoki współczynnik śmiertelności wskutek infekcji – podkreślił przedstawiciel białoruskiego biura WHO Batyr Bierdykłyczew cytowany przez Biełsat TV.

Zobacz też: "Kamień Mickiewicza". Niesamowite odkrycie na Białorusi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić