Białorusini usunęli popiersie Kościuszki. To dzieło z 1932 roku
W białoruskiej wsi Małe Siechnowicze (powiat żabinkowski) zdemontowano popiersie Tadeusza Kościuszki, które zostało wykonane w 1932 roku przez rzeźbiarkę Balbinę Świtycz-Widacką. Sprawę nagłośnił na Telegramie kanał "Spadczyna".
Telegramowy kanał "Spadczyna" uznawany jest za niezależne białoruskie medium poświęcone dokumentowaniu i komentowaniu zmian w dziedzictwie kulturowym Białorusi.
Ostatnio przekazano informację, że we wsi Małe Siechnowicze (powiat żabinkowski) zdemontowano popiersie Tadeusza Kościuszki, wykonane w 1932 roku przez rzeźbiarkę Balbinę Świtycz-Widacką.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"To niebywały skandal". Polityk PiS o doniesieniach WP
Serwis glosznadniemna.pl podkreśla, że właśnie w tej miejscowości rodzina Kościuszko przez kilka stuleci była właścicielem majątku.
Po wojnie większość polskich pomników na Kresach Wschodnich II RP doszczętnie niszczono przez Sowietów. Popiersie Kościuszki pozostawało jednak nietknięte. Dopiero w 1951 roku popersie zdemontowano i przekazano do magazynu Muzeum Suworowa w Kobryniu. Później przeniesiono je do Muzeum Krajoznawczego Obwodu Brzeskiego. W 1988 roku popiersie generała Tadeusza Kościuszki przewieziono do wsi Małe Siechnowicze i ustawiono przed wejściem do Żabinkowskiego Muzeum Historyczno-Krajoznawczego - przekazuje portal.
Przypomniano też, że w okresie Związku Radzieckiego popiersie Kościuszki włączono do Kolekcji Zabytków Historycznych i Kulturalnych Białorusi, oficjalnego rejestru obiektów objętych ochroną państwową.
Za rządów Aleksandra Łukaszenki powstała natomiast nowa Państwowa Lista Zabytków Historyczno-Kulturalnych. Popiersie Kościuszki, podobnie jak wielu historycznych dworów, parków, kościołów i cerkwi, nie zostało uwzględnione.
Gazeta rejonowa "Sielskaja Prawda" pokazała zdjęcia, z których wynika, że w miejscu popiersia Kościuszki pojawił się kwietnik.
Ze strony internetowej Żabinkowskiego Muzeum Historyczno-Krajoznawczego, przy którym stało popiersie, usunięto zaś wszelkie informacje o Tadeuszu Kościuszce.
Dlaczego usunięto popiersie Tadeusza Kościuszki?
Jak donosi kanał "Spadczyna", dziennikarze zadzwonili do wiejskiej rady w Stiepiankach, gdzie poinformowano ich, że popiersie Tadeusza Kościuszki w Małych Siechnowiczach zostało usunięte na polecenie rejonowego komitetu wykonawczego.
Stoi teraz tutaj, w radzie wiejskiej. A co dalej - nie wiemy, na razie nie było żadnych wskazówek - przekazano.
Przedstawiciele rady wiejskiej nie byli w stanie precyzyjnie wyjaśnić, dlaczego usunięto popiersie. Prawdopodobnie powodem jest to, że w budynku zaktualizowano ekspozycję - muzeum poświęcono II wojnie światowej.