Bijatyka w parlamencie w Turcji. Polityk Dobrej Partii trafił na OIOM

39

Awantura parlamentarzystów opozycyjnej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) z posłami rządzącej partii AKP wybuchła podczas negocjacji budżetowych na 2023 rok. W Wielkim Zgromadzeniu Narodowym Turcji doszło do wstrząsających scen. Jeden z zamieszanych w bójkę polityków został przewieziony na intensywną terapię po otrzymaniu ciosu w głowę.

Bijatyka w parlamencie w Turcji. Polityk Dobrej Partii trafił na OIOM
Bijatyka w parlamencie w Turcji. Polityk Dobrej Partii trafił na OIOM (Depo Photos / ABACA / Abaca Press / Forum) (Licencjodawca)

We wtorek 6 grudnia w tureckim parlamencie doszło do bójki między posłami. Jeden z parlamentarzystów opozycyjnej Dobrej Partii (İyi Parti) został przewieziony na oddział intensywnej terapii po tym, jak został uderzony w głowę podczas gorącej debaty budżetowej.

Zdjęcia opublikowane przez agencję informacyjną DHA pokazują, że 58-letni Huseyin Ors został uderzony przez Zafera Isika, członka AKP - partii Tayyipa Erdogana. Kilku innych prawodawców upadło na ziemię.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Turcja idzie na układ z Rosją. "To tylko rozgrywka polityczna"

Koleżanka z partii - Aylin Cesur, lekarka z wykształcenia, która udzielała pierwszej pomocy poszkodowanemu - przekazała we wtorkowy wieczór mediom, że stan Orsa jest poważny.

Nadal jest leczony na oddziale intensywnej terapii. Jestem bardzo smutna. Jego stan ogólny po uderzeniu w głowę nie był dobry - powiedziała lekarka dla tureckich mediów.

Rzecznik Dobrej Partii Kursat Zorlu nazwał incydent "smutnym dniem dla Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji i haniebnym dla tych, którzy przeprowadzili ten atak". Według najnowszych informacji, uderzony polityk nadal jest na OIOM-ie, ale jego stan stopniowo się poprawia.

Bójki w tureckim parlamencie

Tętniący życiem parlament Turcji był już świadkiem wielu bójek podczas emocjonujących debat. Do skandalicznych scen doszło między innymi w 2017 roku, gdy pochylano się nad pakietem reform konstytucyjnych, mających rozszerzyć uprawnienia prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Reforma miała umożliwić Erdoganowi powoływanie i odwoływanie ministrów, objęcie ponownie przywództwa w partii rządzącej, a także sprawowanie władzy do 2029 roku.

W 2020 roku z kolei, podczas napiętych dyskusji na temat militarnego zaangażowania Turcji w Syrii, wybuchła bójka na pięści. Wideo z wtorkowego zajścia trafiło do sieci. Nagranie załączamy poniżej.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić