"Szczęśliwe te panie, które...". Biskup radzi kobietom

972

W niedzielę 22 sierpnia odbyła się Pielgrzymka Stanowa Kobiet i Dziewcząt do Piekar Śląskich. Mszę św. odprawił bp. Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny. Toruński biskup podczas homilii radził kobietom m.in. jakiego mężczyzny powinny szukać.

"Szczęśliwe te panie, które...". Biskup radzi kobietom
Bp. Wiesław Śmigiel, biskup toruński, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny. (YouTube)

Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa, 22 sierpnia kobiety z całej Polski ponownie wzięły udział w pielgrzymce do Piekar Śląskich. Pielgrzymi po tradycyjnym orędziu społecznym wygłoszonym przez metropolitę katowickiego abp Wiktora Skworca, wysłuchali kazania wygłoszonego przez biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla.

Homilia podczas mszy świętej jest głównym punktem obchodów Pielgrzymki Kobiet i Dziewcząt do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Biskup Śmigiel podczas kazania dużo mówił o rodzinie i małżeństwie. Zdaniem hierarchy kobiety powinny szukać mężczyzny na wzór św. Józefa.

Szczęśliwe te panie, które mają obok siebie mężczyznę na wzór świętego Józefa - odważnego, opiekuńczego, wiernego, pełnego miłości. Drogie panie, kobiety - za tych mężczyzn dziękujcie, jeżeli tacy są - mówił do kobiet toruński biskup.

Biskup Śmigiel przestrzegał także przed zagrożeniami, jakie niesie kultura tymczasowości dla współczesnych małżeństw i rodzin.

Możemy już wszystko wybierać - nawet płeć możemy sobie wybrać - mówi podczas homilii bp Śmigiel.

Biskup toruński podkreślił również, że "nikt nie powinien drugiemu człowiekowi przysięgać miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej tylko na chwilę". Hierarcha zaznaczył, jak ważna w małżeństwie jest rozmowa między kobietą a mężczyzną. Zachęcał także, by dziadkowie dzielili się swoją mądrością z młodszymi.

Niektórzy dziś ulegają takiej modzie. Ciągle czynią coś na próbę i kochać też chcą na próbę, ale to nie jest prawdziwa miłość. Już Paweł Apostoł napisał, że miłość nigdy nie ustaje. Jest ona związana nie tylko z emocją, ale z ofiarą, z poświęceniem. Zakładając, że wszystko jest tylko na pewien czas, żyjemy tak naprawdę na niby, bez całkowitego zaangażowania, poświęcenia, bez odpowiedzialności. A to musi nas doprowadzić do dramatu, do poczucia odrzucenia, do samotności - mówił biskup.
Zobacz także: Ksiądz żądał 800 zł za dokument do pogrzebu. Ekspert: takich historii będzie więcej
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić