Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
mmc
|

Bolesne i długie miesiączki. Naukowcy ostrzegają. Mają wyniki badań 80 tys. kobiet

8
Podziel się

Badanie nad bolesnymi i długimi miesiączkami trwało 24 lata. Wyniki nie są pocieszające dla pań, które się z nimi zmagają. Organizm w ten sposób może dawać znak, że coś jest nie tak.

Bolesne i długie miesiączki. Naukowcy ostrzegają. Mają wyniki badań 80 tys. kobiet
Bóle menstruacyjne. W badaniach wzięło udział 80 tys. kobiet (Getty Images)
bEJLJFvV

Badanie trwało 24 lata, a udział w nim wzięło 80 tys.zdrowych pielęgniarek w Stanach Zjednoczonych. Wyniki są niepokojące. To pierwszy dowód na to, że długie i bolesne miesiączki mogą prowadzić do przedwczesnej śmierci.

Badanie rozpoczęto w 1989 roku. Udział w badaniu wzięły zdrowe kobiety między 25 a 42 rokiem życia. Uważnie obserwowały swój cykl miesiączkowy pod okiem lekarza. Co dwa lata proszono je o wypełnienie bardzo szczegółowych ankiet na ten temat.

bEJLJFvX

W badaniu skupiono się na trudnych miesiączkach. Czy faktycznie są one normalne? Okazało się, że osoby, które doświadczają nieregularnych i długich cykli miesiączkowych w okresie dojrzewania i przez cały okres dorosłości, są bardziej narażone na śmierć przed 70 rokiem życia.

Najczęściej długie i bolesne miesiączki mają związek z problemami układu krążenia. W dużo mniejszym stopniu powiązane są z późniejszym zachorowaniem na raka. Cykl miesiączkowy pacjentki może okazać się bardzo ważny podczas oceny ogólnego stanu układu sercowo-naczyniowego.

Badanie to okazało się motywacją do kolejnych obserwacji tego tematu. Ginekolodzy jednak uspokajają, że pacjentki, które faktycznie mają trudne miesiączki, nie mają czego się bać, choć warto wtedy monitorować stan swojego zdrowia.

bEJLJFwd

Badanie to dotyczyło konkretnej grupy zawodowej. Choć pielęgniarki dokładnie zbadano pod każdym aspektem i brano pod uwagę ich sposób odżywiania, rodzinę, a nawet dziecięce traumy, tak mimo wszytko to kobiety wykonujące zawód w nieregularnych godzinach, narażone też na większy stres, co również ma wpływ na nieregularne cykle.

Naukowcy doszli do wniosku, że warto bardziej skupić się na tym temacie. Należy pamiętać, że nieregularne miesiączki są objawem, nie diagnozą. To właśnie brak diagnozy może prowadzić do przedwczesnej śmierci.

Zobacz także: Bóle menstruacyjne
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJLJFwy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
Gruzin
9 miesięcy temu
Wreszcie!-TAKIE BADANIA SĄ POTRZEBNE! DLA WSZYSTKICH,BO RODZINY TEŻ CIERPIĄ
hathata
rok temu
A ja cieszę się że nie muszę już kombinować z tabletkami przeciwbólowymi bo odkąd biorę tabletki antykoncepcyjne mam ten problem z głowy. Jeśli kiedyś zdecyduję się odstawić vines to pewnie będę musiała znowu wrócić to tabletek przeciwbólowych ale na razie ciąży nie planuję, podczas pandemii to spore ryzyko
Marta S.
rok temu
Długie cykle czy długie miesiączki - bo to nie to samo (czy artykuł pisał facet????!!!) Cykl może trwać 25dni a miesiączka k!!! dziesięć dni (albo więcej) ..zatem artykuł do kosza
bEJLJFwz
aka
rok temu
Odkąd zaczęłam regularnie jeść magnez (cytrynian- najlepiej przyswajalny) z b6 i potasem nagle problem nieregularnych i bolesnych miesiączek zniknął! No może nie nagle bo trwało to kilka miesięcy, ale jak ręką odjął. Polecam spróbować
Anna
rok temu
Ciekawe. Ja od pierwszej miesiączki, aż do jej zaniku w wieku 55 lat, miałam bardzo nieregularne, bardzo obfite i bardzo bolesne miesiączki. to była katorga, ale dożyłam 86 lat i czuję się całkiem dobrze. Ale co się przez te cholerne miesiączki wycierpiałam przez tyle lat, to tylko ja wiem. Po cholerę kobietom te miesiączki?
Ami
rok temu
Między nami kobietami.. 🤭
Tomasz
rok temu
Moja dziewczyna piecze dziś szarlotkę.
łysy
rok temu
COvid?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić