Polaku, trzymaj się zasad. Przez COVID-19 w szpitalach brakuje wszystkiego

18

Coraz więcej szpitali nie może przyjmować pacjentów wymagających natychmiastowej hospitalizacji. Brakuje miejsc, respiratorów i personelu.

Polaku, trzymaj się zasad. Przez COVID-19 w szpitalach brakuje wszystkiego
Zdjęcie ilustracyjne. (PAP, Łukasz Gągulski)

Do tej pory resort zdrowia zapewniał, że walka z koronawirusem idzie bardzo dobrze. Mieliśmy rzekome zapasy respiratorów dla chorych, pełno rąk do pracy i przygotowane tysiące miejsc dla zakażonych.

Prawda okazuje się jednak zupełnie inna. Jak podaje Gazeta Wyborcza, coraz częściej zdarzają się sytuacje, gdzie pacjent zakażony trafia na oddział z innymi pacjentami.

To ogromne ryzyko. W ten sposób w szpitalach mogą pojawić się ogromne ogniska zakażeń, co jest szczególnie groźne dla pacjentów z chorobami przewlekłymi.

Coraz więcej szpitali w Polsce nie może już przyjmować pacjentów. Do takich należą min. Szpital MSWiA w Warszawie, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, czy placówki w Cieszynie i Radomiu.

Brakuje również respiratorów. Resort zdrowia obiecywał wystarczającą ilość sprzętu, problem w tym, że oprócz chorych na COVID-19 są jeszcze inni pacjenci potrzebujący respiratora.

Rąk do pracy również brakuje. Gazeta Wyborcza w rozmowie z jedną z pielęgniarek dowiedziała się, że brakuje pielęgniarek wykwalifikowanych w dziedzinie intensywnej terapii, a takie właśnie osoby są potrzebne do leczenia koronawirusa.

Dlatego w tym czasie szczególnie ważne jest przestrzeganie reżimu sanitarnego. Częste mycie rąk, dezynfekcja i dystans społeczny mogą uratować nas od pogarszania takiej sytuacji.

Zobacz także: Czeka nas zapaść służby zdrowia?
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić