Budowali market. Wykopali to. Policja musiała ewakuować ludzi

29

Podczas prac ziemnych związanych z budową marketu na ul. Piaseckiej w Świdniku (woj. lubelskie) natrafiono na duży pocisk lotniczy. W związku z niebezpiecznym odkryciem policja musiała ewakuować osoby znajdujące się m.in. w pobliskim przedszkolu.

Budowali market. Wykopali to. Policja musiała ewakuować ludzi
Ewakuacją osób w promieniu 300 metrów oraz zamknięciem dla ruchu drogowego pobliskiej ulicy zakończyło się ujawnienie niebezpiecznego znaleziska na ul. Piaseckiej w Świdniku. (Policja Lubelska)

W czwartek 29 września po godzinie 11:00 dyżurny świdnickiej jednostki otrzymał informację, że podczas wykonywanych prac ziemnych związanych z budową marketu odnaleziono niewybuch.

Natychmiast na miejsce skierowano patrol w celu zabezpieczenia miejsca.

Jak ustalono był to pocisk lotniczy o długości 70 centymetrów i średnicy 20 centymetrów - relacjonuje starszy aspirant Elwira Domaradzka z lubelskiej policji.

Decyzją patrolu saperskiego ewakuowano osoby w promieniu 300 metrów od miejsca ujawnienia niebezpiecznego znaleziska, w tym osoby znajdujące się w przedszkolu, sklepach oraz firmach. Konieczne było również zamknięcie ruchu na ul. Piaseckiej oraz wprowadzenie objazdów.

Pocisk został zabezpieczony i zabrany przez patrol saperski Jednostki Wojskowej w Chełmie.

Z kolei kilka dni wcześniej w miejscowości Lebiedziew (woj. lubelskie) podczas prac polowych znaleziony został niewybuch pocisku artyleryjskiego kal. 76 mm oraz zapalnik prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Pocisk zneutralizowany został przez saperów, który sprawdzili również pobliski teren.

Policjanci apelują o rozwagę w przypadku odnalezienia niewybuchów!

  • takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać
  • miejsce, gdzie znajduje się niewybuch należy dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci
  • jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć
  • o znalezisku jak najszybciej trzeba powiadomić najbliższą jednostkę policji. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią saperów
  • pamiętaj, bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów!
Zobacz także: Tusk czy Morawiecki? Zapytaliśmy, kto rządzi lepiej
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić