Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Burza po słowach Andrzeja Dudy. Naczelny niemieckiej gazety odpowiada

732
Podziel się:

Redaktor niemieckiego dziennika "Die Welt" odpowiedział na zarzuty Andrzeja Dudy i PiS dot. mieszania się tamtejszych mediów do wyborów prezydenckich w Polsce. "Die Welt" jest częścią koncernu Axel Springer, do którego należy również "Fakt", który ostatnio opublikował materiał na temat ułaskawienia przez Dudę osoby skazanej za pedofilię.

Burza po słowach Andrzeja Dudy. Naczelny niemieckiej gazety odpowiada
(PAP)

Ulfa Poschardt, redaktor naczelny jednej z największych niemieckich gazet, odpowiedział na oskarżenia polskich władz o agresywne próby wpływania na wynik wyborów. Wszystko w kontekście kontrowersyjnego ułaskawienia przez Andrzeja Dudę mężczyzny, który został skazany za znęcanie się i przestępstwa seksualne wobec nieletniej córki.

W ostatnich dniach motyw "niemieckiej ofensywy" jest często używany przez Dudę w czasie jego wieców. Prezydent oskarżał tamtejsze media o prowadzenie "bezpardonowej, brudnej kampanii skierowanej przeciwko niemu".

Niemcy chcą wybierać w Polsce prezydenta? Ja się na to nie zgadzam! - mówił Duda w jednym z ostatnich przemówień.

Pod ostrzałem polskich władz znalazł się m.in. korespondent "Die Welt" w Warszawie, Philipp Fritz, i to bezpośrednio w jego obronie postanowił stanąć redaktor naczelny dziennika.

Czytaj także:

Odpowiedź naczelnego "Die Welt" na słowa Andrzeja Dudy

W komentarzu, zamieszczonym w niedzielę wieczorem na stronie internetowej gazety, Poschardt stwierdza, że nie ma żadnych podstaw do przypisywania mediom związanym z Axel Springer złych intencji. Jak zauważa serwis "Deutsche Welle", o sprawie ułaskawienia pedofila, na prośbę rodziny, pierwsza pisała "Rzeczpospolita", a dopiero potem podchwycił ją należący do niemieckiego koncernu "Fakt".

Nasi polscy sąsiedzi i przyjaciele wybaczyli nam, Niemcom, wszystko to, co nasz kraj wyrządził dumnemu polskiemu narodowi. Jesteśmy za to wdzięczni i poczuwamy się do odpowiedzialności za niemieckie zbrodnie, także, a zwłaszcza te popełnione w Polsce - pisze Poschardt

Redaktor naczelny podkreśla rolę Solidarności i Jana Pawła II w upadku Muru Berlińskiego i wdzięczność Niemców za pomoc w zjednoczeniu. Jednocześnie, jak zauważa, jego gazeta nie może nie komentować sytuacji w Polsce, ponieważ jest to jeden z najważniejszych krajów w Europie. Zaznacza, że dziennikarze mają prawo do krytyki polityki wewnętrznej innych państw, jeżeli taka jest ich opinia. Broni też Phillipa Fritza, który jego zdaniem jest "jednym z najlepszych korespondentów"

Dlatego zdecydowanie odrzucamy propagandową kampanię polskiego prezydenta przeciwko naszemu wydawnictwu, naszej redakcji i Philippowi Fritzowi, który dzięki swoim doskonałym reportażom, analizom i komentarzom pomaga nam, Niemcom, lepiej zrozumieć Polskę - komentuje dalej Ulf Poschardt, dodając, że korespondent właśnie dlatego ma tak ostre oceny, ponieważ Polska "jest dla niego drugą ojczyzną" i zależy mu na jej losie.

Poschardt zarzuca polskiemu rządowi, że po zdominowaniu sądownictwa postanowił stłumić wolność mediów, która jest "rdzeniem liberalnej demokracji". Wspomina też zabójstwo słowackiego dziennikarza śledczego, Jana Kuciaka, który został zamordowany w związku z prowadzonymi przez siebie śledztwami i dziennikarzy zamkniętych w więzieniach w wielu krajach.

Autokraci, despoci i dyktatorzy nienawidzą dziennikarzy i mają ku temu dobre powody, bo zagrażają oni ich światopoglądowemu monopolowi. Będziemy to robić dalej - pisze naczelny gazety.

Na koniec Andrzej Duda zostaje zaproszony do dyskusji o wartości wolnego słowa, które wg Poschardta jest w Polsce poważnie zagrożone.

Kochamy naszych polskich sąsiadów, ale takie próby zastraszania nie podlegają dyskusji. Powróćmy szybko do cywilizowanego dyskursu. My w WELT chętnie byśmy z panem o tym porozmawiali, panie prezydencie - kończy swój komentarz Ulf Poschardt.

Zobacz także: Wybory 2020. Grzegorz Schetyna: dwie równoległe debaty. "Trzaskowski wykonał gest"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(732)
sygnały dnia
2 lata temu
Repolonizacja mediów!!!!!!!!!!!!!! wysłać w kosmos wszystkie obcojęzyczne media...najwyższy czas!!!!!!!!!!!!
IKA
2 lata temu
My polacy nie chcemy Niemieckich mediów w Polsce i mieszania sie do kampani wyborczej,obrażania naszego Prezydenta i polaków. Polcy nie mieszają się do waszej polityki.
waws
2 lata temu
najpierw reparacje , repolonizacja mediow, a potem zobaczymy jak bedziemy mieli uzbrojona po zeby armie w liczbie 300tys
jaros
2 lata temu
Już taki jeden był co w samolocie krzyczał "Niemce mnie biją..." ha, ha, ha...
Niezalezny
2 lata temu
Poważnie? Wierzycie w to co piszecie?O2-deutche portal Deutche raus aus Polen!
,,,
2 lata temu
Zrobić tak jak Putin. Dać czas na wyprowadzenie się z Polski obcych czasopism i basta.Zasłużyli sobie na to swoimi brudnymi zagrywkami.
narod
2 lata temu
widac ze mamy kompleksy i uczulenie na Niemcy. Racja, ich poziomu przemyslowo, finansowego nie osiagniemy nigdy. Umiemy tylko sie opierac ale nic sensownego wnosic ani tym bardziej cos akceptowac lub tez sie porozumiewac itd. Ale na opieke i na zarobek po cichutku do Niemiec, w to mi graj.
pap
2 lata temu
Niemiecki media same nie są niezależne, bo nie mogą pisać negatywnie o fali przemocy i mafiach tworzonych przez tzw. uchodźców , jest odgórny zakaz. Za to nt. polityki innych Państw w tym ułaskawienia piszą bardzo chętnie... przypadek?
ip123
2 lata temu
Niemcy -Mniejszość Niemiecka na Opolszczyźnie jako prosty przykład -ale Obywatele Polski chcą nam wybierać w Polsce Prezydenta? To się nazywa "dołożyć do pieca" , bezmyślne potraktowanie mniejszości narodowych, bo Litwini w Suwalskim też mogą czuć zagrożenie tj. wykluczenie. Źle, jak ktoś pisze nieodpowiedzialne lub nieprzemyślane treści wiecowe.
Tre
2 lata temu
Miałem nie głosować na Dudę ale skoro jest na niego taka nagonka to ktoś się jego boi. Zagłosuje więc przeciw temu żeby nie było kolejnych rozbiorow polski na... Dudę.
msa
2 lata temu
gdybyscie niemcow w procesie norymberdzkim zneutralizowali do zera nie bylo by teraz z nimi problemow.
Niemcy
2 lata temu
nikt wam nie wybaczył i niewybaczy 1939 roku oraz zaborów i zniemczenia Polskiego Narodu
akm
2 lata temu
Niemcy nigdy nie przestaną.Teraz do osiągania swoich ekspansywnych celów , zamiast wojska używają ekonomii i mediów, ale cele pozostają wciąż te same.
Wally
2 lata temu
Oj Andrzej jaki ty jesteś prosty dzielisz nie tylko Polskę
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić