Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Chiny odpłaciły USA za zamknięcie konsulatu w Houston

37

Kiedy Stany Zjednoczone zarządziły zamknięcie konsulatu w Houston w Teksasie, Pekin próbował odwieść ich od tego zamiaru. Ponieważ Amerykanie nie ustąpili, Chińczycy odpłacili pięknym za nadobne i wyrzucili pracowników konsulatu w Chengdu.

Chiny odpłaciły USA za zamknięcie konsulatu w Houston
Władze Chin nakazały zamknięcie amerykańskiego konsulatu w Chengdu (Getty Images, VCG , Współtwórca)

Władze Chin zarządziły zamknięcie konsulatu pod koniec ubiegłego tygodnia. Dotychczas pojawiały się sprzeczne doniesienia medialne w kwestii tego, który obiekt zostanie zamknięty. Ostatecznie wybór padł na amerykański konsulat w Chengdu w prowincji Syczuan.

Chiny zamykają amerykański konsulat w Chengdu

Chińskie władze oficjalnie przejęli konsulat o godzinie 10 (w Polsce – 3:00). Z budynku wcześniej została zdjęta amerykańska flaga, a pracownicy placówki wsiedli do autokarów.

Przed konsulatem ustawiono żelazne bariery. Koło ogrodzenia zebrało się wielu mieszkańców Chengdu z dziećmi, którzy obserwowali przejmowanie amerykańskiego konsulatu. Chińczycy robili sobie selfie, a mały chłopiec pozował z flagą Chin.

Zobacz także: Zobacz też: Powódź w Chinach. Wschód kraju zmaga się z silnymi ulewami

Przejęcie konsulatu zostało potwierdzone przez Departament Stanu USA. Opublikowano oficjalne oświadczenie, w którym wyrażono ubolewanie z powodu decyzji Chin.

Konsulat od 35 lat stanowił centrum naszych stosunków z obywatelami zachodnich Chin, w tym Tybetu. Jesteśmy rozczarowani decyzją Komunistycznej Partii Chin i będziemy dążyć do dalszego docierania do mieszkańców tego ważnego regionu za pośrednictwem innych obiektów w Chinach – cytuje oświadczenie Departamentu Stanu Fox News.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić