Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Chiny zapowiadają odwet na USA za nakaz zamknięcia konsulatu w Houston

220

Stany Zjednoczone nie ustąpiły Chinom i podtrzymały nakaz zamknięcia konsulatu w Houston w Teksasie. Wydały również uzasadnienie, dlaczego podjęły taką decyzję. Tymczasem przedstawiciele komunistycznych władz odpierają zarzuty oraz zapowiadają odwet.

Chiny zapowiadają odwet na USA za nakaz zamknięcia konsulatu w Houston
Władze USA nakazały Chinom zamknięcie konsulatu w ciągu 72 godzin (Getty Images, Win McNamee , Staff)

Przedstawiciele Chin otrzymali nakaz zamknięcia konsulatu we wtorek 21 lipca. Mieli na to zaledwie 72 godziny. Władze USA argumentowały, że decyzja została podjęta w celu ochrony własności intelektualnej oraz prywatnych informacji Amerykanów.

Chiny komentują decyzję USA o zamknięciu konsulatu w Houston

Na zarzuty Stanów Zjednoczonych odpowiedział Wang Wenbin. Jak podaje "India Today", rzecznik chińskiego MSZ określił zarzuty złośliwymi pomówieniami. Wyraził opinię, że to "nierozsądne" posunięcie Amerykanów bardzo negatywnie wpłynęło na relacje między państwami.

Pojawiły się sprzeczne doniesienia odnośnie planowanego odwetu na Stanach Zjednoczonych. Według wersji "South China Morning Post" Chiny zamierzają zamknąć amerykański konsulat w mieście Chengdu. Z kolei "Reuters" podaje, że chodzi o obiekt w Wuhan.

Na podstawie tego, co wiemy, Chiny przedstawią środek zaradczy w piątek. Jeden z konsulatów USA w Chinach zostanie poproszony o zamknięcie – napisał na Twitterze Hu Xijin, redaktor chińskiego magazynu "Global Time".

Hu Xijin z kolei uważa, że Chiny zdecydują się na zamknięcie konsulatu w Hongkongu. Zdaniem redaktora obiekt stanowi dla Amerykanów rodzaj centrum wywiadowczego, którego utrata byłaby dla nich szczególnie dotkliwa.

Zobacz także: Zobacz też: Dżuma w chińskiej prowincji. Władze zalecają mieć się na baczności
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić