COVID-19 w Polsce. Niezwykłe odkrycie. Prezydent pęka z dumy

96

Andrzej Duda zaprezentował w czwartek nowoczesne urządzenie, które ma wykrywać koronawirusa z oddechu w mniej niż 10 sekund. Duda poinformował o wszystkim podczas wystąpienia w siedzibie firmy z branży fotowoltaicznej ML System.

COVID-19 w Polsce. Niezwykłe odkrycie. Prezydent pęka z dumy
Niezwykłe odkrycie. Prezydent Duda pęka z dumy. (PAP)

Prezydent wyraził nadzieję, ze urządzenie zapobiegnie zachorowaniom na COVID-19 w przyszłości i uratuje życie wielu ludziom oraz ułatwi życie społeczeństwu na całym świecie.

Okrycie tego urządzenia w podrzeszowskiej firmie, którą prowadzą młodzi ludzie (…) jest dzisiaj wielką dumą nie tylko dla Podkarpacia, ale całej Rzeczypospolitej. Wierzę, że po badaniach klinicznych, które w ciągu kilku dni się rozpoczną, urządzenie to będzie mogło trafić do masowej produkcji i rozsławi firmę na całym świecie - oświadczył Duda.

Jak mówi predyent, ML System jest pierwszą firmą na świecie, która zaprezentowała takie urządzenie.

Chcę z całego serca pogratulować i podziękować za zaproszenie. Cieszę się, że jako prezydent RP zainwestowałem kiedyś swoje zaufanie w państwa firmę, zapraszając na kongres 590 i wręczając prezydencką nagrodę gospodarczą – powiedział prezydent.

Głos zabrał także prezes firmy ML System, Dawid Cycoń. Podkreślił on znaczenie wynalazku w walce nie tylko z obecną pandemią, ale także z przyszłymi potencjalnymi wirusami. Jak powiedział, urządzenie udało się stworzyć w kilkadziesiąt dni.

Urządzenie będzie miało masowe zastosowanie w zakładach pracy, na lotniskach czy na przejściach granicznych, nie będzie wymagało specjalistycznej obsługi. Urządzenie ma za zadanie wykrywać wirusa wszędzie i eliminować osoby, które w tej chwili zarażają. - powiedział Cycoń

Prezes dodaje, że urządzenie umożliwi powrót życia społecznego. Jak twierdzi, po wdrożeniu przyrządu do powszechnego zastosowania, znowu będą mogły być organizowane wydarzenia i imprezy masowe. COVID Detector ma pozwolić wyselekcjonować wszystkich zarażonych przed wejściem na koncert czy stadion.

Jesteśmy po wstępnych badaniach, uzyskaliśmy zgodę komisji bioetyki lekarskiej na przejście do fazy badań już na gotowych wymazach, spodziewamy się bardzo szybko wyników w zakresie czułości i wykrywalności urządzenia - dodaje prezes ML System

Andrzej Duda przyznał, że sam poddał się takiemu badaniu. Zapewnił, że wynik był negatywny.

Zobacz także: Powrót do szkół. AstraZeneca dla maturzystów? Profesor wskazał Izrael
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić