Cybertruck uderzył w słup. Matka z Houston pozwała Teslę na milion dolarów

W Houston w Stanach Zjednoczonych Cybertruck uderzył w słup podczas jazdy na autopilocie. Kobieta z dzieckiem w aucie domaga się od Tesli odszkodowania.

.Cybertruck uderzył w słup. Matka z Houston pozwała Teslę
Źródło zdjęć: © Getty Images, X | Brandon Bell
Jakub Artych

Najważniejsze informacje

  • Kamera nagrała moment, gdy Cybertruck z włączonym autopilotem uderzył w słup w Houston.
  • Pełnomocnik kierującej twierdzi, że auto próbowało jechać prosto przez rozwidlenie, co mogło skończyć się zjazdem z wiaduktu.
  • Pozew o odszkodowanie opiewa na 1 mln dol.; niemowlę nie odniosło obrażeń, matka zgłasza urazy.

18 sierpnia 2025 r. kierująca Teslą Cybertruck, Justine Saint Amour, jechała autostradą 69 Eastex Freeway w Houston z włączonym systemem Autopilot / Full Self‑Driving.


Gdy samochód zbliżał się do skrzyżowania, które wymagało skrętu w prawo, pojazd nie odbił w zakręt i jechał prosto. Zamiast skręcić, Cybertruck uderzył w słup przy betonowej barierze na krawędzi wiaduktu.

Według prawnika Boba Hilliarda, Tesla Cybertruck zachowała się nieprzewidywalnie. Kierująca pojazdem spodziewała się, że autopilot poprowadzi auto po zakręcie w prawo, ale samochód jechał prosto i uderzył w słup.

To nie Vance będzie następcą Trumpa? W grze zupełnie inne nazwisko

W wyniku gwałtownego zderzenia kobieta odniosła obrażenia. Prawnik wskazuje, że system autopilota nie zareagował prawidłowo na zakręt, co doprowadziło do wypadku na autostradzie.

Jak dodaje, zachowanie auta było nagłe i niepoprzedzone ostrzeżeniem. W jego słowach pojawia się także zarzut wobec przekazu marketingowego producenta.

To asystent kierowcy, zasadniczo tempomat na sterydach. Ale marketing przekonuje kierowcę, że to pełna jazda autonomiczna - powiedział Hilliard cytowany przez lokalną stację News4SA.

Na ujęciach z kamery pokładowej widać moment, gdy Cybertruck kieruje się wprost w słup przy barierze wiaduktu. Pełnomocnik Saint Amour przekonuje, że kobieta próbowała zareagować, lecz było za późno.

Nawet bardzo uważny kierowca nie przejdzie w ułamku sekundy z roli pasażera do roli kierowcy ratunkowego, a tego Tesla oczekuje - wskazał w tej samej rozmowie.

Pozew przeciwko Tesli

Jak podaje Fox Business, pozew w imieniu Justine Saint Amour dotyczy kwoty 1 miliona dolarów. Prawnik kierującej wskazuje, że wypadek mógł być wynikiem problemów w procesie produkcyjnym pojazdu, które wpłynęły na działanie systemu autopilota.

Decyzje Tesli sprawiły, że wypadek Justine był nieunikniony. Ta firma chce, by kierowcy wierzyli i powierzali życie kłamstwu: że pojazd potrafi sam jechać i robi to bezpiecznie. Nie potrafi i nie robi - napisał Hilliard w oświadczeniu w mediach społecznościowych.

Tesla Cybertruck to elektryczny pick-up zaprojektowany przez Teslę. Pojazd wyróżnia się nietypową, geometryczną bryłą nadwozia wykonaną ze stali nierdzewnej. Samochód jest dostępny w wersjach z napędem na tylne lub na cztery koła. W zależności od konfiguracji, przyspieszenie od 0 do 100 km/h mieści się w przedziale kilku sekund, a zasięg na jednym ładowaniu wynosi od około 400 do 800 kilometrów według danych producenta.

Cybertruck został wyposażony w skrzynię ładunkową o pojemności typowej dla pick-upów, z systemem zabezpieczeń przed czynnikami atmosferycznymi. Zawieszenie pneumatyczne pozwala na regulację wysokości nadwozia w celu transportu ciężkich ładunków lub poruszania się w trudnym terenie.

Wybrane dla Ciebie
Ksiądz przeliczył tacę. Oto co znalazł pomiędzy banknotami. Nie krył zdziwienia
Ksiądz przeliczył tacę. Oto co znalazł pomiędzy banknotami. Nie krył zdziwienia
Seniorka nagrana. Przechodziła obok kwiaciarni. Ręce opadają
Seniorka nagrana. Przechodziła obok kwiaciarni. Ręce opadają
Nagrali Kolumbijczyka na S8. Jechał na zabieg kosmetyczny
Nagrali Kolumbijczyka na S8. Jechał na zabieg kosmetyczny
Zostali skazani po styczniowych protestach. Trzy egzekucje w Iranie
Zostali skazani po styczniowych protestach. Trzy egzekucje w Iranie
Sensacyjny e-mail. Zaprzecza słowom Trumpa o Epsteinie
Sensacyjny e-mail. Zaprzecza słowom Trumpa o Epsteinie
Putin ujawnił, ile wydał na aneksję Krymu. Zawrotna kwota
Putin ujawnił, ile wydał na aneksję Krymu. Zawrotna kwota
Zima wraca do Polski. Padła konkretna data
Zima wraca do Polski. Padła konkretna data
Wybory w Korei Północnej. Dzieci nie miały wyjścia
Wybory w Korei Północnej. Dzieci nie miały wyjścia
Ile pamiętasz ze szkoły podstawowej? Sprawdź swoją wiedzę w krzyżówce
Ile pamiętasz ze szkoły podstawowej? Sprawdź swoją wiedzę w krzyżówce
"Brzydkie zagranie". Taki widok na straganie. Aż się obruszyła
"Brzydkie zagranie". Taki widok na straganie. Aż się obruszyła
Niecodzienne groby w Pniu. Odrzuceni i wampiry
Niecodzienne groby w Pniu. Odrzuceni i wampiry
Tragedia w szwajcarskim kurorcie. Zginęła 61-letnia kobieta
Tragedia w szwajcarskim kurorcie. Zginęła 61-letnia kobieta