o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Ukraiński aktywista przerobił polskie godło. Internet wrze

752
Podziel się

Ukraiński aktywista Igor Isajew, który na co dzień mieszka w Polsce, udostępnił zmodyfikowane przez siebie zdjęcie Orła Białego na tle ukraińskiej flagi i z tęczową koroną. Przeciwko aktywiście złożono zawiadomienie o popełnienie przestępstwa. Zbeszcześcił polskie godło?

Ukraiński aktywista przerobił polskie godło. Internet wrze
Aktywista zmodyfikował godło Polski. Przesadził? (Facebook)
bELeVAet

Kontrowersyjne zdjęcie Igor Isajew udostępnił na swojej stronie na Facebooku. Na nim widnieje godło, na którym kolory polskiej flagi są podmienione na żółto-niebieskie, czyli na barwy ukraińskiej flagi. Z kolei korona na głowie orła pomalowana została na wszystkie kolory tęczy, co nawiązywać miało do środowisk LGBT. Aktywista powołuje się na Konstytucję, która mówi, że nikt nie może być dyskryminowany.

Art. 32 Konstytucji RP: Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny - cytuje artykuł z Konstytucji Isajew.
bELeVAev

Isajew w ogniu krytyki

Zdjęcie to wywołało falę komentarzy. Isajewa internauci krytykują za to, że nie szanuje polskich symboli narodowych, a tym zdjęciem próbuje "sprowokować ludzi do hejtowania". Piszą, że Igor profanuje i bezcześci polskie godło. Komentujący powołują się na artykuł 137 Kodeksu karnego, zgodnie z którym "każdy, kto publicznie znieważa godło, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".

bELeVAeB

Niektórzy aktywiści idą jeszcze dalej. Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu złożył zawiadomienie w sprawie popełnienia przestępstwa przez Igora Isajewa. W opinii aktywistów Isajew świadomie znieważył symbol narodowy Polski, dodając do niego tęczę LGBT i flagę innego państwa. „Odpowie za wyszydzenie naszego godła” – grzmią.

W naszej opinii, ale również w opinii kilkudziesięciu osób, które do nas napisały w tej sprawie, Igor Isajew znieważył Godło Rzeczypospolitej Polskiej – poinformował na social mediach Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu.

Inni internauci także poinformowali, że zamierzają zgłosić czyn Igora Isajewa.

Panie Igorze Isajew, z całym szacunkiem ale mi się wydaje że nie jest Pan do końca szczery. Tak dla informacji, cyt.: Zgodnie z art. 49 Kodeksu wykroczeń osoba, która narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni) albo grzywny (od 20 do 5000 zł). Naruszanie przepisów może polegać np. na niezachowaniu określonych warunków wykonywania i używania symboli. Naruszenie przepisów o symbolach jest wykroczeniem, a więc jest obarczone mniejszą szkodliwością społeczną czynu niż znieważenie. Także jako obywatel Polski jestem zmuszony zgłosić to do weryfikacji, pozdrawiam serdecznie i wkrótce wszystko się wyjaśni.
bELeVAeC

Choć większość komentarzy pod postem aktywisty jest wyraźnie negatywnie nastawionych do grafiki, to jednak znalazło się kilka takich, gdzie autorzy ze zdziwieniem pytali pozostałych, w jaki sposób Igor Isajew zbezcześcił polskie godło. Twierdzili także, że grafika wcale ich nie obraża.

Nie do końca rozumiem ten post i grafikę. Idea kolorowania symbolu, wykorzystywania symboliki na różne sposoby jest piękna i wykorzystywana w USA, Francji, UK (...) - czytamy.
Bardzo fajne. Mnie się podoba - stwierdza ktoś inny.
Bardzo fajne logo Polski, dużo lepsze niż to stare - napisał użytkownik.
bELeVAeD

Kim jest Igor Isajew? W sieci pojawiło się oświadczenie ukraińskiego aktywisty

Igor Isajew jest dziennikarzem i blogerem pochodzącym z Ukrainy. Ukończył Uniwersytet Warszawski. Pisze dla tygodnika Ukraińców w Polsce „Nasze Słowo” i kijowskiego tygodnika „Diełowaja Stolica”. Prowadzi bloga po polsku: „Igor Isajew — Ukrainiec w Polsce”.

W sieci, po wczorajszym poście, pojawiło się oświadczenie aktywisty Igora Isajewa, który odniósł się do ogromnej burzy, jaka wybuchła w kontekście opublikowanej grafiki.

bELeVAeE
Wczoraj wrzuciłem zdjęcie bielika na tle ukraińskich barw i z tęczową koroną. Chciałem w ten sposób podkreślić różnorodność, inkluzywność społeczeństwa polskiego. Wywołało to jakieś zupełnie irracjonalne wzmożenie facebookowych „prokuratorów”, dziesiątki gróźb. Czy ktoś mi wytłumaczy, dlaczego próba poszerzenia konceptu polskiej obywatelskości o osoby o rożnym pochodzeniu i poglądach wywołuje tak nieadekwatną reakcję? Wielu wczoraj pytało mnie, czy przerobiłbym też ukraińskie godło. Różnica w tym, że w Ukrainie w każdym sklepie pamiątkowym sprzedawane są koszulki z kolorowym tryzubem. I nikt się nie oburza. Koszulkę taką mam i ja, i często ją zakładam. Może warto trochę bardziej wyluzować z malowanym patriotyzmem, Drodzy Czytelnicy i Czytelniczki - czytamy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELeVAeW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(752)
Gucio
2 miesiące temu
Za takie coś należałoby tego aktywistę wysłać z powrotem na Ukrainę .Za sam symbol tryzuba na koszulce .Widać jakie ma poglądy .
Polak
5 miesięcy temu
Przywrócić karę śmierci!
Polak
6 miesięcy temu
Panie Isajew może brak Panu właściwego wychowania i wykształcenia a może to brak wrodzonej inteligencji. Pana tłumaczenia wskazują na jedno i drugie więc Panu wytłumaczę najprościej jak się da. Za symbol Orła Białego który jest dla nas synonimem siły i niepodległości oddawali życie nasi przodkowie i my będziemy oddawali jeżeli zajdzie taka potrzeba. Pana próby tłumaczenia że umieszczamy symbol narodowy na odzieży czy bieliźnie potwierdza to co napisałam na początku. Otóż musi Pan zrozumieć że żadna skarpetka z symbolem narodowym nie urazi Polaków tak jak barwy na głowie orła ludzi słabych moralnie i „proktologów” bez wykształcenia. Do tego wszystkiego barwy Ukrainy naszego sąsiada który niestety kilkukrotnie w historii pokazał że woli być naszym wrogiem a czasami nawet zabójcą niż przyjacielem. Nie wiem kim Pan jest i kogo reprezentuje ale sam Pan pewnie nie wie bo widzę w Panu brak tożsamości zważywszy że tym czynem profanuje Pan również własny symbol narodowy.
bELeVAeX
Adam N 1973
6 miesięcy temu
Po prostu uzewnętrznił chęć Ukraińców do przerobienia Polski na Banderstan
maveric
6 miesięcy temu
POKAZAŁ ŻE MOŻNA PRAWIE NICZYM ZWRÓCIĆ NA SIEBIE UWAGĘ
Czym
6 miesięcy temu
zbezcześcił? Flagą innego państwa? Tęczą?
poznaniak
6 miesięcy temu
Potwierdzam!!! Pochwalić za bardzo dobre wytypowanie osoby do przeprowadzenia prowokacji!!! Zresztą efekty potwierdzają to, bo Ukraina od dawna na celowniku! Wszystko zaczęło się wtedy, kiedy amerykański dziadek po wyborach zaczął kiwać palcem i zaczęło robić się smrodno! Nawet ślepy widzi, że to szyte grubymi nićmi. To śmierdząca rowokacja!! HISTORIA i POLITYKA to jedna wielka manipulacja, korupcja i prowokacja!!! Nie skaczcie sobie do oczu i gardeł, bo nie warto zadowalać oprawcy!!!
Podsumować.
6 miesięcy temu
Jego twarzyczka aż się o coś prosi. A zwłaszcza to na co się waży. Skwatina.
Eli
6 miesięcy temu
To indywiduum doskonale wie, co robi. Myślę, że powinny zainteresować się nim służby specjalne i urząd skarbowy, wystarczy dokładnie prześwietlić jego "dochody" i jego wspòłpracownikòw. Wstyd dla Uniwersytetu Warszawskiego im. Jòzefa Piłsudskiego, że ktoś taki ukończył tę uczelnię. Nie jest to pierwszy wyskok tego osobnika, powinien więc być deportowany tam skąd pochodzi, bo widać, że kultury, to już nie jest w stanie się nauczyć. Jak nazywa się w Polsce prostakòw, ktòrzy obrażają gospodarza, to wiadomo...
Patriota RP
6 miesięcy temu
Pytam się dlaczego taki człowiek znajduje się jeszcze w naszym kraju
Gal Anonim
6 miesięcy temu
Oto kolejny przedstawiciel najbardziej bandyckiej nacji w Europie.
Wagabunda
6 miesięcy temu
Za nasze pieniądze.
Gończy
6 miesięcy temu
On jeszcze dostaje od nas pieniądze? Żeby nas szkalować? Kto na to pozwala? Wziąść się za tych którzy za to odpowiadają! Za to całe skundlone towarzystwo! Za naszą kasę! Nie wstyd nam? I my chcemy żeby nas ktoś szanował, czy żeby się z nas śmiali i ubliżali? Gdzie to chiena ma norę? Wysłać myśliwych z nagonką!
bELeVAeP
Agent Bolek
6 miesięcy temu
§ 2. Tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwa obcego, wystawione publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa lub na zarządzenie polskiego organu władzy.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić