Natalia Bogucka| 

Donald Trump nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

32

Donald Trump został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Nominację złożył Christian Tybring-Gjedde - poseł do parlamentu norweskiego, który pochwalił prezydenta USA za jego wysiłki na rzecz rozwiązania przewlekłych konfliktów na całym świecie.

Donald Trump nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla
Donald Trump nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla (Getty Images)

Donald Trump został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla w 2021 r. Nominacja została zgłoszona przez norweskiego parlamentarzystę Christiana Tybring-Gjedde.

Patrząc na jego zasługi, myślę, że zrobił więcej, by zaprowadzić pokój między narodami, niż większość innych nominowanych do Pokojowej Nagrody - powiedział Tybring-Gjedde w rozmowie z "Fox News".

W liście nominacyjnym do Norweskiego Komitetu Noblowskiego parlamentarzysta napisał, że administracja Trumpa odegrała kluczową rolę w porozumieniu między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Można się spodziewać, że inne kraje Bliskiego Wschodu pójdą w ślady ZEA, umowa ta może zmienić zasady gry, które uczynią z Bliskiego Wschodu region współpracy i dobrobytu - napisał.

W liście wspomniano również o "kluczowej roli prezydenta w ułatwianiu kontaktów między stronami konfliktu i kreowaniu nowej dynamiki w innych przedłużających się konfliktach, takich jak spór o granice Kaszmiru między Indiami a Pakistanem, konflikt między Koreą Północną a Koreą Południową oraz w kwestii zbrojeń nuklearnych Korei Północnej". Tybring-Gjedde pochwalił również Trumpa za wycofanie dużej liczby żołnierzy z Bliskiego Wschodu.

Rzeczywiście, Trump przełamał 39-letnią passę amerykańskich prezydentów, którzy albo rozpoczęli wojnę, albo wciągnęli Stany Zjednoczone w międzynarodowy konflikt zbrojny. Ostatnim prezydentem, który tego uniknął, był laureat Pokojowej Nagrody Jimmy Carter - napisał poseł.

Tybring-Gjedde już w 2018 r. wraz z innym norweskim urzędnikiem złożył nominację Trumpa po jego szczycie Singapurze z Kim Dzong Unem. Pojawiły się pogłoski, że prezydent USA został również nominowany przez premiera Japonii. Trump nie został jednak laureatem.

Nie jestem wielkim zwolennikiem Trumpa. Komisja powinna przyjrzeć się faktom i osądzić go na podstawie faktów, a nie tego, jak się czasami zachowuje. Osoby, które otrzymały Pokojową Nagrodę w ostatnich latach, zrobiły znacznie mniej niż Donald Trump. Na przykład Barack Obama nic nie zrobił - skomentował norweski polityk.

Kto może nominować do Pokojowej Nagrody Nobla?

Nominacje kandydatów mogą być zgłaszane przez: parlamentarzystów lub członków rządów; członków sądów międzynarodowych; rektorów uniwersytetów, profesorów nauk humanistycznych, historii, filozofii, prawa i teologii; dyrektorów instytutów badań nad pokojem i instytutów badań polityki zagranicznej; laureatów Pokojowej Nagrody Nobla; członków zarządów organizacji, którym przyznano Pokojową Nagrodę Nobla; obecnych i byłych członków Norweskiego Komitetu Noblowskiego oraz ich doradców.

O laureacie Pokojowej Nagrody Nobla decyduje pięcioosobowy Komitet Noblowski powoływany przez norweski parlament. Zwycięzca Pokojowej Nagrody za 2021 r. zostanie ogłoszony dopiero w październiku przyszłego roku.

Zobacz także: Wojska USA w Niemczech. Wielkie manewry tuż przed relokacją żołnierzy

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić