Donald Trump szuka miliardów dolarów. Chce je znaleźć w Pentagonie
Prezydent USA Donald Trump ogłosił w wywiadzie dla Fox News, że Elon Musk zostanie skierowany do przeprowadzenia audytu w Pentagonie, aby wykryć potencjalne nadużycia finansowe.
Donald Trump spodziewa się, że właściciel Tesli i platformy X ujawni "miliardy dolarów" strat spowodowanych przez oszustwa i marnotrawstwo w Departamencie Obrony. Na celowniku jest także resort edukacji.
Wkrótce, może nawet w ciągu 24 godzin, skieruję go do ministerstwa edukacji. Potem mam zamiar wejść do wojska – oświadczył Trump.
Elon Musk objął niedawno kierownictwo w Departamencie Wydajności Państwa (DOGE), instytucji powołanej do eliminacji nadużyć w administracji federalnej. Biały Dom wyjaśnił, że Musk ma status specjalnego pracownika państwowego, zazwyczaj przyznawanego zewnętrznym doradcom pracującym mniej niż 130 dni w roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
WP News wydanie 06.02
Musk prześwietli wydatki Pentagonu
Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, tegoroczny budżet Pentagonu wynosi 895 miliardów dolarów. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz w wywiadzie dla NBC stwierdził, że Musk może zwrócić szczególną uwagę na proces budowy okrętów.
Wszystko tam wydaje się kosztować zbyt wiele, trwać za długo i dawać żołnierzom za mało – skomentował Waltz.
Waltz dodał, że "potrzebujemy liderów biznesu, którzy wejdą tam i absolutnie zreformują procesy zakupowe". Nie przebierał też w słowach, określając stoczniowe zamówienia dokonane w armii jako "absolutny bałagan".
Jednak Demokraci, a także związki zawodowe służby cywilnej wyrażają obawy, że w DOGE brakuje odpowiedniej wiedzy do restrukturyzacji Pentagonu, a działania Muska mogą grozić ujawnieniem tajnych programów militarnych. Dodatkowo firmy należące do Muska mają znaczące kontrakty z Departamentem Obrony, co rodzi pytania o potencjalny konflikt interesów.