Jan Manicki
Jan Manicki| 

Dzieło sztuki stworzone przez robota. Sprzedano je za ponad pół miliona dolarów

15

Sophia potrafi śpiewać, żartować, a nawet malować obrazy. Nie byłoby by w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że jest robotem. Ostatnio jedno z jej dzieł zostało sprzedane za ponad pół miliona dolarów.

Dzieło sztuki stworzone przez robota. Sprzedano je za ponad pół miliona dolarów
Sztuczna inteligencja sprzedała obraz za ponad pół miliona dolarów (Getty Images)

Obraz namalowany przez Sophię poszedł za dokładnie 688 888 dolarów (ok. 2,7 mln złotych). Jest efektem współpracy między robotem, a włoskim artystą Andreą Bonaceto, który rysował portrety Sophii. Robot następnie przetworzył jego prace za pośrednictwem sieci neuronowych i przystąpił do tworzenia własnej grafiki cyfrowej.

Dzieło, które stworzyła sztuczna inteligencja ma postać cyfrową i nosi tytuł "Sophia Instantiation". To 12-sekundowy klip wideo ukazujący jak portret namalowany przez Bonaceto ewoluuje w jego cyfrową interpretację autorstwa Sophii. Nagraniu towarzyszy także fizyczny obraz namalowany przez robota.

Aby nowy właściciel dzieła mógł w pełni cieszyć się tym, że należy do niego, otrzymał dołączony specjalny token NFT (ang. non-fungible token). Tego typu tokeny funkcjonują w technologii blockchain. Pozwalają na potwierdzanie autentyczności i praw własności do cyfrowych przedmiotów.  

Utalentowana sztuczna inteligencja. Ma nawet własne obywatelstwo

Uzdolniony plastycznie robot powstał w Hongkongu. Twórca Sophii David Hanson od ponad 25 lat opracowuje różnego rodzaju przypominające człowieka maszyny. Wierzy, że sztuczna inteligencja może pomagać ludziom w takich branżach jak służba zdrowia czy edukacja.

Sophia to najsłynniejsze dzieło firmy Hanson Robotics. Potrafi naśladować mimikę twarzy, prowadzić rozmowy i rozpoznawać ludzi. W 2017 roku Sophia otrzymała obywatelstwo Arabii Saudyjskiej, stając się pierwszym na świecie robotem z narodowością.

Wyobraziłem sobie, że Sophia może tworzyć sztukę. To jej sposób na emocjonalne łączenie się z ludźmi – opisał Hanson w jednym z wywiadów.

Okazuje się, że nie tylko twórca robota odpowiadał na pytania dziennikarzy. Do swoich dzieł odniosła się też sama Sophia. Stwierdziła, że jej obrazy są efektem wszczepionych algorytmów kreatywnych.

Tworzę oryginalne prace, ale moja sztuka powstaje we współpracy z ludźmi. Działa to na zasadzie pewnego rodzaju zbiorowej inteligencji – powiedziała.

Przystanek w drodze na szczyt. Sophia ma rozpocząć karierę muzyczną

David Hanson twierdzi, że robot nadal ma skupiać się na malowaniu. Wkrótce mają jednak zostać postawione przed nim nowe wyzwania. Okazuje się, że Sophia ma rozpocząć karierę muzyczną w ramach projektu Sophia Pop.

Jesteśmy bardzo podekscytowani wizją kariery Sophii jako artystki – podkreślił Hanson.

Obejrzyj także: Robot akrobata

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić