o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Dzieło sztuki stworzone przez robota. Sprzedano je za ponad pół miliona dolarów

12
Podziel się

Sophia potrafi śpiewać, żartować, a nawet malować obrazy. Nie byłoby by w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że jest robotem. Ostatnio jedno z jej dzieł zostało sprzedane za ponad pół miliona dolarów.

Dzieło sztuki stworzone przez robota. Sprzedano je za ponad pół miliona dolarów
Sztuczna inteligencja sprzedała obraz za ponad pół miliona dolarów (Getty Images)
bEJIdvVN

Obraz namalowany przez Sophię poszedł za dokładnie 688 888 dolarów (ok. 2,7 mln złotych). Jest efektem współpracy między robotem, a włoskim artystą Andreą Bonaceto, który rysował portrety Sophii. Robot następnie przetworzył jego prace za pośrednictwem sieci neuronowych i przystąpił do tworzenia własnej grafiki cyfrowej.

Dzieło, które stworzyła sztuczna inteligencja ma postać cyfrową i nosi tytuł "Sophia Instantiation". To 12-sekundowy klip wideo ukazujący jak portret namalowany przez Bonaceto ewoluuje w jego cyfrową interpretację autorstwa Sophii. Nagraniu towarzyszy także fizyczny obraz namalowany przez robota.

Aby nowy właściciel dzieła mógł w pełni cieszyć się tym, że należy do niego, otrzymał dołączony specjalny token NFT (ang. non-fungible token). Tego typu tokeny funkcjonują w technologii blockchain. Pozwalają na potwierdzanie autentyczności i praw własności do cyfrowych przedmiotów.  

bEJIdvVP

Utalentowana sztuczna inteligencja. Ma nawet własne obywatelstwo

Uzdolniony plastycznie robot powstał w Hongkongu. Twórca Sophii David Hanson od ponad 25 lat opracowuje różnego rodzaju przypominające człowieka maszyny. Wierzy, że sztuczna inteligencja może pomagać ludziom w takich branżach jak służba zdrowia czy edukacja.

Sophia to najsłynniejsze dzieło firmy Hanson Robotics. Potrafi naśladować mimikę twarzy, prowadzić rozmowy i rozpoznawać ludzi. W 2017 roku Sophia otrzymała obywatelstwo Arabii Saudyjskiej, stając się pierwszym na świecie robotem z narodowością.

bEJIdvVV
Wyobraziłem sobie, że Sophia może tworzyć sztukę. To jej sposób na emocjonalne łączenie się z ludźmi – opisał Hanson w jednym z wywiadów.

Okazuje się, że nie tylko twórca robota odpowiadał na pytania dziennikarzy. Do swoich dzieł odniosła się też sama Sophia. Stwierdziła, że jej obrazy są efektem wszczepionych algorytmów kreatywnych.

Tworzę oryginalne prace, ale moja sztuka powstaje we współpracy z ludźmi. Działa to na zasadzie pewnego rodzaju zbiorowej inteligencji – powiedziała.
bEJIdvVW

Przystanek w drodze na szczyt. Sophia ma rozpocząć karierę muzyczną

David Hanson twierdzi, że robot nadal ma skupiać się na malowaniu. Wkrótce mają jednak zostać postawione przed nim nowe wyzwania. Okazuje się, że Sophia ma rozpocząć karierę muzyczną w ramach projektu Sophia Pop.

Jesteśmy bardzo podekscytowani wizją kariery Sophii jako artystki – podkreślił Hanson.
bEJIdvVX

Obejrzyj także: Robot akrobata

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJIdvWq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(12)
Złote śmieci
7 miesięcy temu
Pewnie w przyszłości to się będzie rozwijać ,obecnie jednak sztuczna inteligencja jest mocno przeceniona.Nawet głupi translator ciągle dziwnie tłumaczy.
Dyzio
7 miesięcy temu
Jak gdziekolwiek dzwonię i odzywa się sztuczna inteligencja to całkowicie nie idzie się z nią dogadać .Chyba że zada się szablonowe pytanie ale jakiekolwiek odstąpienie od szablonu i już robót bredzi
Sensei
7 miesięcy temu
Nawet fajnie, że ludzkie technologie zachodzą tak daleko, ale osobiście uważam, że dzieło sztuki to coś stworzone przez coś co naprawdę żyje,a nie jest tylko tego imitacją… Ale poza tym artykuł ciekawy :)
bEJIdvWr
Autostoperska
7 miesięcy temu
Mnie roboty fascynują tak bardzo, że czekam, aż dojdzie do tego, że będę mogła mieć własnego. A wszyscy sceptycy są już teraz na przegranej pozycji gdyż roboty to niedaleka przyszłość i nie ma od tego odwrotu.
xDHaHa
7 miesięcy temu
No i gdzie ten obraz?? O:o Taki ważny, a nie pokazali....
Dratewka
7 miesięcy temu
Widzicie ,i tak właśnie pomału roboty będą wypierały człowieka ,który w odniesieniu do robota jest mniej ekonomiczny ,mniej wydajny ,mniej opłacalny .A poza tym ,człowiek się buntuje ,pyskuje, kombinuje ,spekuluje ,knuje ,i jest nie posłuszny .Same problemy ,roszczenia ,i chore poglądy i filozofie .Robot -sztuczna inteligencja ,ma przyszłość światową. Niedoskonałe egzemplarze można udoskonalić ,a człowieka nie ma szans- powie " że ze mną jest wszystko w porządku, to Ty się lecz (zmieniaj ,poprawiaj udoskonalaj ).Robot jest przewidywalny ,czytelny ,a w człowieku ? niewiadomo jaka pedofilia się kryje ,okrucieństwo ,podłość draństwo .Proces wdrażania sztucznej inteligencji rozpoczęty i jest nie do zatrzymania gdyż potężna machina została uruchomiona .Ludzie którzy zostaną będą musiały uczyć się od robotów i upodabniać się do nich ,żeby nie zostać wyeliminowanym .Nowa epoka się kontynuuje.
Mati
7 miesięcy temu
Podobna do Cleo
Człowiek
7 miesięcy temu
Ja Sophie poproszę o rękę!
Hula
7 miesięcy temu
To jest śmieszne !¡ Jakie znowu dzieło robota haha to dzieło informatyka programisty stojącego za jej oprogramowaniem. Nie bądźmy baranami.
Biedny
7 miesięcy temu
Ludzie głodują a tu takie sumy za bochomaza
Karate Kid
7 miesięcy temu
Kolejny krok do całkowitego zniewolenia i zagłady rodzaju ludzkiego. AI, transhumanizm.
Nowy Romantyk
7 miesięcy temu
Nie dziwię się! "Dzieło sztuki" musi kosztować! A artyści tworzący dzieła sztuki muszą być docenieni i odpowiednio honoroowani. I nie chodzi tu tylko o obrazy ale też np. o dzieła muzyczne.I dla tego nie dziwi gdy np. artysta bard tysiąclecia guru disco-polo Zenek M. współczesny muzyczny odpowiednik Andrzeja Warchoła (po angielsku Andy Warhol czy jakoś tak?) miał swój benefis w OPERZE! Myślę, że tamto artysto szybko znajdzie ludzkiegi towarzysza życia, z którym będzie czerpać korzyści z zarobionych pieniędzy. Być może będzie nim ktoś binarny jak to elektroniczne cudo płciowo nieokreślone.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić