KK| 

Ebola w Polsce? Profesor Simon ujawnia. "Wtedy to się bałem! I to na poważnie!"

206

Mało kto zdaje sobie sprawę, że kilka lat temu Polsce groziła o wiele poważniejsza epidemia niż ta koronawirusa. Profesor Krzysztof Simon ujawnia w książce "Pandemia. Raport z frontu", że w momencie, gdy w Afryce szalała epidemia Eboli, na jego oddziale pojawiły się osoby cztery osoby z bezpośredniego kontaktu z tą śmiercionośną chorobą.

Ebola w Polsce? Profesor Simon ujawnia. "Wtedy to się bałem! I to na poważnie!"
Profesor Krzysztof Simon mówi o nieznanym dotąd zagrożeniu Ebolą (East News)

W piątek 4 września minie dokładnie pół roku od momentu potwierdzenia pierwszego przypadku zachorowania na COVID-19. Sześć miesięcy po wybuchu epidemii w Polsce na rynku ukazała się książka "Pandemia. Raport z frontu" autorstwa Pawła Kapusty.

Autor bestsellerów "Agonia" i "Gad" przedstawia w reporterskiej formie zmagania przedstawicieli zawodów medycznych z pandemią, ale także perspektywę wielu innych zawodów, narażonych na bezpośredni kontakt z wirusem. Sprzedawcy w sklepach, nauczyciele, pracownicy hospicjów i domów opieki, listonosze - książka jest zapisem tego, co działo się w naszym kraju podczas pierwszej fali zachorowań.

Koronawirus w Polsce. To nie pierwsze takie zagrożenie epidemiologiczne

W książce znajduje się także niepublikowane wcześniej, pogłębione wywiady. Jeden z nich - z Profesorem Krzysztofem Simonem, kierownikiem Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Reporter stawia pytanie: czy pandemia koronawirusa to największe wyzwanie w jego zawodowej karierze? Odpowiedź może zaskakiwać.

A skąd! Zdecydowanie nie! To tylko kolejna epidemia, która nas dotknęła. Poważniejszym problemem i skrajnie ryzykownym byłaby Ebola, która zresztą szykowała się nam kilka lat temu. Może mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale mieliśmy tu na naszym oddziale cztery przypadki z kontaktu z Ebolą. Proszę pamiętać, że śmiertelność zespołu obsługującego pacjentów z tą chorobą według statystyk sięga nawet 40-50 procent. Czyli co drugi pracownik by mi tu umarł. A być może i ja - odpowiada prof. Simon.

Wirus Ebola w Polsce? To było realne zagrożenie

Simon zdradza dalej, że przez nieodpowiedzialne decyzje pewnych osób epidemia Eboli mogła wybuchnąć również w Polsce. Kto wie, co by się wydarzyło, gdyby nie jego - a później także polskich służb - bardzo zdecydowane działanie i zablokowanie planowanego wyjazdu polskiej misji humanitarnej do Liberii. W latach 2013-2016 w Afryce Zachodniej choroba zabiła ponad 11 tysięcy osób.

Wtedy to się bałem! I to na poważnie! A niech pan sobie wyobrazi, że dokładnie w tym czasie jakiś idiota wymyślił sobie pomoc humanitarną i chciał wysłać 59 dzieci z Wrocławia do obozowisk w Manrovii w Liberii. Gdzieś, gdzie był akurat szczyt epidemii Eboli! Czy pan jest to w ogóle w stanie objąć rozumem?! Bo ja nie byłem w stanie. Wyobraża pan sobie moment, w którym te dzieci wróciłyby do Polski? Gdy się o tym pomyśle dowiedziałem, poruszyłem niebo i ziemię, by to powstrzymać. Co się wtedy o sobie z różnych środowisk nasłuchałem, to moje. Na szczęście później oczywiście uruchomiły się też odpowiednie służby, które interweniowały. To był nieprawdopodobny skandal. A żeby było jasne, dziewięcioro dzieci stamtąd wróciło. I stąd strach.

Co ciekawe, tamte wydarzenia sprawiły, że Simon zaapelował do polskich władz o rozbudowę szpitala zakaźnego. Właśnie po to, by być gotowym na epidemie innych chorób zakaźnych w przyszłości. Koronawirus nadszedł kilka lat później, szpital nie został jednak rozbudowany do dzisiaj.

Przypadek z Ebolą był dla nas potężnym wyzwaniem. Prosiłem wtedy o szybkie przygotowywanie obiektów szpitalnych, które służyłyby nam już przy ewentualnych, innych możliwych epidemiach. Jak pan pewnie się domyśla, do dziś nie doczekaliśmy się rozbudowy tego obiektu. No i co? No i wybuchła gigantyczna pandemia koronawirusa.

Od początku epidemii w Polsce zachorowało na COVID-19 ponad 68 tysięcy osób - zmarło 2078. Książkę "Pandemia. Raport z frontu" można kupić tutaj.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić