Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Tuszowanie pandemii. Chiny pozwane za koronawirusa

49
Podziel się

Zhao Lei oskarża władze Chin o zatajanie informacji na temat pandemii koronawirusa. Jedną z ofiar COVID-19 był ojciec kobiety, który w wyniku choroby zmarł. W konsekwencji 39-latka zdecydowała się na złożenie pozwu przeciwko swojemu państwu.

Tuszowanie pandemii. Chiny pozwane za koronawirusa
Ojciec Zhao Lei zaraził się koronawirusem w styczniu (Getty Images, Barcroft Media , Contributor)
bCZISzTp

Ojciec Zhao Lei zachorował na COVID-19 pod koniec stycznia. Mężczyzna przebywał wtedy w Wuhan – ówczesnym epicentrum pandemii koronawirusa. Ponieważ lokalna służba zdrowia była przeciążona, po chorego nie mogła przyjechać żadna karetka.

Mężczyzna był zmuszony przejść sześć mil (ponad 9 i pół kilometra), by dostać się do szpitala. Na dworze panowała wówczas bardzo niska temperatura. Ostatecznie chory nie otrzymał pomocy – zmarł w poczekalni z powodu niewydolności oddechowej.

bCZISzTr

Koronawirus: Chinka składa pozew za pandemię. Jakie ma żądania?

Zhao Lei przyznaje, że wciąż nie pogodziła się ze śmiercią swojego ojca. 39-latka wyraziła opinię, że rząd Chin zatajał informacje o koronawirusie. Z tego powodu mieszkańcy Wuhan nie byli świadomi niebezpieczeństwa i wciąż brali udział w masowych imprezach.

Uważam, że rząd tuszował pewne fakty. Z tego powodu mieszkańcy Wuhan nadal żyli tak, jak wcześniej, normalnie obchodzili chiński Nowy Rok, bez żadnej ochrony. Przez to mój ojciec zaraził się i zmarł – wyjaśnia Zhao Lei w rozmowie z "News Sky".

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Sprawdziliśmy, jak wygląda powrót do szkoły w czerwonej strefie

bCZISzTx

39-latka żąda od władz odszkodowania oraz publicznych przeprosin. Jak argumentuje, jej ojciec zmarł, ponieważ rząd zataił informacje o roznoszeniu się koronawirusa między ludźmi. Zhao Lei wniosła sprawę do Sądu Najwyższego Hubei – prowincji, w której znajduje się miasto Wuhan.

Rozliczam rząd i proszę go o zapłacenie należnej ceny. To, co zrobiłam, jest legalne, to, co powiedziałam, jest faktem. Nie kłamałam. Nie wymyślam plotek. (...) Uważam, że mój pozew będzie dobry dla naszego kraju. (...) Możemy (dzięki procesowi – przyp. red.) uratować więcej osób – cytuje Zhao Lei "News Sky".

Sami przedstawiciele chińskiego rządu nie mają sobie nic do zarzucenia. Komunistyczna Partia Chin opublikowała w czerwcu oświadczenie, w którym zapewniła, że pandemia COVID-19 została potraktowana priorytetowo, a władze podjęły natychmiastowe działania.

bCZISzTS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(49)
narr
4 tyg. temu
fakty są takie że już w styczniu był wprowadzony zakaz lotów z wuhan do pekinu,ale do Hiszpani i Włoch latali chńczycy bez problemu jeszcze w marcu i zarażali ludzi na całym świecie. A u nas dworczyk udawal durnia jak go się pytano o loty z chin do Polski
Realista
4 tyg. temu
Prędzej życie straci niż dostanie jakieś pieniądze!
wrednyTYP
4 tyg. temu
i teraz ślad po niej zaginie. Tak dla przykładu
bCZISzTT
p62
4 tyg. temu
Przecież ci komuniści chińscy nie liczą się życiem człowiek.
fsbvfd
4 tyg. temu
Kazdy kraj powinien skarzyc zoltkow . Czas zajac sie tym imperium zla
Najnowsze komentarze (49)
Quick
4 tyg. temu
Jaja se robi to tak jakby czarny w Ameryce chciał przeprosin trumpa bo mu policja zabiła brata
M D
4 tyg. temu
Szlachetna inicjatywa,ale niebezpieczna.
Długopis!!!!!
4 tyg. temu
Ciekawy jestem kiedy Polacy rozlicza nieudaczników nazywających się rządzącymi bo to co oni robią to jest już przesada. Wyborcy długopisa macie swojego dudusia który wam podatki nowe nakłada.
Reptilianin
4 tyg. temu
Skoro "w końcu ktoś się odważył" tzn że to na pewno nie Chiny. Te internetowe portale generalnie piszą samą prawdę tylko musicie odwrócić znaczenie 😁
dziadek
4 tyg. temu
Ciekawe czy w Polsce można pozwać państwo polskie z powództwa cywilnego ? Ktoś wie ?
hmm
4 tyg. temu
Pewnie w nocy przyjdą do niej "chińscy patrioci"...
OKO
4 tyg. temu
DLACZEGO PISZECIE WIRUS ? SKORO TO BRON BIOLOGICZNA ZFINANSOWANA PRZEZ FILANTROPOW I STWORZONA REKA LUDZKA
MaQ
4 tyg. temu
E.K napisała ten artykuł. Proszę zobaczyć w górnym rogu jej normalne imię i nazwisko. Pani Ewelina jest Młodszą Redaktorką Serwisu Onet Książki. Super
bCZISzTL
Kowid
4 tyg. temu
Ludzie wszystko co tu piszą to jedno wielkie kłamstwo, ta strona i ludzie którzy to piszą, pisza bo muszą coś pisac co mija się z prawdą,jesli ktoś nie wieży niech sprawdzi. Większość pracujacych ludzi w tej redakcji to poczatkojucy fascynscji próbujący zabłysnąć pisząc co popadnie byle rozpowszechniać propagandę. Pozdrawiam szefostwo
?????
4 tyg. temu
A co nas to obchodzi?
SuperGość
4 tyg. temu
Ponieważ na Świecie sądy już narzekają na duży napływ pozwów przeciw ChRL za śmierć najbliższych czy śmierć klientów, poniesione straty na zdrowiu, straty materialne i wszystko to z tytułu pandemii choroby Cowid19 rozbabranej przez komunistyczny rząd ChRL to i pozew Zhao Lei wydawał by się czymś normalnym gdyby nie to, że skarży komunistyczną oligarchię a ona zrobi wszystko by nikt nie miał jaj nic do zarzucenia. Należy trzymać za nią kciuki i ją wspierać
hhh
4 tyg. temu
chiny to wirus globalny
sfsffs
4 tyg. temu
Udowodnijcie że ten cały Wirus w ogóle istnieje!!!!! A później piszcie bzdury!!!!
Niedowiarek
4 tyg. temu
Fakty są takie że ten pozew to bzdura. Chińczycy są zastraszani i traktowani gorzej jak zwierzęta bez ludzkich praw a tu niby ktoś pozew składa? Albo artykuł pisany tylko żeby coś napisać albo jest w tym drugie dno że fikcyjny artykuł ma sprowokować reakcję
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić