Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Tuszowanie pandemii. Chiny pozwane za koronawirusa

75

Zhao Lei oskarża władze Chin o zatajanie informacji na temat pandemii koronawirusa. Jedną z ofiar COVID-19 był ojciec kobiety, który w wyniku choroby zmarł. W konsekwencji 39-latka zdecydowała się na złożenie pozwu przeciwko swojemu państwu.

Tuszowanie pandemii. Chiny pozwane za koronawirusa
Ojciec Zhao Lei zaraził się koronawirusem w styczniu (Getty Images, Barcroft Media , Contributor)

Ojciec Zhao Lei zachorował na COVID-19 pod koniec stycznia. Mężczyzna przebywał wtedy w Wuhan – ówczesnym epicentrum pandemii koronawirusa. Ponieważ lokalna służba zdrowia była przeciążona, po chorego nie mogła przyjechać żadna karetka.

Mężczyzna był zmuszony przejść sześć mil (ponad 9 i pół kilometra), by dostać się do szpitala. Na dworze panowała wówczas bardzo niska temperatura. Ostatecznie chory nie otrzymał pomocy – zmarł w poczekalni z powodu niewydolności oddechowej.

Koronawirus: Chinka składa pozew za pandemię. Jakie ma żądania?

Zhao Lei przyznaje, że wciąż nie pogodziła się ze śmiercią swojego ojca. 39-latka wyraziła opinię, że rząd Chin zatajał informacje o koronawirusie. Z tego powodu mieszkańcy Wuhan nie byli świadomi niebezpieczeństwa i wciąż brali udział w masowych imprezach.

Uważam, że rząd tuszował pewne fakty. Z tego powodu mieszkańcy Wuhan nadal żyli tak, jak wcześniej, normalnie obchodzili chiński Nowy Rok, bez żadnej ochrony. Przez to mój ojciec zaraził się i zmarł – wyjaśnia Zhao Lei w rozmowie z "News Sky".
Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Sprawdziliśmy, jak wygląda powrót do szkoły w czerwonej strefie

39-latka żąda od władz odszkodowania oraz publicznych przeprosin. Jak argumentuje, jej ojciec zmarł, ponieważ rząd zataił informacje o roznoszeniu się koronawirusa między ludźmi. Zhao Lei wniosła sprawę do Sądu Najwyższego Hubei – prowincji, w której znajduje się miasto Wuhan.

Rozliczam rząd i proszę go o zapłacenie należnej ceny. To, co zrobiłam, jest legalne, to, co powiedziałam, jest faktem. Nie kłamałam. Nie wymyślam plotek. (...) Uważam, że mój pozew będzie dobry dla naszego kraju. (...) Możemy (dzięki procesowi – przyp. red.) uratować więcej osób – cytuje Zhao Lei "News Sky".

Sami przedstawiciele chińskiego rządu nie mają sobie nic do zarzucenia. Komunistyczna Partia Chin opublikowała w czerwcu oświadczenie, w którym zapewniła, że pandemia COVID-19 została potraktowana priorytetowo, a władze podjęły natychmiastowe działania.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić