Eksperci o doświadczeniu umierania. "Nie jest tak źle, jak myślimy"

8

Nikt nie jest nieśmiertelny, podobnie jak żadna z osób chodzących po ziemi nie wie, co dzieje się z umysłem człowieka po śmierci. To jedna z największych tajemnic ludzkości, którą próbują rozwikłać religie na całym świecie, a także grono naukowców. Specjaliści podzielili się tym, co ich zdaniem dzieje się, gdy człowiek umiera.

Eksperci o doświadczeniu umierania. "Nie jest tak źle, jak myślimy"
Eksperci mówią, co dzieje się z człowiekiem po śmierci. "Nie jest tak źle, jak myślimy" (Pixabay)

Wyznawcy różnych religii mają własne wierzenia, które dają im ukojenie, gdy ich bliscy leżą na łożu śmierci. Nauka jak dotąd nie była w stanie udzielić odpowiedzi na jedno z największych życiowych pytań. Istnieją jednak różne teorie na ten temat. Dr Kathryn Mannix, która specjalizuje się w opiece paliatywnej, przedstawia dość optymistyczną ocenę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Historyczne odkrycie w Wielkiej Brytanii. Szczątki ukrzyżowanego mężczyzny sprzed 1900 lat

Eksperci mówią, co dzieje się z człowiekiem po śmierci. "Nie jest tak źle, jak myślimy"

Specjalistka stwierdziła: - Moim skromnym zdaniem umieranie prawdopodobnie nie jest tak złe, jak się spodziewamy - mówi dr Mannix. Porównała je do porodu, który jest tylko procesem.

Umieranie, podobnie jak poród, jest tak naprawdę tylko procesem. Stopniowo ludzie stają się coraz bardziej zmęczeni, bardziej znużeni. W miarę upływu czasu ludzie śpią więcej i mniej się budzą.

Tymczasem dr Thomas Fleischmann, lekarz z 35-letnim stażem, powiedział w przemówieniu TED w Hamburgu w 2014 roku, że istnieje pięć etapów procesu umierania. - Pierwsza faza to nagła zmiana i w jednej chwili cały ból zniknął, cały niepokój zniknął, cały strach zniknął, wszystkie hałasy zniknęły – i jest tylko spokój, cisza i spokój, nawet radość - twierdził ekspert.

Drugi etap opisał jako "doświadczenie poza ciałem", w którym ludzie czują się, jakby "latali nad sobą" i ostatecznie "widzą siebie leżących na noszach". Trzeci etap jest "komfortowy" dla 98-99 proc. ludzi, ale 2% ludzi opisuje "okropne hałasy, okropne zapachy i okropne stworzenia". Ta wiedza jest możliwa dzięki przebadaniu osób, które przeżyły śmierć kliniczną. Co pacjenci opisują w fazie czwartej?

Wielu mówi o widzeniu światła, które zaczyna "świecić w całkowitej czerni" i które jest "bardzo ciepłe, bardzo jasne i bardzo atrakcyjne". Podczas piątego etapu dodał, że około 10 proc. osób, które przeżyły NDE (doświadczanie śmierci), jest świadkami "pięknego otoczenia, pięknych kolorów, niektórzy twierdzą, że towarzyszy im piękna muzyka i uczucie bezwarunkowej miłości".

W 2016 roku dr Sam Parnia z New York University Langone Medical Center przyznał, że fascynujące są komórki człowieka, które po naszej śmierci zaczynają dopiero stopniowy proces obumierania.

Komórki nie przechodzą natychmiast z żywych do martwych. W rzeczywistości komórki są znacznie bardziej odporne na zatrzymanie serca – na umierającą osobę – niż zwykliśmy rozumieć.
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić