Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 
aktualizacja 

Ewangelia na Wielkanoc. Przeczytaj podczas śniadania z rodziną

12

W Niedzielę Wielkanocną (31 marca) miliony Polaków zasiądą do stołu, aby wspólnie zjeść śniadanie. W ten wyjątkowy czas warto kultywować nie tylko tradycje rodzinne, ale i religijne. W wielu domach odczytane zostaną fragmenty Ewangelii. Co należy przeczytać na Wielkanoc? Szczegóły poniżej.

Ewangelia na Wielkanoc. Przeczytaj podczas śniadania z rodziną
Jakie fragmenty Biblii należy przeczytać w Wielkanoc? Sprawdź (Getty Images, krisanapong detraphiphat)

Wielkanoc to najważniejsze święto w Kościele katolickim. Przypomina o zwycięstwie Jezusa nad śmiercią. Wedle relacji ewangelistów Syn Boży zmarł na krzyżu, ale po trzech dniach zmartwychwstał.

Dla wierzących ta historia daje nadzieję, że istnieje życie po śmierci i jest szansa na uzyskanie zbawienia. W trakcie Triduum Paschalnego wierni przypominają sobie wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat. O ile Wielki Piątek jest w Kościele katolickim dniem smutku, zaś Wielka Sobota to czas oczekiwania, Niedziela Wielkanocna powinna dawać wierzącym radość ze zmartwychwstania Pana.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy testowali majonezy, nie znając nazwy. Który wypadł najlepiej?

Oprócz wspólnego śniadania z bliskimi i spożywania poświęconych posiłków, które są stałą już tradycją, należy zastanowić się także nad duchowym wymiarem tego święta. Doskonałym sposobem na jego przeżywanie jest przypomnienie sobie fragmentów z Pisma Świętego, które relacjonują nam to, co działo się po zmartwychwstaniu Jezusa.

Fragmenty Pisma Świętego na Wielkanoc

Poniżej przedstawiamy dwa fragmenty Pisma Świętego, które warto przeczytać przy wielkanocnym stole. Czytanie Ewangelii w Boże Narodzenie jest znaną tradycją, ale w niektórych domach do Pisma Świętego wraca się również w Niedzielę Wielkanocną. Dlatego też przytaczamy dwa fragmenty doskonale nadające się na tę okazję.

Ewangelia Mateusza 28, 1-20:

Po szabacie, o świcie pierwszego dnia tygodnia, przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób. A oto nastąpiło wielkie trzęsienie ziemi, bo anioł Pański zstąpił z nieba, przyszedł, odsunął kamień i usiadł na nim. Jego wygląd był jak błyskawica, a odzienie białe jak śnieg. Strach przed nim ogarnął strażników, i zrobili się jak martwi. Anioł zaś przemówił do niewiast: "Wy się nie bójcie! Gdyż wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział. Chodźcie, zobaczcie miejsce, gdzie leżał".

Ewangelia Łukasza 24, 4-8:

W pierwszy dzień tygodnia poszły skoro świt do grobu, niosąc przygotowane wonności. Kamień od grobu zastały odsunięty. A skoro weszły, nie znalazły ciała Pana Jezusa. Gdy wobec tego były bezradne, nagle stanęło przed nimi dwóch mężczyzn w lśniących szatach. Przestraszone, pochyliły twarze ku ziemi, lecz tamci rzekli do nich: Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał. Przypomnijcie sobie, jak wam mówił, będąc jeszcze w Galilei: "Syn Człowieczy musi być wydany w ręce grzeszników i ukrzyżowany, lecz trzeciego dnia zmartwychwstanie". Wtedy przypomniały sobie Jego słowa.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić