Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
Aldona Brauła
|
aktualizacja

Fenomenalne odkrycie archeologiczne w dżungli. Ma 13 kilometrów!

125
Podziel się:

W Kolumbii dokonano fenomenalnego odkrycia archeologicznego. W głębi lasu deszczowego natrafiono na ciągnącą się na niemal 13 kilometrów skalną ścianę wypełniona malowidłami sprzed 12,5 tys. lat. Nazwano ją "Kaplicą Sykstyńską Starożytności".

Fenomenalne odkrycie archeologiczne w dżungli. Ma 13 kilometrów!
W Kolumbii odkryto ścianę zapełnioną starożytnymi malowidłami. (Getty Images)

W kolumbijskim Parku Narodowym Chiribiquete natknięto się na prawie 13-kilometrową ścianę pełną starożytnych malowideł. Prawdopodobnie powstały ponad 12 tys. lat temu. Datę wydedukowano na podstawie zwierząt przedstawionych na obrazach m.in. mastodonta, który wyginął w trakcie epoki lodowcowej.

Na ścianie widoczne są również odciski ludzkich dłoni. Uważa się, że zostały stworzone przez jednych z pierwszych ludzi, którzy dotarli do Amazonii. Tubylcy nie prowadzili żadnych zapisów swojej historii, a wilgotny klimat i kwaśna gleba zniszczyły prawie wszystkie ślady ich dawnej kultury.

"Starożytna Kaplica Sykstyńska"

Historia tych terenów i mieszkańców nie jest dobrze znana. Naukowcy musieli wszystko dedukować na podstawie szczątkowych znalezisk – fragmentów ceramiki, grotów strzał, wybrakowanych szkieletów. Odkrycie ściany może dostarczyć bezcennych informacji na temat mieszkańców Amazonii i starożytnej cywilizacji.

Malowidła znaleziono w zeszłym roku, ale aż do teraz utrzymywano to w tajemnicy. Ściana znajduje się głęboko w sercu Kolumbijskiej dżungli, w regionie Serrania de la Lindosa. Aby do niej dotrzeć, trzeba pokonać pieszo kilkanaście kilometrów.

Mówimy o kilkudziesięciu tysiącach obrazów. Zbadanie ich zajmie całe pokolenia […] Obrazy są tak naturalne i tak dobrze wykonane, że nie mamy wątpliwości, że patrzysz na przykład na konia. Koń z epoki lodowcowej miał dziki pysk. Jest tak szczegółowy, że możemy nawet zobaczyć włosie. To jest fascynujące – powiedział profesor archeologii z Exeter University, Jose Iriarte.
Zobacz także: Rzadki szkielet wieloryba. Naukowcy nie mogli uwierzyć
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(125)
Mieszko
2 lata temu
No, a jakże, dzikie konie mają dzikie pyski a dzicy ludzie mają dzikie twarze! Wczoraj widziałem rysunek dzikich ludzi polujących na dinozaury. W tunelu trasy S na Ursynowie. Wyglądał jak namalowany sprayem 10 minut wcześniej ale przecież tym tunelem nic nie jeździ ani nikt nie chodzi chociaż ma kilka kilometrów????? Ten napis musiał powstać miliony lat temu , kiedy wyginęły ostatnie dinozaury zabite przez starożytnych kłusowników! I tak sobie myślę, że też wtedy ktoś pisał po polsku ?! O , Polacy to naprawdę prehistoryczni myśliwi !!!
Oko
2 lata temu
Ściana płaczu w dżungli?
Eryk
2 lata temu
No zapuszczają się w środek dzungli a po nie przynoszą koronavirusy od zwierząt są miejsc gdzie ludzie nie powinli się zapuszczac
Darek
2 lata temu
Też mi odkrycie. Gdyby znaleźli gościa odzianego w skórę z tygrysa szablozębnego a przy nim aparaturę do pędzenia bimbru, to wówczas byłaby to sensacja nie z tej ziemi.Podobno nic tak nie konserwuje jak dobry bimberek.
Pottomek
2 lata temu
Ach jakież zdziwienie. Coś było przed naszą (?) cywilizacją? Już miliony lat temu dinozaury mogły stworzyć cywilizację zupełnie niepodobną do naszej. A że nie pozostało po nich nic poza szkieletami ? Cóż, kościotrup profesora po tysiącach lat niewiele różni się od neandertalczyka.
...
2 lata temu
13km to nie tak daleko i raczej nie w sercu dżungi...
abq
2 lata temu
To współczesny mural. Tyle tysięcy lat by się nie utrzymał i dawno wypłowiał.
Podróżnik
2 lata temu
Pachnie falsyfikatem. Niestety ...
ddt
2 lata temu
Dziwisz to napisał że jest niewinny
lol
2 lata temu
Jak zobaczę wyniki badań farb, to uwierzę. Bez tego to miejscowy myk na ściągnięcie turystów.
Papuas
2 lata temu
Jaka kaplica Sykstyńska? Tamten czas dla starożytnych autochtonów to okres pięknego czasu szczęścia i rozkwitu w naturze bez religijnych oszustów ,czarów , ogłupień , mordów i inwigilacji gdzie pojawia się religia tam kończy się logika i sens życia a zaczyna się strach i przerażenie a podkładanie nazewnictwa religijnego pod takie historyczne perełki to wyjątkowa podłość i kradzież dóbr kultury , takim oto postępowaniem kler dochodził do władzy przez ponad dwa tysiąclecia i próbuje dalej....to chore...
Chica
2 lata temu
Na YT filmy sprzed 6 lat, ale inferesujące
Bogdan
2 lata temu
Jakas grupa ludzi zrobiła kawał swiatu. Deszcz, wiatr kształtują skałę, niszczą ją, a tu rysunki namalowanie, wystawione na działanie zywiołów i nadal są w świetnym stanie. Jeżeli nie da się określić metodą węglową farby to to odkrycie jest niewiarygodne.
Nomi
2 lata temu
Darwin sie w grobie przewraca
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić