Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Filozof apeluje do rodziców: Nie chrzcijcie dziecka!

289
Podziel się:

Jerzy Bokłażec zwrócił się do rodziców chcących ochrzcić swoje dzieci. Filozof apeluje, by tego nie robić i zaczekać do momentu gdy dziecko samo zdecyduje się na taki krok.

Filozof apeluje do rodziców: Nie chrzcijcie dziecka!
Jerzy Bokłażec (YouTube)

Magda Mołek udzieliła wywiadu magazynowi "Gala" i się zaczęło... Dziennikarka zwierzyła się gazecie ze sposobu, w jaki wychowuje wraz z mężem swoich dwóch synów.

Ustaliliśmy z mężem, że bezwzględnie chronimy nasze dzieci - mówi była gwiazda TVN.

W jaki sposób Magda Mołek ze swoim mężem prawnikiem Maciejem Taborowskim chronią dzieci?

Dziennikarka - a obecnie bardziej YouTuberka, bowiem po odejściu z TVN założyła cykl programów "W moim stylu Magdy Małek" na platformie YouTube, zdradza, że nie ochrzciła swoich dzieci ani nie posyła ich na lekcje religii.

To jest nasz szacunek do ich wyborów, na każdym poziomie, więc ich również nie chrzcimy ani nie posyłamy na religię. To jest ten poziom decydowania o sobie, którego mi nie dano, więc ja chcę go dać swoim dzieciom. Nasze dzieci są wolne, nieobciążone niczym, co się wiąże z naszymi zawodami - powiedziała.

Filozof odpowiada na słowa Mołek

Jerzy Bokłażec, filozof i publicysta współpracujący na co dzień z "Halo Radio" odniósł się w mediach społecznościowych do słów Magdy Mołek. Uczony apeluje do rodziców, by wzięli przykład z dziennikarki i także nie chrzcili dzieci.

Rodzice, nie chrzcijcie dziecka. Gdy dorośnie, samo może to zrobić - apeluje Bokłażec.
Natomiast osobę po katolicku ochrzczoną Kościół na zawsze uznaje za swoją. A więc chrzest dziecka – a także zmuszanie go do chodzenia na religię – to odbieranie mu wolności wyboru, to brak szacunku dla jego podmiotowości. Uświadamia to sobie coraz więcej osób - dodaje filozof.

Spada liczba chrztów

Kościół katolicki w grudniu 2020 r. przedstawił dane dotyczące ilości chrztów w 2019 r. w Polsce. Dane wskazują wyraźnie - coraz mniej Polaków decyduje się na chrzest swoich dzieci.

Chrztu udzielono 372,9 tys. osobom, czyli o ponad 3,5 proc. mniej niż w 2018 roku - wskazał Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.
Zobacz także: Rosja. Putin przed kamerami wziął udział w rytuale
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(289)
uczciwy
rok temu
Sporo w tym racji, ale... trudno wychowywać dziecko, nie odnosząc się do wartości, jakie nam samym są bliskie, trudno chodzić do kościoła bez dzieci Warto pokazywać różne sprawy, mówić o nich, o rozbieżnościach między zasadami wiary a ich realizację. Chyba zę ktoś jest katolikiem de nomine i tylko uczestniczy w rytuałach - wtedy zgoda, to nie ma sensu. Uczęszczanie na religię też nie - przeciętny człowiek będzie uczył lepiej niż katecheta, najczęściej człowiek o ograniczonym horyzoncie, ograniczonym do spraw seksu. Jesli pani Mołek jest katoliczką, która tylko wzięła ślub kościelny i chodzi na pasterkę, to rzeczywiście nie ma sensu, żeby przekazywała dzieciom pustkę. KOściół to robi źle, ale rozumny człowiek może to robic po stokroć lepiej.
Marek skwarek
rok temu
Popieram
Normalna
rok temu
Mi jakoś chrzest nie przeszkodził w dokonaniu świadomego wyboru, gdy dorosłam. Ale faktem jest, że długo zmagałam się ze zniekształceniami niezgodnymi z Biblią i naukami Chrystusa.
Bob budownicz...
rok temu
Ten Filozof i Mołkowa - nie dość, że bredzą jak potłuczeni, to są jeszcze wysłannikami Belzebuba na tej ziemi.
Ups
rok temu
Pokażcie mi w Biblii - w Biblii a nie w katechizmie KK - choćby jedno miejsce gdzie jest mowa o konieczności chrzczenia dzieci. Za to w Dziejach Apostolskich aż roi się od przykładów ludzi którzy samodzielnie podjęli taką decyzję. Na tym właśnie między innymi polegała reformatorskość chrześcijaństwa (w stosunku do judaizmu z którego chrześcijaństwo wyrosło) - dać ludziom wybór. KK tego wyboru ludziom odmawia. Zarówno nowonarodzonym jak i dorosłym, to są praktyki totalitarne.
Małgorzata
rok temu
Zakładam na podstawie treści artykułu, że p. Magdę w dzieciństwie ochrzczono a jednak mogła dokonać wolnego wyboru o odrzuceniu wartości przekazywanych przez rodziców. Zatem o jakim zniewoleniu przez chrzest tu mowa? Opisywany "poziom wolności w samostanowieniu" zakrawa na wycinanie z rzeczywistości dziecka niewygodnych dla rodziców faktów. Samousprawiedliwienie, tylko dalszego kosztem dzieci a w perspektywie społeczeństwa?
Gość
rok temu
Mogą mówić co chcą- i tak jak wprowadzą prawa aborcyjne to nie będzie do kogo bo (nie mówię że wszyscy) ludzie o podobnych poglądach po prostu nie będą mieć dzieci
Ulcia
rok temu
Do szkół też nie posyłajmy. Jak dorosną, to zadecydują, czy w ogóle chcą się uczyć. A tak poza tym, to jako osoba wierzącą czuję się dyskryminowana.
Tomek
rok temu
To niby ich dzieci żyją w próżni i nic do nich nie dociera Co za głupota filozoficzna
He, he...
rok temu
Ciekawe, co Magda Mołek powiedziałaby gdyby jej dzieci zamknęliby ją w przyszłości w domu starców albo poddali eutanazji - bo to w końcu ich wybór, jej wychowanie do wolności...
Eee
rok temu
Co to za kolejne autorytety? Bo nie znam..
Halo
rok temu
Nie chrzcijcie dzieci - co za absurd! A może nie uczcie języka, tradycji, wartości, polskości. Samo wybierze, jak będzie dorosłe: islam, np.muzułmanina za męża hinduizm, i inne obce rodzicom i ich wychowaniu wartości. Żadnego dobrego przykładu NIE dała Mołek, bo przecież jej rodzice nie zrobili krzywdy, że ją ochrzcili. Wręcz przeciwnie,zadbali o jej duchową sferę, a że nie ma wiary to nie ma czego przekazać dzieciom w tym względzie.
Amanda1983
rok temu
A moje dziecko zmarło i całe szczęście że miał chrzest bo miałabym problem z pogrzebem.Ludzie co to za problem ochcic dziecko!!!!
Jgk
rok temu
Na szczęście rodzice też mogą wybierać i chrzcić.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić